Mám mačičku, malú Linu, máme ju stále doma, ale teraz by som potrebovala radu. Som skúsený mačkár, ale už si neviem rady. Mám doma 4 mačky, dvaja kocúri a dve mačky, všetky už majú po roku a viac. Mám problém s 2 ročným kocúrom, kastrovaným, ktorý mi začal v poslednej dobe prenasledovať a biť jednu mačičku. Útoky sa stupňujú, dnes tiekla dokonca krv. Mačička sa všetkého bojí, schováva sa , je v strese a my tiež, lebo nevieme, kedy sa rozhodne na ňu zasa zaútočiť. Nechcem, aby takto žila. Mám pocit, že začal na ňu útočiť po operácii nôžky, keď musela byť zavretá v klietke, lebo mala kliny v nohe. Ale možno je to len zhoda okolností, lebo začala vtedy dospievať, je väčšia ako kocúr samotný a či ju začal vnímať ako konkurenciu a hrozbu, neviem . Mačička je fyzicky veľká, má vyše 6 kíl, ale veľmi submisívna, teraz už aj ustráchaná, veľmi jemná. Prežila si v živote už veľa, prišla k nám ako dokopané mačiatko miestnymi výrastkami, bojovala o život a aj si ho vybojovala. Potom úraz nôžky, ťažká operácia, ešte ťažšie hojenie. Všetko prekonala, ale tohto kocúra nezvláda. Kocúr je inak veľký maznoš, má rád všetky naše ostatné mačky, dokonca prinesené mačiatka berie ako otec a venuje sa im, vtedy je úžasný. Neviem, prečo túto jednu takto neznáša. Skúšali sme aj feliway difuzér, takmer žiadny efekt. Neviem už , čo mám robiť. Jediné riešenie, čo ma napadá je adopcia kocúra. Bude to však veľmi ťažké, lebo ho všetci v dome majú radi, máme ho od 4 týždňov, náš maznoš. Čo mám ešte skúsiť, aby k tomu nemuselo dôjsť, napadá vás niečo, čo mňa nie ? Budem rada, ak mi poradíte.

S pozdravom Zdenka.

Zdravím,
tak to je naozaj nepríjemná situácia. Zjavne ju považuje Váš kocúr za hrozbu. Pravdepodobne zo strachu útočí. Je možné, že to súvisí s jej zranením. Zvykol si asi na to, že je v klietke a teraz je zase vonku. Tým nastala nová situácia.
Feliway vám odporúčam používať aj naďalej.
Možno by bolo fayn, začať ich zoznamovanie ako keby sa videli prvýkrát.
Načas ich oddeliť pletivom v dverách, namiesto tých dverí, aby sa mohli spoznávať, oňuchávať, ale nemohlo dôjsť k stretu.
Prenášajte veci napáchnuté od jedného k tomu druhému. Rovnako ruky – hladkajte jednu a potom druhú mačku.
Neuprednostňujete ani jedného pred očami toho druhého.

Možno by to pomohlo, ak by obaja podstúpili kastráciu.
Neviem, či on mal prístup k tej klietke, kde bola cica zavretá – predpokladám, že pomerne dlhý čas. Možno si na ten stav zvykol a teraz ju vníma ako votrelca.

Ja by som určite skúsil oddeliť ich. Ak na to máte možnosti, jednu izbu venujte cice a zvyšok nech má kocúr a postupujte v zoznamovaní ako som písal vyššie. V izbe, kde je cica, by som dal i difuzér feliway. Niekedy aj po návšteve veterinára mačky na seba útočia kvôli pachu, ktorý si so sebou prinesú.
Možno ak sa dá je to ďalší spôsob – okúpať cicu a potom ju nechať v pelechu kam chodí kocúr, aby nabrala jeho pach, alebo ručne preniesť.

Každopádne cicu izolujte – stres jej nepomôže. Zvlášť ak tečie krv – to je zlé znamenie!
Royal canin vyrába aj granulky – veterinárnu diétu s názvom Calm – majú antistresový a upokojujúci účinok. Dajú sa zohnať na predpis u veterinára.

Skúste si moje rady premyslieť a možno niečo vyskúšajte a uvidíte, či to zafunguje.
Kocúr sa nesmie cítiť byť mačkou ohrozený a ona musí mať priestor, aby sa skryla – utiekla a mala svoj pokoj a svoj komfort (hračky, pelech, misky a záchodík).

31 Comments

 1. Dobry den,
  mam tiez jednu otazku, mam doma kastrovaneho kocura, klasicky tigrovany domaci kocur a macku maincoonku, ma teraz nieco vyse roka. Mici sa narodili tri maciatka v aprily, jedno som dala susede a rozhodla som si nechat maleho kocurika a macicku, maju teraz nieco cez tri mesiace a maminu som dala pred dvoma tyzdnami kastrovat, lebo chytila intenzivne ruje uz ked mali maciatka len 6 tyzdnov.
  Pred par dnami ich zacala akoby odstavovat sem tam na nich syci a odhana ich od seba a celkovo je nejaka nervna. Moj kastrovany kocur s nimi vychadza dobre. Je toto sycanie a vyhananie len docasne, ze to casom prejde alebo je to proste Mici dalsie macky v domacnopsti tolerovat enchce a male bude stale vyhanat? Ake mate skusenosti s nazivanim mami a jej maciatok v jednej domacnosti?

  Andrea
  1. Osobné skúsenosti s nažívaním matky a mačiatok nemám, neodchovával som mačence a ani nebudem. Doma mám kastrátov. Podľa toho čo som ale čítal to normálne nie je. Matka mačence odstavuje, to áno , ale ich nažívanie by to narúšať nemalo. Mačence sú v tesnom a blízkom kontakte do cca 12-13. týždňa, keď sú pripravené odísť do nových domov a kompletne odstavené, socializované a matka ich naučila všetko potrebné.
   Malo by to ale prebiehať absolútne prirodzene. Nie je doma nejaká iná zmena, ktorá by mohla mať na toto vplyv? Je možné že len dobiedzajú a ona chce mať trošku pokoj. Pokiaľ je zdravá a mačence tiež prosperujú a nedochádza k otvoreným bitkám a súbojom, nemusí to byť vážny problém.

  2. Dobrý deň mala by som otázku
   Mame doma 2 mačky-Quiksi-starsia a Elza je mladsia
   Jedna ma 7 rokov(sterilizovana) a druha ma 4 (ešte len bude sterilizovaná) mesiace
   Byvame na prízemí takže staršia mačka chodí dnu aj von a mladá je ale stále dnu.
   Starsia si na mladú nevie zvyknut stále na ňu sici vrci a niekdy sa začnú aj naháňať po byte s tým ze staršia ju chce zaskrabnut
   Zatiaľ sa nestalo žeby sa pobili až do krvi
   Niekedy sa však stane ze mala sa vicika mimo záchoda (zatiaľ sa to stalo 4 krát)
   Raz to bolo koli podsielke co sme hneď napravili
   Ale chcela by som sa opýtať ako ich na seba priviknut bude mi úplne stačiť keď sa budú akceptovať a neutocit na seba
   Ďakujem za odpoved

   Tamara
 2. Máme doma mačičku Miňu, ktorá je kastrovaná, k nej nám po cca roku pribudol 3 ročný kastrovaný kocúrik Muro. Zvykli si na seba raz, dva, neboli s nimi žiadne problémy. Do tretice sme si zadovážili mačiatko, teraz už tiež kastrované, Lila. Zo začiatku bolo nažívanie ukážkové. Neviem, kedy presne to začalo, ale po príchode domov, sme sem tam našli pozhadzované nejaké veci, neskôr kvapky krvi. A potom som bola prvýkrát svedkom bitky, ktorá nebola dlhá, ale mačka bola do krvi zranená. Vtedy som zbystrila pozornosť. Asi o 2 dni som zistila, že mačka nežerie, že je nejaká apatická. Zistili sme zápal ďasien, ktorý sme úspešne vyliečili. Ale čo sa nezmenilo, boli vzťahy Mine a Mura. Muro pri každej možnej príležitosti skočil po Mini a začala bitka, kde doslova lietali chlpy, a ak sa im podarilo oddeliť sa a jeden z nich (väčšinou Miňa) zutekal, Muro hneď za ňou a bitka pokračovala, dokiaľ sme ich nerozpojili (za cenu škrabancov) a vždy sa jeden z nich pocikal. Zašlo to tak ďaleko, že tí dvaja mohli byť spolu len pod dozorom a to sa Muro stále snažil k Mini prikradnúť akokoľvek. Len čo sme vytiahli päty z miestnosti, boli v sebe. Z Mine sa stala nervózna, prskajúca mačka, ktorá je niekedy taká zmagoretá, že aj keď nám pradie na rukách, naraz sa strhne a poškriabe nás, alebo kusne. Lila (to je druhý kocúr) nemusí už tiež. Dopadli sme tak, že od cca 19,00 je celý dom Minin a kocúri sú zavretí vo „svojej“ izbe a ráno okolo 6,30 ich púšťame a majú dom pre seba a Minu zatvárame zasa do „jej“ izby. Trvá to už vyše roka a je nám z toho smutno, lebo akonáhle Miňa zavetrí Mura, stuhne, učupí sa do najmenšieho klbka do kúta, o ktorom si myslí, že ju tam Muro nezbadá… Bude to takto stále, alebo máme ešte šancu. ak sa snažíme dať ich bližšie k sebe Miňa prská, vrčí, Murovi sa rozšíria zrenice a ak by sme ich pustili, sú v sebe. Je nám ľúto stále ich zatvárať. Poraďte, prosím. Jana

  Jana
  1. Zdravím Vás!

   Väčšina mačiek si na iného člena domácnosti zvykne a hoc sa nestanú priateľmi (nespia spolu, nečistia si vzájomne kožúšky), tak sú schopné spolu pekne nažívať. Základom je kastrácia /sterilizácia. V tomto prípade problém nebude tu. Úprimne hovorím, že naozaj netuším, kde sa mohlo niečo zlomiť. Zo začiatku všetko klapalo a potom z ničoho nič nie?

   U vás musela nastať zmena, ktorá narušila vzťahy medzi mačkami. Niekedy to je i návšteva veterinára a nový pach mačky, inokedy jej ochorenie, alebo i prerábka domu či bytu, zmena zariadenia. Mačací stereotyp je narušený a mačka sa začne správať inak.
   Ja by som navrhol začať od začiatku.
   Skúste Feliway, Bachove kvety poprípade homeopatiká. Mačky sa musia skľudniť, upokojiť a musia sa začať vo svojom príbytku cítiť pokojne a bezpečne. Na svoje vzájomné pachy sú zjavne zvyknuté, takže v tom nebude problém. Mačky by som sa snažil znovu zoznamovať ako dve cudzie micky, ktoré sa nikdy nevideli. Postupne prenášal pach z jednej na druhú, vymieňal im hračky, peliešky, ležadlá,…. prenášal pach i na rukách.
   Uvidíte ako budú reagovať.

   Ak to chápem správne kocúr Muro je ten „agresor“ a neskôr sa pridal nový kocúr Lila.
   Majte ich naďalej oddelene, prenášajte pachy a neskôr skúste mačky spojiť. Začal by som tým mladším, čo je menší agresor. Mačku zavrel do prepravky, alebo jeho a nechal ich pod dohľadom nech sa očuchávajú a spoznávajú. Robil by som to postupne, každý deň. Uvidíte ako budú reagovať. Jedného dňa ich potom môžete nechať spolu.
   Feliway by som mal v zásuvke v tej miestnosti a je možné zakúpiť aj sprej a ten použiť na tú prepravku či klietku.
   Akonáhle si získa znovu dôveru a priateľstvo jedného kocúra, môžete to skúsiť i s tým druhým.

   Dôležité je, aby ste vy boli doma pokojní, nepreháňali to s pozornosťou k niektorej z mačiek a neprenášali nervozitu či hnev na niektorú z nich. Doma musí vládnuť pokoj a harmónia.

   Okrem Feliway difuzéra je možné použiť aj sprej, catnip/kocúrnik v rôznej podobe, Bachove kvety, homeopatiká, či veterinárnu diétu na upokojenie RC Calm.
   Akonáhle sa micky znesú, skúšal by som ich motivovať k spoločnej hre. To by mohlo nový vzťah upevniť. Tam je dobré použiť interaktívne hračky a kocúrnik.

   Dajte vedieť či to pomohlo.
   Držím palce!

   1. Dakujem za rady, urcite vyskusame, pretoze nam je vsetkym luto, ze sa vztahy pokazili… Rozmyslala som, ci nie je na vine Lilo, ktory prisiel ako male maciatko a hned sa upol na starsieho Mura, ktory je v podstate najpohodovejsim clenom nasej trojky… Rozmyslala som, ci mu Lilo nenarusil jeho komfort, pretoze mu doslova niekedy nedal vydychnut… a ked Mina ochorela, tak si jednoducho zacal vybijat frustraciu na nej, ako momentalne najslabsom jedincovi… No, zacneme teda od zaciatku, pevne dufam, ze sa vztahy upravia…
    Myslite, ze by to bolo ine, resp. lahsie, keby u nas nebol Lilo? Pre osvetlenie situacie: nasa je len Mina, kocurikov sme prijali na kratku chvilu na strazene a uz su u nas 3 a 2 roky. 🙂
    Este raz dakujem za rady a urcite budem hlasit, ako to prebieha, resp, ako to dopadlo

    Jana
    1. Na niečo také, ako či by tam Lilo mal ostať alebo nie Vám naozaj odpoveď nedám. To by trebalo podrobnejšiu analýzu a hlavne nie takto cez internet.
     Osobne si myslím, že v takom znení ako popisujete, Lilo problémom nie je. Skôr Mina a tá jej choroba.
     Skúste zakúpiť Feliway, zoznamujte mačky ako keby prišla Mina k dvom kocúrikom ako posledný prírastok a uvidíte či sa niečo zmení.
     Dajte hlavne spätnú väzbu, aby sme videli, či nastal nejaký posun alebo vôbec.

   2. Dobrz den,
    nesuhlasim mackz na to abz spolu pekne nayivali vobec nepotrebuju kastraciu. my sme do nestastmnej nehody nemali ziaden problem s 4 mackami…. 2 macicky a 2 kocuri. IKrasne zili, jedli spolu, spali spolu….
    V nedelu mi nechtiac zrazil 7 mesacneho kocurika Toma , od vtedy sa jedna macicka hneva a mrnci na druhu. Je pravda, ze som najviac hladkala kocurika, ale starsi kocurik Rokford, je ukazkovy spi s jerinkou, je k nej laskavy. Je to kocurik flegmatik, od vcera k nam chodi aj Otik, 10kg kocurik, niekomu patri, lebo je doslova vycviceny…
    Ked chcel skocit to mojho dala som ruku pred neho a povedala nie. Stiahol sa. Nie je ani jeden kastrovany. To ci macicky budu spolu pekne zit nesuvisy absolutne s kastraciou. kazda je osobnost ma svoju povahu…..
    Milujem ich vsetky , velmi mi chyba Tomnik, ale co uz narobim dufam , ze bude mat maciatka a vychovam si dalsieho Tomika. Na prveho nezabudnem nikdy , ale potrebujem este jednu sancu mat Tomika…

    Daniela42
    1. Kastrácia vplyv na povahu a správanie má. To nie je vec diskusie, ale vedeckých a chovateľských faktov. Je to prvé riešenie na zozname, ak sa vyskytne problém v spolužití viacerých mačiek. Ak to zrovna nie je váš prípad, tak to neznamená, že milióny chovateľov to tak majú tiež. Naopak „nekastrovať“ je v dnešnej dobe absolútne nezodpovedné správanie k svojmu zvieratku, ktoré tým trpí a zažíva stavy /emočné i fyzické/, ktoré nemusí a úplne zbytočne. A o regulácii mačacej populácie a preplnených útulkoch a depozitoch ani nehovorím.
     Takže kastrovať rozhodne treba a preventívne tým brániť rozširovaniu nechcenej populácie mačičiek a regulovať tým ich stavy na ulici i doma.

 3. Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať. Máme pri dome 2 kastrované mačky a 1 kastrovaného kocúra, ktorý spolu vychádzajú domre. Ale otec pred týždňom našiel mačiatko a doniesol ho domov. &Mačky ani kocúr ho nemôžu ani cítiť…. keď ho vidia okamžite na neho veľmi syčia. Kocúr už domov chodí veľmi zriedka a keď minule mačiatko na deň zmizlo tak zasa všetky tri mačky boli v pohode doma. Mačiatko sa na ten deň zatúlalo k tete do vedľajšieho dvora kde na neho takisto útočili ich mačky, ktoré zvyčajne nemajú problém s cudzími mačkami. Neviete mi prosím poradiť čím by to mohlo byť? Ďakujem krásne.
  Katka

  Katka
 4. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Včera som bola u veterinára takisto sa poradiť a pýtala som sa aj o tú kastráciu. Povedal, že to je ešte veľmi malé mačiatko a že je najlepšie počkať do prvej ruje. Mačiatko má tak max. 2 mesiace. Vet povedal, že také malé mača by ich teritoriálne nemalo ohrozovať. Myslíte si že by sme ju teda mali dať ju kastrovať skôr?
  Ďakujem
  Katka

  Katka
 5. Dobry den,
  mam doma cerstvo kastrovaneho 1 a pol rocneho kocurika ku ktoremu sme si pred par dnami priniesli mesacne maciatko. Konecne na seba prestali sicat a zacali sa spolu hrat. Lenze moj kocurik hru berie trosku inak ako male maciatko 🙂 (chytil ju par krat a malicka bola trosku vystrasena, mnaukala, no po chvylke k nemu pribehla a zacala ho provokovat, ale je prdsa len krehkejsia ako kocurik) chcem sa opytat ci je vhodne ich zatial mat oddelenych v izbach ked su bez dozoru, kym malicka nepodrastie aby jej nemohol nejak ublizit, albo nie ja dobre ich oddelovat?
  Dakujem

  Dominika
 6. Dobry den, rada by som poznala Vas nazor.
  Mame 8 mesacnu kastrovanu slecnu britskej rasy. Zvazovali sme pre nu kamosku a mali sme moznost zobrat si britsku 5 rocnu rocnu kastrovanu macku, ktora uz mala viac krat mlade. Zo zaciatku sme obidve macky 2 tyzdne poriadne nevideli co sa schovavali jedna pred druhou a ta starsia aj pred nami. Jedli len ked sme boli pri miskach my, na zachod chodili tiez len za pritomnosti niekoho z domacnosti. Po 2 tyzdnoch tento problem ustupil, macky su uz schopne jedna druhu vidiet, ale kontakt tam nie je dobry. Starsia macicka sa rozhodla, ze sa bude kamosit len s nami, takze sa necha pohladkat, ale ked vidi tu malu, tak syci neustale, obcas sa zazenie labkou a v podstate stale mladu zastrasuje a vobec ju nechce tolerovat. Mala je z toho v takom soku, ze sa stale ukryva, velmi malo papa a uz sa raz vycikala mimo wc. Myslite, ze to bol zly napad priniest starsiu macku k mladej? Mame totiz moznost do 1 mesiaca vratit ju naspat do chovnej stanice k povodnym kamoskam, ale nechceme to unahlit. Ale z nasej macicky nechceme mat doma klbko nervov. P.S. Feliway je doma zapnuty stale

  Zuzana
  1. Dobrý deň,

   odpoveď je ľahká – ktorej seniorke by sa páčilo divoké mačiatko??? 5 rokov je skoro senior / 7+/ a teraz dostal mačiatko – asi nemajú veľa spoločného a ešte k tomu britky. 🙂
   Nie sú práve akčňáci.
   Väčšina mačiek si časom na seba zvykne a naučia sa tolerovať jedna druhú, hoc možno nikdy nebudú kamošky.
   Riešenie je:
   zoznamovať ich odznovu podľa návodu: Ako zjednodušiť priebeh zoznamovania mačiek. Takže zahrať sa hru, že sú mačičky úplné nové a použiť návody z článku . Výbava dvojmo /misky, hračky toalety/, prenášanie pachov, domáca mačička viac pozornosti, nabádanie k spoločnej hre, ect.
   Následne by ste videli, či sú alebo nie sú mačičky ochotné spoločne vychádzať.
   Skúste a uvidíte. Mne vždy pomohol feliway, veľa záchodov, spoločné hry.

   Dajte vedieť!

 7. Dobry den,
  Potrebujem pomoct.
  Mam kocurika od jeho 3.tyzdnov (teraz ma 8 mesiacov, je kastrovany) mame ho na byte a s inymi zvieratami neprichadza do kontaktu. Je nauceny byt s stale s nami, nie je to ten typ outsidera.
  Priniesli sme vsak druheho kocurika (6 mesacneho Piďa, kastrovaneho. Je u nas dva dni, este nevydal ziaden zvuk zato ten nas na neho stale syci, musi na neho vidiet vsade ho sleduje. Piďo este nejedel, nepil, nepouzil wc, stale sa trasie a hlada tie najtmavsie miesta kde by bol sam. Ked ho zavrieme do kupelky ten nas sa pyta za nim…
  Viete mi prosim poradit ci sa to zlepsi alebo ten nas chce byt proste jedinacik?
  Dakujem

  Rebeka
  1. Dobrý deň,

   je to prechodná fáza zoznamovania. Mačka pôvodná má svoje teritórium a nová mačka ho narušila svojím pachom a prítomnosťou. je to votrelec a toho treba preskúmať. preto ho sleduje, zakráda sa a nedá mu vydýchnuť. Nová mačka je naopak v cudzom prostredí, ktoré je „označkované“ inou mačkou a bojí sa tam. Cíti sa ako lovená zver.
   Obvykle sa hovorí, že pokiaľ netečie krv , je všetko v poriadku. Mačky si musia vyjasniť ako to medzi sebou budú mať. Je to ich prirodzené správanie. Niekedy to ide rýchlo a ľahko , niekedy vôbec. Je to rôzne. Väčšina mačiek sa ale spolu naučí koexistovať. Dôležité ale je, aby všetky mali prístup k jedlu, vode a svojej toalete. všetko musí prístupné a minimálne dvojmo. Mačky sú majsterky v psychickom zastrašovaní a pasívnej agresii.
   Ak chcete mačičky mať pod kontrolou , musíte im pomôcť a preto je dobré si osvojiť rady z tohto článku.

   Držím palce!

 8. Dobry den, narodili sa nam male britske maciatka. Nasa macka je prvorodicka a mame 7 maciatok. Narodili sa z utorka na stredu. V sobotu si ich macka zacala stahovat no nie na najvhodnejsie miesto(tak sme ju v tom prerusili ) a tak sme ich prestahovali my. (Ale da sa povedat, ze na podobne miesto, do skrine len do ineho kosika. Vecer sme male macky este nakrmili( kedze nasa matka cica nema dost mliecka tak ich musime prikrmovat nahradnym krmivom)
  Len nam bolo cudne, ze matka s nimi celu noc nespala v tom kosiku ale mimo nich (aj ked maciatka neplakali) ale dost nas to znepokojovalo Lebo nam uz dve male zomreli tak chceme vediet ci toto spravanie je normalne? Kedze aj pre nas to je nove.

  Timea
  1. Dobrý deň,

   obvykle sú mačky mimoriadne dobré, zdravé a schopné matky. Nám sa ich reakcie nemusia zdať „adekvátne“ ale mačka obvykle vie , čo robí. je naprogramovaná prežiť. Aj keď človek vyberie tiché, kľudné, tmavé miesto, ale teplé ,bezpečné, tak mačička to nie vždy ocení a mačence si presťahuje tam, kde to ona považuje za najlepšie. Občas sa ale stane, že sú mačky zmätené a mačatá nosia sem a tam, alebo im nenájdu adekvátny prístrešok a vtedy môžete zasiahnuť a mačičky presťahovať. Mačka pochopí že jej chcete dobre. Niektoré sú tvrdohlavejšie a pokiaľ potom mačencám nič priamo nehrozí, je lepšie ju nechať si ich odsťahovať,aby zase neplytvala energiou na neustále vláčenie mačiat. Potrebuje pokoj a odpočívať, napracuje sa ešte u malých dosť. 🙂

 9. Dobry den,mame 2 macicky .Doteraz nebol problem,ale teraz sme dali mladsiu macicku vykastrovat a ta starsia po nej furt syci a sleduje ju.Mala je z toho v strese a schovava sa pred nou aj pred nami.Doteraz to bola mazna,ale odvtedy ako bola vykastrovana,tak sa nechce ani pomojkat ,je stale ticho,nemnauka aj ked dovtedy bola velmi komunikativna a furt utecie.Cely den je zalezena niekde v tmavom kute a minimalne ju vidime chodit sa najest alebo na wecko.Dakujem

  Zuzana
  1. Dobrý deň,

   mačička prešla zmenou a chvíľu potrvá kým sa jej hladina hormónov ustáli. Pôvodná mačka to cíti tiež takže sa správa inak. je to ako keby si naraz boli cudzie.
   Kastrovanú mačičku treba nechať v pokoji, nech si sama zvykne. Zvýšená pozornosť je naopak pre ňu negatívna, znamená že niečo nie je vporiadku. Pôvodnú, staršiu, je zase dôležité privykať na nový pach novej mačky, ako keby sa nikdy nepoznali. Časom by sa malo všetko vrátiť do pôvodného stavu. Kastrované mačky sa ale držia blízko domu, nechodia na dlhšie výlety ani nemajú veľké teritórium.

   1. Dobry den, chcem sa s vami podelit o skusenost, dala som kastrovat macicku 8 mesacnu, v jeden den som s nou bola potom na vyberani stehov a v ten den zaroven prebehla kastracia druhej, jej rovnako starej sestry. Uz po prichode domov zacala sycat a vrcat do najstarsej, uz pred rokom kastrovanej a ked sa druha mala uplne prebrala z narkozy, zacala byt agresivna aj na nu. Neprestavalo to cely vecer, aj na druhy den, odmietala aj jest v ich blizkosti, uplne bola vykolajena, taka nebola po vlastnej kastracii, ako po tej dalsej navsteve veterinara. Kocurnik ani sprej nepomahali, tak som si narychlo dohodla stretnutie s pani, kt.sa venuje bachovym kvapkam. Este v ten den som jej dala kvapky poobede a na vecer, viditelne bola pokojnejsia, uz jej nevadilo, ked ju aj niektora kontaktovala, keby som o tom len citala a nezazila, tak tomu neuverim, ale uzasne, ako sa dala do pohody. Preslo par dni a vsetko je uplne v poriadku, macacie trio v harmonii. Bachovky mozem vrele doporucit.

    Pat
 10. Dobry den mam otázku. Mám doma kocura ktorému je rok .doniesla sm maleho kocura ktory ma len 2 mesiace .A starší kocur robí tomu malému stale zle ukazuje svoju dominanciu . Čítala som si na nete nejake veci ako ich skamaratit ,ale nic nepomáha nemate náhodou nejaku radu ako na to?

  Katka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..