PETA – organizácia ľudí za etické zaobchádzanie so zvieratami vydala ako každoročne pár základných tipov pre bezpečné sviatky pre našich milovaných domácich maznáčikov. Dekorácie, ozdoby, stromčeky, sviečky, elektrické zariadenia a kopa iných bežne dostupných vecí číha na štvornožcov. Alebo oni na ne?

Naša domácnosť je práve v týchto dňoch plná najrozličnejších predmetov, ktoré sa nám ani nemusia zdať nebezpečné. No naše mačky to môžu vnímať inak – zvlásť ak ich nenechajú len tak bez povšimnutia. Na čo teda PETA poukazuje?

– Udržte pozlátka, pásky a háčiky z dohľadu / dotyku zvedavých labiek. Ak už micke visí pozlátko či páska, stužka alebo podobná dekorácia z papuľky, nikdy ju nevyťahujte násilím, môžete porezať sliznicu! V prípade požitia volajte veterinára.
Ozdoby na stromčeku, vence, girlandy a inú výzdobu máme, ale pozlátka a stužky od čias prvej mačky nekupujeme. I tak bol z toho vždy len bordel.

– Uistite sa že rodinní príslušníci, návštevy a deti sa nedelia o dobroty z vianočného stola či stromčeka s vašimi mickami či psíkmi. Čokoláda a niektoré oriešky sú pre zvieratká toxické , podobne ako zdanlivo neškodné poživatiny ako cesnak hrozienka či hrozno, ktoré môžu vyvolať nežiadúce reakcie v tele mačky či psa.
Kŕmenie zvierat je u nás absolútne zakázané! Každá návšteva dostáva po príchode pri vyzúvaní malú prednášku o tom ako sa správať k cicíkom.

– Prichádzajúce a odchádzajúce návštevy vytvárajú možnosť pre útek vášho miláčika z domu. Majú vaše zvieratá mikročipy či obojky s kontaktom na vás?
Musím povedať, že ja mám napríklad vytlačené upozornenie na dverách na terasu a hosťovskej izbe, aby ľudia zatvárali dvere a sledovali či micky nevybehli. Okrem toho, ak máme návštevu, vždy mačkám nasadím obojky s rolničkou, aby ich bolo počuť a neostali niekde zavreté, vymknuté a podobne. 🙂

– Uložte si telefónne číslo vášho veterinára a najbližšej pohotovosti pre zvieratká vo vašom mobile, aby ste boli pripravení pre neočakávané situácie či nehody. Ako sa hovorí, pripraveným patrí svet.

– Sviatky sú veľmi hektickým obdobím a preto si ich zariaďte tak, aby sa na dennú rutinu chlpáčikov nepozabudlo. Tá je zvlásť pre mačky a ich komfort veľmi dôležitá. Takže nezabúdajme na vychádzky či spoločnú hru.

– Zdieľajte sviatočného ducha so svojimi maznáčikmi a prípadne sa podeľte aj s tými, ktoré nemali toľko šťastia a podporte nejaký útulok či depozit.

Robíte aj vy doma nejaké špeciálne opatrenia pre vaše micky počas sviatkov?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..