Počuj Kajo,
perzské mačky by sa nemali strihať, nie?
Sa mi zdá, že si niekedy niečo také hovoril.
A vieš mi povedať prečo?

Kika

Ahoj,
žiadne mačky by sa nemali strihať, lebo jednak je to pre ne záťaž na psychiku, ona sa vníma ako ostrihaná a nie je to príjemné. Už aj ten proces mačku stresuje a to úplne zbytočne.
Druhý dôvod je termoregulácia, ktorá prebieha počas zimy i leta. Viac o tom sa dočítaš v článku:

Mačací kožuch pomáha regulovať teplo – v zime hreje, v lete chladí

Iné je, ak sa o mačku dobre pánovia nestarajú a má žmolky, ktorú sú pre ňu bolestivé a potom sa odporúča ju radšej strihať. Je to ale je vina ľudí, ktorí zanedbali jej pravidelnú starostlivosť, zvlášť ak majú doma dlhorsrstú mačku, u ktorých sa žmolky tvoria ľahko.
Rovnako je problém aj u mačky, ktorá odmieta manipuláciu, česanie a tam nie je iná možnosť, ako mačičku pravidelne brať na veterinárne kliniku, kde ju v narkóze ostrihajú.

4 Comments

 1. porosím, ak máte skúsenosť ako dospelú mačku naučiť na česanie, príp. ostrihať bez narkózy? mám kocúrika z útulku, peržana a je samý dred a nechce sa dať česať ani za svet, stále to opatrne skúšam, ale uteká mi… budem vďačná za každú pomoc.

  Iva
  1. Zdravím Vás,

   vyčesávanie mačiek býva veľký problém, zvlášť u dlhosrstých mačiek, kde sa tvoria pri nedostatočnej starostlivosti dredy, ktoré zakonzervujú nečistoty a mačke spôsobujú bolesti pri pohybe. Ich rozčesávanie/rozuzlenie je náročné a často i nemožné a jediným riešením následne býva uspanie zvieraťa a ostrihanie.

   Predchádzať sa tomu dá tak, že už od mačiatka budete pravidelne micku privykať na manipuláciu s ňou a vyčesávanie. Zvlášť problematická býva oblasť bruška a medzi labkami. Naučiť sa to ale dá a ak budete dôslední, mača si na pravidelnú starostlivosť určite zvykne.

   Komplikovanejší je prípad, ak sa k vám dostane zanedbaná mačička už v dospelom veku. Čím sú mačky staršie, tým horšie zvládajú a akceptujú manipuláciu. Ale ja tu sa dá pomôcť. Kocúr na vyčesávanie asi zvyknutý nebol a jeho poškodená srsť plná dredov je bolestivá. To všetko znásobuje jeho odpor k asistencii.

   Dredy, ktoré už má treba za asistencie niekoho z rodinu odstrihnúť. Bohužiaľ tu iná možnosť naozaj nie je.
   Následne treba kocúra privykať na manipuláciu. Výborný čas je ak je ospalý, pokojný a zrelaxovaný. Na začiatok by som nezačínal furminátorom ani kefou, ale použil by som rukavicu (masážnu, určenú na vyčesávanie). Tá by mohla byť najprijateľnejšou alternatívou. Vždy, keď bude mať potrebu skočíť vám do lona si ju natiahnete a pokúsite sa ho vyčesať. Budete ho chváliť a aj keď nie som zástancom odmien za niečo také, môžete mu následne ponúknuť nejakú maškrtu.
   Keď sa bude brániť alebo odíde, nechajte ho. Ak to budete robiť nasilu, nepomôže to, skôr naopak, zvýši to jeho odpor. Za nejaký čas to môžete skúsiť znovu. Proces pravidelne opakujte, každý deň, niekoľko krát. Kocúr si zvykne. Po nejakom čase uvidíte podľa jeho reakcií , že je čas vymeniť rukavicu za klasickú kefu. Postup bude ale rovnaký, budete pomaly skúšať. V tretej fáze už môžete vyskúšať furminátor.
   Verím, že ak budete dôsledná, trpezlivá a neustále opakovať v pravidelných cykloch vyčesávanie, kocúr si zvykne a bude to akceptovať.
   Viac o starostlivosti o kožúšok aj s ukážkou rukavice, kefy a furminátora nájdete za odkazom tu.

  2. ahoj, práve sme sa vrátili od veter., kde sme dali ostrihať nášho dlhosrstého kocúrika. Zvládol to bez narkózy…úplne spokojný. Závisí to od povahy tej-ktorej mačičky..Som presvedčená, že dve , ktoré máme doma by takto kľudne neležali pri strihaní strojčekom. Trochu je z toho vedľa …dúfam, že inak bude všetko dobre znášať….čistí a čistí sa stále.

   livis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..