Kollby je moja prvá mačka. Má už takmer 7 rokov a mám ho od jeho 4 týždňov. Patrí medzi najmenej problémové micinky u nás doma, čo sa týka zdravotného stavu. Je to silný, statný, mohutný kocúrisko. I keď na veterinárnej klinike si pre svoje agresívne správanie vyslúžil prezývku „satan“ je to neskutočný domáci maznáčik – ak sa mu chce – samozrejme. 🙂 Bohužiaľ jeho správanie vykazuje menší problém a to práve veľmi neestetický a nevoňavý. Občas proste urobí veľkú potrebu pred záchodík, namiesto doňho. Napriek všetkej snahe sa mi toto jeho nevhodné správanie nepodarilo úplne odstrániť.

Ako to začalo

Kollbýček ako mini mačiatko do dlane prišiel ku mne bez hygienických návykov. Behom 3 dní v ohrade sa ich však naučil. Jeho prvým záchodíkom bol maličký otvorený plastový záchod s obrubou a ako podstielka bola myslím Propesko – hrudkujúci bentonit nízkej ceny a kvality. 🙂
Kollby mačiatko
Po každej potrebe som hneď záchodík čistil a Kollbýček bol nesmierne čistotný, nikdy s ním neboli problémy. Iba raz, po tom ako som ho „opustil“ prvýkrát na 5 dní, sa mi po príchode domov 3krát vycikal na postel. To bolo ale celkom určite z trucu.
záchod
Malý žltý otvorený záchodík mu ale dlho nevydržal, ako rástol, potreboval niečo väčšie a tak som neskôr prešiel na záchodík krytý – easy cat. Prechod sa tiež obišiel bez problémov. Kollby si zvykol.
Krátko na to do domácnosti prišla Bellinka, ktorá s toaletou tiež nemala najmenší problém. Vtedy som dokúpil druhý, úplne totožný záchodík.

Málo záchodíkov? Zlý typ?

Nasledovalo sťahovanie do nového bytu. To Kollby zvládol opäť bez najmenších problémov. V novom príbytku sa mu zjavne páčilo a tešil sa z krásneho balkóna. Po niekoľkých mesiacoch sa ale objavilo prvé hovienko mimo záchodíku. Respektíve Kollby urobil potrebu pred záchodík a nie doňho. Zdalo sa mi, že je to asi málo – dve toalety a tak som prikúpil i tretiu. Na nejaký čas to bolo vporiadku. No neskôr sa to začalo stávať pravidelne.
toaleta

Presnú príčinu Kollbyho problému sa mi bohužiaľ nikdy nepodarilo presne odhaliť. Najskôr som si myslel, že keď sú dvaja potrebuje asi viac záchodíkov, ako len dva. Tak som zakúpil tretí a neskôr i štvrtý záchodík a piaty.(S každou mačkou som zakúpil i nový záchodík) Po každom novom bolo na chvíľu vystarané a Kollby bol bez problémov. Po nejakom období to ale urobil znovu.
Teória s množstvom záchodíkov sa teda tiež neujala.

Skúšal som dokonca odobrať dvierka a nechať Kollbymu záchodík bez dvierok, či úplne odkrytý. Vtedy to tiež na čas nerobil. Problém ale bolo, že potom tam chodili všetci a tento záchodík bol maximálne vyťažený.

Nesprávny druh podstielky a jej množstvo?

Za tých 7 rokov som vyskúšal asi 5 druhov rôznej podstielky, no rovnako to nezaznamenalo žiaden úspech. Robil to pri každom podklade. Či už bol v záchodíku bentonit, s vôňou, bez, silikagelová podstielka, alebo prírodná z kukurice, vždy sa občas objaví hovienko pred záchodíkom.
Istý čas som skúmal, či by množstvo použitej podstielky nie je ten problém, že jej je priveľa či naopak málo. Vtedy som zistil, že je ideálne ak je množstvo primerané veľkosti toalety, nie veľa, ale ani málo. Nanešťastie i tento objav neskôr vyvrátil.

Čistenie toalety nie je dostatočné?

Následne ma napadlo, či sa mu záchodík nezdá príliš špinavý. Umýval som ich teda každý týždeň a dával mu čistú podstielku. Rovnako ani toto nezabralo. Pravdou však je, že až vtedy som zistil, že Kollby nikdy nešpiní do použitej toalety. Ciká zásadne do čistej , nikým nepoškvrnenej. A následne, ak je už použitá (hoc aj od neho), už tam NIKDY nekaká a preto sa radšej vyšpiní vedľa. Prečo neskúsi druhú , tretiu či štvrtú alebo piatu toaletu sa mi ale odhaliť nepodarilo. Niekedy to urobí, inokedy nie. Asi ako sa mu chce?!

Nové riešenia nečistotnosti

Na základe vyššie uvedeného som sa v podstate dozvedel, že za Kollbyho nečistotnosť môžem pravdepodobne sám. Tým ako som v jeho mladom veku neustále čistil záchodík , drhol ho a umýval, každý exkrement po potrebe vyberal. Takto si Kollby zvykol na istý štandard toalety. Ten sa logicky narušil prichádzajúcimi mačkami, ktoré používajú záchodíky ako sa im chce. Ani moje neustále čistenie od exkrementov nezabezpečí, že je stále nejaký čistý. Okrem toho už sa stalo, že sú všetky čisté a on sa aj tak vyšpinil pred a nie do toalety.
Záchod, podstielka
Okrem toho som si všimol, že ak má veľa podstielky v záchode je jeho špinenie častejšie. Rozhodol som sa teda zakúpiť novú toaletu, veľkú a najmä vysokú, aby sa Kollbymu lepšie vykonávala potreba.
Bohužiaľ nový záchodík zaujal každého, len nie toho, pre koho bol kupovaný. Aby som ho zatraktívnil, skúšal som dať dole strechu a i dvierka. Postupom času si Kollby zvyká a potrebu tam vykoná.
Momentálne už strechu opäť má, ale záchodík funguje bez dvierok. Či toto konečne zaberie a kocúr Kollby konečne prestane špiniť mimo neviem. Zatiaľ to tak rozhodne nevyzerá, asi to chce ešte viac času.
Sám som zvedavý. Každopádne mi už nápady na riešenie došli.
Bohužiaľ, ako aj pani MVDr. Hana Žertová napísala vo svojej príručke Babo raď! Když kočka ignoruje záchod, nie pri každom probléme s nečistotnosťou sa podarí odhaliť pravú príčinu či nastaviť zmeny tak, aby prišlo ku jeho korekcii či úplnému odstráneniu.
To bude asi aj Kollbyho prípad.

Viac o mačacej hygiene sa dočítate tu:
Problémy s nečistotnosťou – Lolinkino zastrašovanie
Mačacie hygienické návyky
Všetko dôležité o mačacej toalete

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 08/2012, XII. Ročník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..