Mačky patria celosvetovo medzi najobľúbenejšie domáce zvieratká. Milióny ľudí s nimi zdieľajú svoje domácnosti dokonca sa delia o posteľ. Milovníkov mačiek je nespočetne veľa. Existuje však aj skupina ľudí, ktorí mačky síce milujú a obdivujú, ale bohužiaľ ich nemôžu vlastniť. Ide najmä o alergikov, ktorí zo zdravotných dôvodov prítomnosť mačiek v domácnosti neznesú.
Alergia býva aj častým dôvodom, prečo sa mačky z adopcií vracajú späť do útulkov či depozitov.

Britskí vedci odhalili príčinu alergie na mačky

Mačky patria medzi najsilnejšie alergény na svete a z kategórie zvierat si držia nelichotivé prvenstvo. Najrizikovejším je nekastrovaný mladý kocúr.

Prejavy alergie môžu mať rôzny nástup, rýchlosť, priebeh a intenzitu. Ako však každé ochorenie, aj alergia na mačky znižuje osobný komfort a kvalitu života. Mnohí sa alergénu radšej vyhnú, ako by trpeli nepríjemnými príznakmi. Tí odvážnejší bojujú každý deň, ale so svojimi milovanými šelmičkami sa rozlúčiť nedokážu.

Štúdiom alergie na mačky sa zaoberali na univerzite v Cambridgi, kde sa podarilo odhaliť nielen konkrétnu bielkovinu, ale aj spúšťajúci mechanizmus obrannej reakcie človeka. Vďaka týmto poznatkom bude ľahšie alergii zabrániť, dokonca jej predísť.

Na vine je bielkovina

Vedci z univerzity Cambridge vedia presne, ktorá bielkovina je príčinou aktivácie imunitného systému a dokonca sa im podarilo aj odhaliť, akým spôsobom alergická reakcia vzniká. Alergénna bielkovina je obsiahnutá nielen v slinách, moči, ale aj šupinkách odumretej kože. Tieto zložky sa nachádzajú skoro všade v mieste, kde sa mačka pohybuje a žije a rovnako ich prenášame na svojom oblečení a predmetoch, ktoré s mačkou prišli do styku.

Podľa zverejnených informácií bude čoskoro možné alergiu liečiť a dokonca jej predchádzať! To by bol naozaj obrovský pokrok, pretože skutočne často čítam a počujem o tom, ako alergia bráni ľuďom v tom, aby mačičku vlastnili.

Verím, že tieto nové vedecké poznatky pomôžu k ešte lepšiemu nažívaniu človeka a mačky!

Zdroj informácií:
http://www.novinky.cz/veda-skoly/308896-britsti-vedci-rozlouskli-zahadu-alergie-na-kocky.html

One Comment

  1. Na alergiu na macicky jednoznacne pozrite stopalerg.sk, nic zle pre telo, zlozenie uplne fajn a naozaj sa da so zvieratkami v pohode existovat, aj ked si zabudnem dat, som v pohode 🙂 Vsak skuste vysvetlit malemu dietatu, ze musime dat macku pred, neexistuje, takze toto je pre mna riesenie…

    Deniska777

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..