Pomerne nedávno som publikoval článok Kde v televízii môžeme vidieť mačky a niečo sa o nich dozvedieť?, aby som zmapoval, aké programy o mačkách sú našincovi ponúkané prostredníctvom verejných i súkromných televíznych staníc. Bohužiaľ je to naozaj nedostačujúce a nepokrývajúce potreby. Vzťah k prírode a živým tvorom je primárnou záležitosťou a pasívna (niekde i interaktívna) výuka našich detí v prostredí škôl je nedostačujúca.

Našťastie nie sme už odkázaní len na miestnu produkciu a vďaka vymoženostiam modernej doby môžeme v pohodlí domova sledovať i zahraničné televízne stanice a to dokonca v českom dabingu. Dominantné postavenie na našom trhu v rámci programov o zvieratách (a mačkách) má jednoznačne stanica Animal Planet.

ANIMAL PLANET

Animal Planet je americká káblová televízna stanica, ktorá vysiela od 1.10.1996 a je distribuovaná prostredníctvom Discovery Communications. V súčasnosti majú vlastnú mutáciu stanice tieto krajiny: Spojené kráľovstvo a Írsko, Kanada, Austrália a Nový Zéland, Severské krajiny, Nemecko, Poľsko, India a Ázia.
U nás je možné sledovať Animal Planet v českom jazyku a tak i niektoré názvy programov ponechávam teda v češtine.
Photobucket

Programy venované mačkám na Animal Planet

Ať je koček milion / Cats 101

Ide o dokumentárny cyklus, ktorý predstavuje jednotlivé plemená mačiek. Je to vlastne sprievodca históriu vzniku plemena, jeho rozšírením, povahovými vlastnosťami, zdravotnými rizikami a špecifikami, bežnou starostlivosťou a posudzuje sa aj do akých podmienok je takéto plemeno vhodné a ako je náročné na chov.
V každej epizóde štáb natáča priamo u chovateľa a tak je možné vidieť všetky mačky v ich domácom prostredí. Zároveň sa k jednotlivým plemenám mačiek a ich špecifikám vyjadrujú odborníci z veterinárnej medicíny, etológie, chovatelia či známe osobnosti.
Niektoré epizódy boli venované len domácim mačkám, mačiatkam alebo výstavám.

Program Cats 101 sa vysiela od roku 2008. Doposiaľ boli natočené tri kompletné série v ktorých sa predstavili desiatky plemien.

Hoci sám chovám mačky typu „street style“ alebo „čo ulica dala“ je tento program i pre mňa veľmi zaujímavý. História vzniku plemien, či rozdiely v povahách alebo zdravotné riziká sú témy, ktoré sú zaujímavé. Rovnako si rád pozriem, čo nové zase v USA vyšľachtili a o čom tu v EU príliš nevieme.

Má pekelná kočka / My cat from Hell

Ide o dokumentárny cyklus s prvkami reality show v rámci ktorého Jackson Galaxy, etológ a odborník na problémové správanie mačiek, navštevuje svojich klientov priamo u nich doma a rieši ich mačacie problémy. Od nečistotnosti, cez problémové zoznamovania, ničenie nábytku a zariadenia, agresiu až po apatiu. Každý prípad je iný a pre diváka je nesmierne zaujímavé ako prebieha diagnostika, návrh riešenia a riešenie samotné. Každý sa tu môže skutočne veľa naučiť i keď práve jeho mačka nemusí vykazovať žiadne črty problémového správania.

Program My cat from Hell sa vysiela od 14. mája 2011 a za dve sezóny bolo doposiaľ natočených 9 častí. Momentálne sa vysiela druhá séria.

Musíme milovat kočky / Must love cats

Mojím najobľúbenejším mačacím programom je však Must love cats. Moderátor John Fulton cestuje po Severnej Amerike krížom krážom a hľadá zaujímavých milovníkov mačiek. Odhaľuje svetu mačacie kuriozity, mnohopočetné mačacie domácnosti, mestá posadnuté mačkami, ľudí, ktorí zasvätili svoj život týmto stvoreniam, mačacie umenie, …. Vo svojej show odhalil mačací karneval, mačku pracujúcu v hoteli, mačaciu módnu show, ranč plný mačiek, mačacie stavby, hotely, reštaurácie, …
V podstate je to program plný „mačkofilov“ v tom dobrom slova zmysle!

Program Must love cats sa vysiela od 12. februára 2011 a v prvej sezóne bola natočených 6 častí.

Přibehy kočičích drápků / Cats of Claw Hill

Cats of Clawn Hill je unikátny televízny projekt. Ide vlastne o prvú reality show s mačkami v hlavnej úlohe. Projekt je uceleným pohľadom na život mačiek domácich v ich prirodzenom prostredí v 6 rodinách na anglickom vidieku. Epizódy sú natáčané i podávané z pohľadu mačiek. Sledovať tak môžeme bežný deň mačky, s jej starosťami i radosťami. Riešia sa tam susedské vzťahy, vyjedanie misiek, agresivita, lov, značkovanie a podobne.

Každému milovníkovi mačiek túto sériu vrelo odporúčam. Je to skvelý zážitok vidieť ako mačky trávia celý deň, aké majú usporiadané vzťahy so susednými mačkami, ako riešia konflikty, ako pozorujú a lovia vtáky či kde si rady zdriemnu keď majitelia nie sú doma.

Reality show s dokumentárnymi prvkami Cats of Claw Hill zatiaľ mala dve sezóny a natočilo sa celkom 9 častí.

O mačkách sa samozrejme hovorí aj v iných dokumentoch a to už z prostredia zvieracej polície alebo v sérii dokumentov o extrémnych zvieracích fóbiách. O pani trpiacej iracionálnym strachom z mačiatok som pred nejakým časom napísal i príspevok.

No a samozrejme veľký priestor je venovaný i mačkovitým šelmám.

Nezabudnite pravidelne sledovať televízny program stanice Animal Planet. Všetky spomínané programy sa vysielajú dookola v pravidelných cykloch, takže ak ste niektorú časť nevideli, určite budete mať možnosť v blízkej budúcnosti.
Televízia má aj svoje kladné stránky, tak ich využívajme, lebo bez dopytu nie je ani ponuka!

No a ak vám angličtina nerobí problém, určite odporúčam i webové stránky Animal Planet , kde nájdete množstvo užitočných rád, trikov, tipov , fotiek a videí a to nielen o našich milovaných mačkách!

Príjemné sledovanie a vzdelávanie! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..