Sezóna koťat probíhá v plném proudu a tak není na škodu si něco málo říct o průběhu pohlavního dospívání koček, nástupu říje a jejich rozmnožování.

Kočičky pohlavně dospívají v průběhu 6 až 9 měsíce věku. To samozřejmě neznamená, že jejich fyzický vývoj nepokračuje. Ten se zastavuje někdy až kolem 2 roku života a u některých plemen koček až v 3 roku. Je to samozřejmě vždy velmi individuální. U plemenných koček s dokladem původu se to ví jistě – u “domácích koček” je to vždy záhada. jako ostatně i mnoho dalších faktorů jejich života. 🙂 

Jsou časté případy pouliček, které jsou březí už ve 4-5 měsíci života, což je opravdu smutné. Proto se stále více krmičů, organizací a dobrovolníků snaží ve vybraných lokalitách zabezpečovat kastrační programy pro kočky bez domova.

Puberta a nástup mrouskání

Kočičky (samice) dospívají dříve než jejich samčí druhové, ostatně podobně jako je to u nás,  lidí. První mrouskání se tedy může objevit již v 5-6 měsíci, což není vůbec neobvyklým jevem. Říje má sezónní výskyt a proto bývá častá zejména na jaře – když se příroda a hormony probouzejí a také na podzim. U bytových koček může říje probíhat v podstatě cyklicky, po 14 dnech. Proto (uvědomělí) veterináři doporučují kastraci / sterilizaci koček od 6 měsíce věku. Kočky jsou schopné  se množit geometrickou řadou a to rozhodně NENÍ VHODNÉ PRO NĚ, ANI PRO OKOLÍ.

Lolinka a Robin spolu
Lola a Robin


U koček  (samice) probíhá mrouskání různě a může mít i různou intenzitu. U kočiček může trvat několik dní i 2 týdny. Je typická zvýšenou nervozitou, vokálností, otíráním se o předměty, nohy a zařízení, vystrkováním zadečku, …. Stejně je typické toto období častým útěkem z domu či pádem z nezajištěného okna či balkonu. 

Kocouři dospívají o něco pozeději a jsou připraveni k sexuální aktivitě. Neplatí u nich cyklický průběh mrouskání jako u samic. Naopak, typické je značkování území.

Třeba vždy myslet na to, že kočička je zvířátko ovládané hormony, které si (narozdíl od některých lidí) neví jak zkorigovat, absolutně se jim vydává napospas a řídí se pudově. Smysl pro rozmnožování je silný a kočička je geneticky naprogramována, aby ho naplnila. Proto netřeba s kastrací otálet a zákrok třeba provést před nástupem první říje.

U kocourů je pohlavní pud v bytových podmínkách velice nepříjemná záležitost. Kocour se dožaduje partnerky a to za každou cenu a je velmi vokální, říká se, že zpívá. Pokud má i malou možnost, určitě se pokusí o únik a následně i o páření. Stejně jako kočička i kocour je ovládán hormony a proti jejich síle je bezmocný. Navíc je u dospívajících nekastrovaných kocourů časté značkování velmi silně páchnoucí močí.

Značkování

Značkování je typické zejména pro samce, ale značkují i ​​samice a také kastrované kočky. Je to způsob, jakým kočka dává najevo svou sexuální zralost a připravenost se pářit a jakým si značkuje své území. Také takto dává najevo svou nervozitu, strach či nespokojenost.

Při značkování si kočka vybere svislý povrch, mírně otevřenými ústy očichá daný nábytek, předmět či stěnu, zapře se do podlahy, otočí se zadkem a se zvednutým ocasem vystříkne silný proud moči. Značkování je ve výšce přibližně 10 – 20 cm a nikdy ne na zemi. Objem takového moči je menší než při běžném močení a silně zapáchá.

Značkování bývá nejčastější důvod kastrace – jakožto nevhodného chování a bohužel i ztráty domova.

Páření

Mezi lidmi se traduje mnoho mýtů a fám a jednou z nich je, že každá kočka by měla mít alespoň jednou v životě mladé. Není to však vědecky nijak podložené. Koťata znamenají hlavně hodně péče a odpovědnosti. Potřebují čas, pozornost a nemalé náklady na stravu, veterinární péči, čipování, … Pokud nevlastníte plemennou kočku a vaším úmyslem není zdokonalení standardu plemene, nemá význam, aby vaše kočka byla trápená opakujícím se mrouskáním a měla koťata, kterým budete muset zajistit domov.

Pokud jste chovatel, páření koček musíte zajistit sami. Kočičce třeba dovézt krycího kocoura s co nejlepšími znaky plemene a doufat, že si dva „snoubenci“ padnou do oka a budete se těšit z krásných koťat splňujících standard plemene.

spánok

V přírodě si kocour hledá svou partnerku sám. Obvykle kocour žije jako samotář a hlídá své teritorium. V období páření se vydává na obsáhlé toulky a hledá vhodnou partnerku. Samice si vybírají toho nejsilnějšího a velmi zdatného kandidáta. Důvod je prostý, v přírodě je třeba zachování druhu a proto se hledá vždy ten nejsilnější a nejzdravější jedinec, aby potomstvo přežilo a bylo životaschopné.

Kočičí sex není slast

Kocour o samici často svádí s jinými samci boje a odměnou pro vítěze je kočička. Samotný akt páření však není pro samici ničím příjemným. Nejčastěji k němu dochází v podvečer a v noci. Zvuky koček, připomínající pláč dítěte se rozléhají po okolí a věřím, že každý z nás je už slyšel alespoň jednou.

Kočka nejdříve hraje nezájem. Kocour se samici dvoří a ta často syčí, prská ​​dokonce ho může i zahánět. Je to divadélko běžné pro páření. Samice je přikrčená a její ocas směřuje do boku, často přešlapuje nohama. Samec po čase ztrácí trpělivost a splní si to, pro co přišel. Kočku zuby popadne za kůži na zátylku a začne kopulace. Vzhledem k faktu, že penis kocourů obsahuje výrůstky, kočce páření působí značnou bolest a proto typicky mňouká. Výrůstky jsou však potřebné pro stimulaci ovulace a následně uvolnění vajíčka.

Naštěstí pro kočky, kocour téměř hned po zasunutí penisu do pochvy kočky ejakuluje. Bezprostředně po aktu je kočka připravená na kocoura zaútočit a ten se rychle ztratí z dohledu. Někdy v dálce čeká, dokud se samice znovu připraví a akt opakuje, jindy se jeho úloha inseminací končí a odchází hledat jinou samici, aby se spářil znovu. Jeden kocour je schopen pářit se s jednou partnerkou i 10 krát za hodinu.

Žádná kočičí romantika a monogamie se nekoná

Samice se po aktu obvykle chvíli vyválí v trávě a umyje se – líže si zejména ocas a oblast genitálií. Později je opět připravena k páření s jiným nebo stejným samcem. Takto příroda zajistila zvýšení šancí pro rozmnožování. Kočka je tedy schopna se pářit v krátkém období s více kocoury a proto je možné, že v jednom vrhu budou koťata od několika samců.

Oplodnění vajíčka spermií

Největší šanci na oplodnění mají samice v prvním týdnu říje, několik dní po jejím nástupu, přičemž intenzita páření během prvních dnů zvyšuje pravděpodobnost oplodnění vajíčka spermií. Samozřejmě jako ve všem i zde platí, že je to zcela individuální.

Podobně jako u lidí i u koček se mohou vyskytnout problémy. Samice může krycího kocoura odmítat nebo opačně. Není to prý časté, ale stává se to. Většinou se situace sama vyřeší pokud spolu partneři stráví nějaký čas a nemají dostatek jiných příležitostí. Někdy je zase problém početí fyzické a kočička či kocour mají zdravotní problém, které brání tomu, aby spolu měli potomstvo.

Podmínky a pravidla pro krytí plemenných koček stanovuje chovatelský řád. Pokud jste chovatel a potřebujete poradit, obraťte se na chovatele, od kterého jste kočičku či kocourka zakoupili nebo organizaci chovatelů, jejímž jste členem, tam určitě dostanete všechny potřebné informace a rady.

Následovat bude v dohledné době článek – Březost koček, vývoj mláďat a porod. 

Článek byl v upravené podobě uveřejněný v odbornoém měsičníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 5/2021, XXI. Ročník.

Podobné příspěvky:

Sezóna koťat začíná

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..