Na trhu s chovateľskými potrebami sa nedávno objavil nový produkt DEZISAN Spray Vettex. Ide o prípravok zabezpečujúci bezchlórovú dezinfekciu chovateľských zariadení, pomôcok a veterinárnych priestorov. Využíva sa pre chov domácich a exotických zvierat. Bez obsahu alkoholu, chlóru a agresívnych látok. Neprchavý! Bez farby a nepríjemného zápachu.

Prostriedok som si zatiaľ nezakúpil, takže výnimočne budem opisovať produkt, s ktorým nemám osobné skúsenosti! Zaujal ma ale silnou marketingovou kampaňou, ktorú započal nielen v časopisoch, ale i na predajných miestach. Podľa opisu by mohol byť naozaj skvelým domácim pomocníkom. Kto by predsa doma nechcel mať hygienickú čistotu, sviežosť a príjemnú vôňu, no nie?

DEZISAN Spray Vettex – bezchlórová dezinfekcia chovateľských zariadení, pomôcok a veterinárnych priestorov

Tekutý dezinfekčný prostriedok. Je určený na okamžité použitie na dezinfekciu všetkých povrchov, predmetov a plôch vo veterinárnych ambulanciách a verejných priestoroch, útulkoch a domácnostiach.

Okrem profesionálneho použitia pre účely veterinárnych staníc sa používa aj na dezinfekciu zvieracích boxov, búd, kotercov, pelechov, klietok, vankúšov, domčekov, matracov, terárií, akvárií, chovateľských pomôcok (kefy, hračky…) a miest, kde sa zvieratká zdržujú.

Nanáša sa priamym postrekom. Je charakteristický silným a dlhotrvajúcim antibakteriálnym, antivirovým a protiplesňovým účinkom bez akéhokoľvek negatívneho vplyvu na ošetrované materiály. Aplikuje sa aj za prítomnosti zvierat.

Photobucket

Vlastnosti: Je nehorľavý, nepoškodzuje žiadne ošetrované materiály – je nekorozívny. Neobsahuje alkohol, aldehydy ani fenoly, nemá vedľajšie účinky.

Dezinfikuje
Odstraňuje zápach organického pôvodu
Likviduje plesne
Bez obsahu chlóru
Nepoškodzuje žiadne materiály – drevo, kovy, sklo, plasty, textílie, papier, guma…

Účinky: Eliminuje široké spektrum mikroorganizmov, má baktericídne (vrátane TBC), mykobaktericídne a virucídne účinky.

Zabezpečenie povrchovej čistoty: Nastriekajte na plochu a nechajte pôsobiť. Ošetrením vznikne na povrchu polymérová vrstva, ktorá zabezpečí dlhodobú ochranu pred mikroorganizmami. Povrch bezprostredne po ošetrení neomývajte. Čas potrebný pre biocídny účinok: 15-30 min, v závislosti od mikroorganizmu. Polymérovú vrstvu je možné odstrániť opláchnutím vodou po uplynutí predpísanej doby.

Bezpečnosť a prvá pomoc: Pred použitím prečítajte návod! Chrániť pred slnečným žiarením a mrazom. Uchovávajte v originálnych baleniach pri teplote 10 – 25 oC na suchom a chladnom mieste. S2 Uchovávajte mimo dosahu detí. S7 Uchovávajte nádobu tesne uzavretú. S13 Uchovávajte mimo dosahu potravín, nápojov a krmív pre zvieratá. S24/25 Zabráňte kontaktu s pokožkou a očami. S26 V prípade kontaktu s očami je potrebné ihneď ich vymyť s veľkým množstvom vody a vyhľadať lekársku pomoc. S28 Po kontakte s pokožkou je potrebné ju umyť veľkým množstvom mydla a vody. S46 V prípade požitia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc a ukážte tento obal a označenie. S29 Nevypúšťať do kanalizačnej siete. Zvyšky prípravku a jeho obal zneškodnite ako nebezpečný odpad v súlade so zákonom o odpadoch. Zákaz opakovaného použitia obalu. Nemiešať s inými dezinfekčnými prípravkami. Výrobca neručí za škody spôsobené nesprávnym použitím. Prípravok používať len k určenému účelu.
Dezinfekčný prípravok používajte bezpečne!

Účinná látka výrobku: kvartérne amóniové zlúčeniny, benzyl-C12-16-alkyldimethylamónium-chloridy 0,3 g.kg-1.Obsahuje polyhexametylén guanidinhydrochlorid (PHMG). Môže vyvolať alergickú reakciu.

Spotrebujte do: 24 mesiacov od dátumu výroby
Dátum výroby a číslo šarže: Uvedené na obale
Obsah: 500 ml
Národné toxikologické informačné centrum 24 hod. call centrum: +421 2 5477 4166.
Dovozca do SR: GUAPEX SLOVAKIA s.r.o., Palkovičova 15, 82108, Bratislava, SR, www.guapex.sk, +421948 033 271
Registračné číslo CCHLP: bio/1218/D/11/CHLP

Ako DEZISAN Spray Vettex funguje?

DEZINFEKCIA NA BÁZE POLYMÉRU PHMG (mechanizmus účinku):

DEZISAN Spray Vettex obsahuje revolučný polymér PHMG (polyhexametylén guanidin hydrochlorid), ktorý má dezinfekčné vlastnosti.
Po nanesení vytvára na povrchu súvislú polymérovú ochrannú vrstvu, ktorá následne ničí mikroorganizmy. PHMG polymér je neprchavý, takže Vy, ani Vaše zvieratká sa nemusíte obávať zdraviu škodlivých toxických výparov.

Kladne nabitý katiónový polymér priťahuje záporne nabitú bunkovú membránu mikroorganizmu. Polymér následne obalí povrch bunky – membránu. Tá je po kontakte narušená. DEZISAN Spray Vettex následne paralyzuje biologickú aktivitu fermentov mikroorganizmu, zabraňuje množeniu nukleónovych kyselín a ničí dýchací systém. Tieto faktory spoločne mikroorganizmus zahubia.

Počas celého procesu sa PHMG (polymér) nedostáva do kontaktu s genetickým materiálom bunky (DNA, RNA), preto je pre mikroorganizmus takmer nemožné vytvoriť si proti DEZISAN Spray Vettex-u rezistenciu.

Polymérová vrstva, ktorú vytvára DEZISAN Spray Vettex, je stabilná, nepoškodzuje a nemá vplyv na akýkoľvek povrch, nie je prchavá a je na povrchu aktívna až niekoľko dní. Preto je hygienická ochrana prostredia zaručená aj v čase, keď dezinfekciu práve nevykonávame. Táto vrstva sa postupne zmenšuje v dôsledku obaľovania buniek mikroorganizmov, ale pravidelným nanášaním sa samozrejme obnovuje. Takto neustále zabezpečuje prevenciu proti množeniu kolónií vírusov, baktérií a plesní v domčeku Vášho miláčika. Práve táto vlastnosť robí z DEZISAN Spray Vettex-u jeden z najúčinnejších prostriedkov v boji proti patogénnym mikroorganizmom.

Vlastnosti

– vysoká antimikróbna aktivita – eliminuje široké spektrum mikroorganizmov (baktérie, vírusy, plesne)
– neobsahuje toxické komponenty, bez chlóru, neobsahuje alkoholy, aldehydy, fenoly a estery
– nepoškodzuje žiadne materiály, je nekorozívny, ošetrené povrchy nemenia farbu ani nie sú inak narušené
– má dlhodobý efekt – chráni povrch až niekoľko dní
– bez farby a zápachu, neprchavý nehorľavý a pH neutrálny

Pohľad na odolné bunky Staphylococcus aureus vystavené účinkom PHMG pod elektrónovým mikroskopom

(a) normálne bunky – nevystavené účinkom polyméru (PHMG)
(b) bunky vystavené účinkom polyméru (PHMG) – môžeme pozorovať zreteľnú deštrukciu membrány

Produkt stojí okolo 10 EUR.
Informácie a fotky sú čerpané z oficiálnej webovej stránky produktu.

Aký máte na výrobok názor?
Ja osobne používam bežné prostriedky určená na očistu hygienických zariadení v domácnosti ako Sanytol, Bref, Savo a podobné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..