Mačky sú známe svojím silným vzťahom k osobnej hygiene a čistotnosti. Mačacia hygiena je založená hlavne na vhodnom záchodíku, vyhovujúcej podstielke, zdravotnom stave a psychickej pohode našej mačky. To, čo majiteľom najčastejšie robí vrásky je, ako všetky tieto podmienky dodržať, aby nedošlo k nečistotnosti v našej domácnosti. Tá je veľmi nepríjemná ako pre nás, tak i pre samotnú mačku, pretože nám tým dáva najavo, že niečo s ňou nie je v poriadku.

Ak sme už našli vhodný typ záchodíku je načase sa porozhliadnuť po ideálnej podstielke, ktorá splní predstavy našej mačky a zároveň nebude v rozpore s našim rozpočtom a podmienkami. Aké máme teda možnosti? Bella stráži záchodík

PODSTIELKA

Určite sa mnohí začiatočníci pýtajú, prečo je podstielka tak dôležitá. Mačka ako predátor v prírode sa v istých ohľadoch snaží, aby nepútala na seba pozornosť. Iba tak sa môže nepozorovane plížiť ku koristi, sledovať svoj revír a vyhnúť sa potyčkám. Voľne zanechanými exkrementami by zbytočne upozorňovala na svoju prítomnosť. Preto je zvyknutá svoje exkrementy zahrabávať.
Na značkovanie a vymedzenie svojho teritória využívajú mačky a mačkovité šelmy skôr moč a tvárové feromóny.
Dnešná mačka, ako ju poznáme, pochádza z púštnych oblastí a saván Afriky a Ázie. V týchto oblastiach bolo vhodné podložie pre zahrabávanie exkrementov. Práve preto je pre našu domácu mačku prirodzené hrabanie v piesku a piesku podobné podstielky a substráty sú teda pre väčšinu mačiek ideálne.

Bentonitové podstielky

Najviac používanými podstielkami sú bentonitové. Ide o prírodný ekologicky nezávadný ílovitý materiál. Bentonitové podstielky sú dodávané ako mikro, jemné, hrubé, extra hrubé, s vôňou, bez vône, hrudkujúce a nehrudkujúce. Je už len na nás a našej mačke pre ktorú sa rozhodone(me). Cenovo sú pomerne prístupné a na trhu je skutočne z čoho vyberať. Nehrudkujúce podstielky nevytvárajú zhluky bentonitu, ktoré sa dajú lopatkou ľahko odstrániť a úprimne povedané nepoznám nikoho kto by takúto podstielku používal. Na trhu ale sú takže asi svojich odberateľov majú. Hrudkujúce podstielky sú zlatý štandard, veľmi dobre sa čistia a mnohé sú k dostaniu aj s príjemnou vôňou. Nevýhodou bentonitu je jeho prašnosť, jeho vynášanie zo záchodíka na labkách a srsti a nemožnosť jeho spláchnutia.

Lídrom na trhu je určite ZVERLIT. Dlhé roky som ho používal. Začal som so „zeleným“ bez vône a neskôr som prešiel na „červený“ s vôňou. Oba sú skvelé. Výborne hrudkujú, nesmrdia. Naše mačky nemajú problém s jeho prašnosťou a o vynesenú podstielku sa postará ručný vysávač.

Vyskúšal som však aj podstielku PROPESKO, s ktorou som pred 6 rokmi začínal a myslím, že už sa ani nevyrába. Potom som prešiel na COSHIDU, ktorú je možné zakúpiť v sieti predajní LIDL. 10 KG vrece stojí len 2,59 EUR, hrudkuje a nesmrdí. Je nižšej kvality ako ZVERLIT, ale ja si myslím, že zlá rozhodne nie je.
Malú chvíľu som používal aj BIOCATS ORANGE, ale tú považujem naozaj za asi najhoršiu akú som kedy odskúšal. Nielen že sama o sebe smrdí a zápach sa po použití znásobuje, ale ani poriadne nehrudkuje. Rozhodne neodporúčam!!
záchod, easy cat, toaleta, záchodík

Silikónové podstielky

Ďalšou možnosťou sú silikónové podstielky. Osobne si myslím, že sú veľmi vhodné do otvorených záchodíkov, lebo izolujú zápach a nie sú prašné ako bentonitové a mačka ich toľko nevynosí von. Sú tiež ekologické a ľahko sa čistia, lebo silikagelové perličky pohlcujú vlhkosť a zápach a uzatvárajú ho vo svojom vnútri až pokým sa nerozpadnú. Výhodou je, že sa dajú dostať tiež vo forme micro perličiek alebo hrubšieho piesku a netreba ich čistiť. Tuhé exkrementy treba vyberať denne a moč zostáva uviaznutý v jednotlivých silikónových perličkách, takže nám to šetrí čas. Nevýhodou je že mnohé mačky túto podstielku neznesú, je drahší (aj keď ako sa píše na obale jedno 7 litrové vrecko by malo pre 1 mačky vydržať 6-8 týždňov) a po krátkom používaní začína byť podstielka cítiť čpavkom.

Aj túto podstielku som vyskúšal, konkrétne silikagelovú podstielku VICTORY CAT. Bol som s ňou spokojný i keď mi nevydržala ani z ďaleka tak dlho, ako by podľa návodu na obale mala. 🙂
Využíval som ju do prechodného otvoreného záchodíka, keď k nám prišla tretia cica a dostala vlastný záchodík do kychyne, Chcel som, aby tam nebol smrad a povynášané granulky. Akonáhle si Lolinka zvykla na klasické zavreté záchodíky v chodbe, tak som prechodnú toaletu zrušil aj s podstielkou.


Drevinaté, celulózové a iné

Ďalšími substrátmi, z ktorých sa podstielky vyrábajú, sú napríklad drevinaté látky či celulóza a papier. Jedinou výhodou väčšiny týchto podstielok je, že oproti bentonitu a silikónu sa môžu bez problémov splachovať.
Záchod, podstielka

Rastlinné vlákna
Pomerne nedávno som sa nechal nahovoriť na (pre mňa novú) podstielku CAT´S BEST ÖKO PLUS. Hľadal som totiž takú, ktorá by bola ekologickejšie a bolo by ju možné po použití spláchnuť do WC. So ZVERLITom som to robil tak, že som exkrementy balil do sáčku a potom vyhadzoval do osobitného odpadkového koša pred dvere domu.

Vyskúšal som ju a už som pri nej ostal. Je ekologická, splachovateľná, pohlcuje pach, výborne hrudkuje, dlho vydrží. Je ale pravda, že podstielka je prašná a že ju vzhľadom na nízku váhu granúl mačky ľahko vynášajú zo záchodíka von.
Absolútne však oceňujem možnosť splachovania a tá pre mňa jednoznačne vyhráva 🙂

 

Lacnejšou alternatívou by ešte mohla byť podstielka SUPER PINIO hrudkujúci krušón, na ktorú som dostal aj dobrú recenziu od jednej chovateľky. Stojí takmer polovicu ako CAT´S BEST ÖKO PLUS, ale sám som ju zatiaľ netestoval.

Nakoniec je to ale aj vždy najmä o tom, čo si vyberie naša mačka – veď jej sa to bytostne dotýka. 🙂
A aké podstielky používate vy?

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 11/2014, XIV. ročník

 

 

Podobné príspevky:

RECENZIA podstielky Limara a jej porovnanie s Cats Best ÖkoPlus

Mačacie hygienické návyky

Všetko dôležité o mačacej toalete

Predložky pred mačaciu toaletu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..