Nedávno som sa rozhodol spraviť malý prieskum medzi najväčšími poisťovňami. Zaujímalo ma, či na Slovensku existuje možnosť poistiť mačku, ako domáceho miláčika. Žiaľ ako v mnohých oblastiach, aj v tomto smere je na u nás čo dobiehať. Medzi poistnými produktami je stále medzera a na domácich miláčikov sa tu absolútne nemyslí. Hoc náklady na ich veterinárnu starostlivosť sú často krát priam neúnosné. Že by sa takýto typ poistenia v našich podmienkach neujal? Nie je pre veľké poisťovne zaujímavý?

Každý, kto si užíva spoločnú cestu životom s nejakým živým tvorom mi dá istotne za pravdu, že ich cena sa nedá len tak ľahko vyjadriť. Hrajú sa s nami, trávia voľné chvíle, sú našim poslucháčom, priateľom, pre niektorých dieťaťom či rovnocenným členom rodiny. Robia nám spoločnosť, nútia nás k aktivite, vedia sa s nami zasmiať i smútiť. No a samozrejme vytváranú teplo domova.
Kollby a Bella láska
Pokiaľ sa naša micka teší plnému zdraviu, sme spokojní a šťastní s ňou. Okrem každoročného očkovania a samozrejme pravidelného odčervovania (poprípade preventívneho koprologického vyšetrenia stolice) nemáme žiadne výdavky na veterinárnu starostlivosť.
Očkovanie dnes stojí okolo 18 – 25€ v závislosti od regiónu a použitých očk. látok. Odčervenie každé 3 mesiace stojí od niekoľko EUR za tablety až po cca 5 – 12€ za tzv spot-on prípravky. Koprologické vyšetrenie stojí približne 10 €. Ak máme jednu mačku, ročne nás jej veterinárna starostlivosť stojí okolo 55 až 90 €.

Ako to tak ale v živote chodí, sem tam sa pritrafí nejaké to ochorenie, úraz či otrava. Jedna mačka nakazí druhú, tá zase tretiu. Pridružiť sa môžu komplikácie, zlá znášanlivosť medikamentov či terapeutických procesov. Ochorenia môžu prejsť do chronicity, či mať trvalé následky. Ani sa nenazdáme a náklady na našu domácnosť sa vtedy môžu rapídne zvýšiť.
Takéto situácie nás zväčša zastihnú keď to najmenej čakáme. Ako sa hovorí „pripraveným patrí svet“. Koľkí z nás si sporia na veterinárnu starostlivosť niekam do ponožky? Predpokladám že takmer nikto. Takže ako sa pripraviť?
Kollby & Bella & Lola relaxujú na posteli
Práve pre tieto dôvody by mnohí z nás (hlavne tí, ktorí máme viac mačiek) ocenili možnosť primeraného poistenia našich mačiek, ktoré by hradilo finančne veľmi nákladnú veterinárnu starostlivosť našich miláčikov. Predišlo by sa tak nepríjemnostiam a ťažkým voľbám v ordinácii, keď pri pohľade do peňaženky sa musíme rozhodovať o ďalších procedúrach a liekoch.

Nanešťastie na niečo také slovenské poisťovne v podstate vôbec nemyslia. Majitelia zvierat nemajú možnosť využiť takýto poistný produkt, lebo na trhu chýba. Pri tvorbe tohto článku som oslovil viaceré poisťovne (8) a bohužiaľ podobný produkt nemá vo svojej ponuke ani jedna. Informácie som čerpal z dostupných webových stránok a odpovedí, ktoré mi na môj podnet zaslali. Axa, Amslico a Kooperativa ako jediné reagovali. Zvyšní asi otázku nepovažovali za dostatočne dôležitú a ani mesiac po zaslaní sa neobťažovali na ňu reagovať.
Kollby a Lola relaxujú na posteli
Od roku 2010 je u nás možnosť takýmto spôsobom poistiť len jediného domáceho miláčika a to psa. Okrem poistenia veterinárnych nákladov je aj možnosť poistiť psa ak spôsobí škodu niekomu inému či ho napadne. Takúto možnosť poskytuje jedine poisťovňa Generali. Na moju otázku, či by bolo možné podobne poistiť mačku, prišla však zamietavá odpoveď.
Kollby s postrojom na prechádzka vonku
Nám mačkárom teda neostáva zatiaľ nič iné, ako si pre istotu odkladať peniaze bokom, na nevyhnutné (možné) náklady spojené s veterinárnou starostlivosťou o našich chlpáčov. Od jednej chovateľky žijúcej v Škótsku viem, že poistenie mačky u Allianz stojí okolo 140 EUR ročne, pričom je z neho hradená veterinárna starostlivosť nad 75eur. Zľavu je možné získať ak je zviera riadne začipované. Rovnako poistka zahŕňa aj poškodenie majetku inej osobe či napadnutie. Na každoročné očkovanie sa však poistenie nevzťahuje.
Všetky mačky spolu pri večeri
Možno už o niekoľko rokov sa niečoho podobného dočkáme aj tu!:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..