Dobrý deň.
Objavila som včera vašu stránku na nete, je super.
Pred 10 dňami sme si z ulice zobrali kocúrika. Je to náš prvý mačací priateľ. Má asi 6-7 mesiacov (povedal veterinár, lebo má ešte nejaké mliečne zuby). Zatiaľ sme ho stihli len odčerviť. Dáme ho samozrejme zaočkovať a hneď potom vykastrovať. Bývame vo veľkom byte, máme dvoch malých psov, ktorí si na kocúra rýchlo zvykli a tolerujú sa. Kocúrik je veľmi kľudný a kamarátsky, obtiera sa o psíkov a oni mu na to nič nehovoria, dokonca si blízko seba ľahnú aj na gauči. Problém je ten, že od jari do jesene chodievame cez víkendy na dom na dedine. Psov brávame vždy so sebou. Máme v pláne na víkendy brávať aj kocúra. Len nevieme, či ho tam máme mať iba vnútri v dome, alebo ho budeme púšťať do záhrady. Lebo on bude pravdepodobne chodiť aj po okolí. A nerada by som, aby sa mu niečo stalo.
Ďalšia vec je, že na dedinu chodievame občas aj cez týždeň, tak na pol dňa po práci. Väčšinou si tiež psov berieme, ale ak ideme iba „na otočku“, tak vtedy ich necháme doma, sú zvyknutí. No a teraz rozmýšľame, či tam cez týždeň budeme brávať aj kocúra na tých pár hodín, aby nebol doma sám. Mohli by sme mu zaobstarať mačacieho kamaráta, s ktorým by mu doma nebolo dlho. Len aby potom netrpeli našou neprítomnosťou obidvaja, to by sme nechceli. No a na tie víkendy by sme ich samozrejme museli brať obidvoch so sebou, ale snáď by sa zmestili do jednej prepravky :).
Prosím poraďte mi, čo by bolo vhodné. Ďakujem vopred za skorú odpoveď.
Jana

Dobrý deň,

ďakujem krásne za pekné slová a tiež za to, že ste micu adoptovali! Darovať domov je najkrajšia vec!
Kocúrika si vychováte, s tým nebude problém. Obvykle sa to robí tak, že ho nosíte dnu do nového prostredia a necháte ho, aby si sám zvykol na vnútorné prostredie. Potom obvykle na vôdzke nosíte kocúrika na prechádzky. Krátke a potom  dlhšie. Až si všetko ovonia, označkuje, môžete ho pustiť. Mačky zvyknú rešpektovať svoje prostredie a moc sa netúlajú, zvlášť ak sú bytovky a vykastrované. Ale aj tak je život vonku riziko. Stať sa môže čokoľvek a s tým musíte počítať.  Príroda je sama o sebe nebezpečná a potom tu máme ľudí, dopravu, iné mačky a podobne. Mačka ktorá chodí von by mala mať všetky možné očkovania a mala by byť chránená proti parazitom a ako vonkajším tak i vnútorným.

Ak bude mačička zvyknutá na chalupu a jej prostredie okolo, bude možné ju brať aj na pár hodín, ak to pre vás nebude problém. Obvykle je najväčšia starosť preprava s mačkou. Na tú si máloktorá mica zvykne ale opäť sú techniky ako na to.

Posielam pár odkazov na články, ktoré by vám mohli zodpovedať otázky podrobnejšie:

Na prechádzke s mačkou….ako na to?!

Ideme na dovolenku, ale čo bude s našou mačkou?

Cestovanie s mačkou….pohoda či pohroma?!

Pomôcky na prepravu mačiek

Prajem veľa šťastia a dajte vedieť ako to ide.

S pozdravom a prianím úspešného dňa

Lucián & BLRA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..