Minulý rok sa celý svet dozvedel o existencii punkrockovej skupiny PussyRiot, ktorej členky skončili vo väzbe za veľmi krátke vystúpenie v kostole. Šlo o protest proti tamojšej politickej moci, ktorej hlavnou tvárou je prezident Putin. Svet sa v otázke zatknutie členiek v podstate zjednotil a odsúdil tento čin. Na viacerých miestach sa konali prostesty a členky skupiny dostávali medzinárodnú politickú podporu. Na ich obranu sa postavili aj mnohé celebrity, ako napríklad popová kráľovná Madonna. Sloboda slova je dôležitá pre každého a mala by sa dodržiavať!

Všetko nakoniec dobre dopadlo, členky boli prepustené na slobodu a svet oslavoval. Bohužiaľ ale každá minca má dve strany. PussyRiot je len jedna frakcia hnutia odporu, ktoré má viac názvov a stovky členov a brojí proti vláde, konzumnému spôsobu života a komerčnosti v Rusku.

Viona (vojna) je hnutie ktoré združuje prevažne mladých ľudí v Rusku, nespokojných s miestnym zriadením. Ich prostesty majú rôznu formu – punková hudba s politickými textami, sex na verejnosti, grafiti, ničenie policajných áut, ……

Bohužiaľ sa ale dostalo aj na týranie zvierat v rámci ich protestov. Členovia tohto hnutia obsadili jedno zo zariadení fastfoodu celosvetového reťazca McDonald a na zamestnancov začali hádzať živé mačky, aby zmenšili ich znudenie.

 photo Voina-McDonads-cat-stunt-007_zpsa2c0b7e6.jpg
Fotografia: Thomas Peter/Reuters

Sex na verejnosti, hudba či grafiti – to je jedna vec, ale využívať živé zvieratá a ešte takýmto spôsobom je absolútne neprijateľné! V boji za slobodu slova/prejavu tak využili porušenie základných práv a slobôd iných živých bytostí. Tým ale celý prostest dehonestovali na úroveň týrania. 🙁

Zdroj informácie a fotky: http://www.theguardian.com/artanddesign/2010/dec/12/banksy-russia-voina-donation

Podobné články:
Belgický umelec vyhadzoval mačky do vzduchu a na schodoch

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..