Nečistotnosť mačiek je večným problémom chovateľov. Opradená je samozrejme množstvom fám a nepodložených tvrdení. Podľa Vicky Halls je nečistotnosť mačiek najčastejším problém v správaní mačiek a je typická najmä pre početnejšie mačacie spoločenstvá. Aby sme nečistotnosti vedeli zabrániť, musíme dôkladne poznať mačacie hygienické návyky a samozrejme zabezpečiť mačke vhodné podmienky – toaletu, podstielku, umiestnenie.

V najbližšom období opíšem osobné skúsenosti s nečistotnosťou mojich mačiek. Nič nie je pre ponaučenie lepšie, (podľa mňa) ako konkrétny príklad a jeho riešenie.

Lolinkino zastrašovanie

Tánička (depozitné meno našej Lolinky) pochádza zo Stráži, záhradkárskej kolónie, kde žila aj so svojím bratom Tajkom. Jej mamina, huňatá korytnačinová mačička, ktorá dostala meno Medvedík sa o nich pekne starala. Žiaľ v ich mačacej kolónii sa vyskytli šarvátky a s tým súvisiace zdravotné problémy a prostredie, v ktorom mačiatka vyrastali už nebolo pre ne vhodné a tak sa ich ujala najskôr Alexandra Pavelková, ktorá s depozitmi Mačky SOS aktívne spolupracuje a od nej šli mačiatka k Darinke Kukučkovej do depozitu v Žiari.

Lola
Lola

30.04.2010 sa Tánička stala oficiálnym členom našej domácnosti a prijala nové meno Lola. Na jej príchod som už bol pripravený. V zásuvke už pár dní trčal Feliway difuzér a Lola mala pripravené vlastné ležadlo, hračky a misky.
Lola a pelech
S Kollbýčkom sa zoznámili hneď a bez problémov, no už od prvého stretnutia s Bellinkou mi bolo jasné, že tento raz to tak ľahko nepôjde.
Baby sú proste baby a tie naše dve si zjavne nesadli. Raz naháňala Lola Bellu a inokedy zase opačne. Syčali po sebe, prskali a skákali okolo seba každý deň aj niekoľko krát. Ako sa ale v takýchto situáciách hovorí: “pokiaľ netečie krv, o nič nejde”.
LOla a Bella

Život v kuchyni a strach z použitia toalety

Prvá miestnosť, s ktorou sa Lolinka zoznámila bola kuchyňa. Na dlhý čas bola aj poslednou. Nováčik bol z nového prostredia značne vystresovaný a nepriateľstvo Bellinky jej nepomáhalo. Rozhodol som sa ju teda ubytovať v kuchyni, kde mala svoj pelech i misky. Už počas prvých dní som si všimol, že Bella jej bráni v používaní záchodíkov, ktoré sa nachádzali hneď vedľa kuchyne v vstupnej hale. V tom čase sme mali 3 kryté toalety.
Rovnako ju Bella nepustila ani na horné poschodie.
Bella stráži záchodík
Vzrastom malá čierna micinka sa jej bála a tak ostávala len v kuchyni, kde sa cítila bezpečne. Mala tam všetko čo potrebovala pre spokojný život. Zakúpil som jej i malé škrabadlo a dal tam niekoľko hračiek. Dodnes je kuchyňa jej obľúbeným miestom.
Už počas prvých dní začala Lolinka močiť na kuchynskú lavicu a do svojho pelecha. Dokonca raz v pomočenom pelechu i spinkala.

Riešenie

Lolinka jasne trpela zastrašovaním zo strany druhej mačky a stresom z nového prostredia. Riešením malo byť navodenie príjemnej atmosféry a pohody a sprístupnenie viacerých záchodíkov.
Difuzér s umelými mačacími feromónmi Feliway som umiestnil v kuchyni. Feliway sprej som použil na miesta, kde močila. Lavicu som riadne vydrhol teplou vodou s octom a pelech som mnohokrát vyváral s použitím značnej dávky tekutého Vanishu a aviváže.
Odporúča sa síce omočené veci vyhodiť, ale mne bolo nového pelechu ľúto.

Viac záchodíkov, rôzne typy a dva druhy podstielky

Následne som v kuchyni umiestnil jeden otvorený záchodík a jeden krytý. Lolinka v depozite údajne používala oba typy záchodíkov a bola zvyknutá aj na podstielku Zverlit, ktorú som používal. Napriek tomu nové prostredie, cudzie pachy, nepriateľský postoj inej mačky a iný typ záchodíka spôsobili, že Lolinka močila všade inde, len nie do toaliet.

Chcel som skúsiť teda niečo iné. Do otvoreného záchodíka som kúpil silikagelovú podstielku a do zavretého som zase dal pre ňu známy zverlit. Oba záchodíky mala pri kuchynskej lavici na opačných stranách. Z krytého záchodíka som odobral dvierka.
Lolík
Takto mala Lola zabezpečené 2 miesta pre vykonanie potreby. Efekt sa ale nedostavil hneď. Trvalo ešte niekoľko dní, kým si Lola zvykla na toalety a začala do nich pravidelne močiť.
Nakoniec musel predsa len pelech ísť preč.
Lolinka si dlho zvykala na krytý záchodík, ale otvorený začala čoskoro používať a jej nečistotnosť ustúpila.

Po pár týždňoch som otvorený záchodík odobral a v kuchyni ostal už len krytý, no stále bez dvierok. Problém s nečistotnosťou sa už neopakoval a tak bolo na čase naučiť Lolinku používať i dvierka. Pár krát som ju tam posunul a ukázal jej ako si hlavičkou otvoriť a ona si to pomerne rýchlo osvojila. Keď jej už ani dvierka nerobili problém, začal som toaletu presúvať smerom na chodbu, kde boli i ostatné záchodíky. Každý týždeň len o malý kúsok. Asi po troch mesiacoch Lolinka používala toalety na chodbe, nečistotnosť sa u nej už nezopakovala a pelech som jej bez obáv vrátil. 🙂
Na chodbe ostali pre 3 mačky 4 kryté toalety s rovnakou podstielkou, Zverlitom.
Lola
Medzičasom sa vyhrotená situácia medzi babami upokojovala, čomu napomáhal i Feliway, ktorý som stále používal. Lola sa osmeľovala a spoznávala celý dom. Syčania a naháňania bolo čoraz menej. Postupne sa prestala báť chodiť po dome a Bella si na jej prítomnosť zvykala.
Kollby a Lola relaxujú na posteli
No a dnes môžem povedať, že naše baby nie sú a ani nikdy nebudú kamarátky. Za to sa ale rešpektujú, zdravia sa, ovoniavajú a nevadí im vzájomná prítomnosť.
Lolíček
Príchodom štvrtej mačky (Robina) Bella presmerovala svoju negatívnu pozornosť úplne na nováčika a dokonca sa občas s Lolinkou priateľsky prebehnú po dome.
Kollby & Bella & Lola relaxujú na posteli
U Lolíčka šlo teda o nečistotnosť , ktorá bola spôsobená stresom a zastrašovaním inej mačky a nie zdravotným problémom. Trpezlivosťou a samozrejme prispôsobením sa jej potrebám sa podarilo tento problém úplne vyriešiť. Dnes je to šťastná a spokojná micinka, ktorá je plnohodnotný člen mačacej svorky. 🙂
Lolík

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 07/2012, XII. Ročník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..