Ako každý správny chovateľ, svoje začiatky s mačkami som bral nesmierne vážne. Preto som zbieral informácie z rôznych zdrojov či už to boli priatelia, známi , internet alebo dostupná literatúra. Prvá kniha o mačkách, ktorá sa mi dostalo do rúk bola „Chováme mačky“ od M. Pálkovej, ktorá bola súčasťou celej série kníh o chovateľstve. Mačky získali poradové číslo 9. 🙂 Úprimne verím, že nešlo o rebríček obľúbenosti, lebo prvá kniha bola o kurách, morkách a perličkách.

Túto pomerne útlu knižku (132strán) som dostal od svojej sesternice v rámci príprav na príchod mačiatka – Kollbyho. Ona chovala mačky už dávnejšie. Niet sa preto čo diviť, že táto publikácia je tak starého dáta. Ide o druhé vydanie a pochádza z roku 1990. V tej dobe stále neuveriteľných 20 Kčs. 🙂

Knihu som prečítal na jeden dych a bol som zahltený informáciami. Je jasné, že nie sú tak úplne aktuálne, ale narozdiel od mnohých publikácií na dnešnom trhu je táto plná odborných informácií, ktoré sú skutočne zamerané na chov a starostlivosť o mačky. V tej dobe sa zjavne písalo vecne, presne, odborne a bez emotívnych prikrášľovaní, ktoré častokrát zbytočne zahlcujú papier a odvádzajú pozornosť od podstatných vecí. Neviem ako ostatní, ale keď ja hľadám informácie, som rád, keď nájdem zdroje stručné, jasné , presné a hlavne zrozumiteľné.

V súčasnosti produkované knihy sú plné zväčša všeobecných rád, odporúčaní alebo fám, bez konkrétnych príkladov, detailných informácií o probléme či nejakého náznaku vlastnej skúsenosti a odbornosti. Častokrát pôsobia dojmom, že majú jeden zdroj a odlišujú sa len štylisticky. Mám pocit, že dnes skôr „letia“ knihy, ktoré nie sú príliš odborné, ale skôr zábavné.
Chováme mačky
Kníh o mačkách od našich slovenských autorov je žalostne málo ak teda vôbec nejaké nájdeme. Preklady či pôvodné zahraničné tituly sú síce na vysokej úrovni (nie všetky samozrejme), ale mnohé rady či informácie nie sú na slovenské podmienky aplikovateľné. V knihe sa často opisujú tovary, produkty či služby slovenskému chovateľovi neznáme, či nedostupné. Poprípade starostlivosť a chov vychádza z kultúrnych a sociálnych koreňov či javov , ktoré nám blízke nie sú a celý kontext nám preto príde cudzí, vzdialený.

Práve v tomto je táto kniha „Chováme mačky“ jedinečnou. Odborná publikácia sa zaoberá pohľadom na históriu chovu, zoologické zatriedenie mačiek a ich biologickú charakteristiku,, psychiku, plemená, rozmnožovanie, dedičnosť, gény, výživu a kŕmenie, chov mačky v byte i volíere, zdravotnú starostlivosť, ochorenia a ich prevenciu, výstavy, organizáciu chovu…….Vychádza síce tiež zo zahraničných zdrojov – najmä nemeckých, no prispôsobuje informácie slovenskému prostrediu a možnostiam tej doby.

Tak vysoko odbornú , presnú a detailnú knihu o chove mačiek som v ruke ešte nedržal. Bolo by skvelé, ak by sa podarilo jej vydanie obnoviť a informácie zmodernizovať a doplniť i o nové.
Každopádne ak nejaký začiatočník má možnosť si ju zohnať od známych, v antikvariáte, či z knižnice, tak vrelo odporúčam!

Celkové hodnotenie:
4/5
Plný počet bodov nedostala len preto, že nie je aktuálizovaná pre dnešné potreby a dobu.

6 Comments

 1. Kajo,
  bolo by vyborne, keby tato kniha vysla v novom vydani, ale to by bol asi zazrak v nasich podmienkach. A este aka nahoda – autorka sa vola Palkova, ako moja dcera, to priezvisko ziskala vydajom…
  Skusim preluskat antikvariaty, mozno sa postasti…

  Marta
  1. Dobrý deň,
   Kajo, v prvom rade Vám chcem poďakovať za Vaše vynikajúce články. Chcel by som Vás i širšiu verejnosť upozorniť na knižnú novinku: H.U.GRIMM, Kočky by kupovaly myši, Pragma 2013. Podtitul: Černá kniha o krmivech pro zvírata. Prečítal som to na mjeden dúšok. Je to dosť šokujúce čítanie, ale myslím si, že pre uvedomelého chovateľa veľmi potrebné. Budem veľmi zvedavý na Váš názor a prípadnú recenziu. Taktiež by som Vás chcel povzbudiť, či ste neuvažovali vydať Vaše články v knižnej podobe, pretože okrem knihy od p. Pálkovej odvtedy nikdy nevyšlo dielo o mačkách od slovenského autora.

   Alex
    1. Kajo, presne ako píšete vyššie v článku, mnohé súčasné knihy sú plné iba všeobecných rád, niekedy mám dojem, že sa robia kompilácie kompilácií, vo viacerých knihách sú použité tie isté fotografie. Nakoľko mám vyše 40 kníh o mačkách, tak to vnímam. Určite by som napr. odporúčal staršie dielo: Albert Pintera: Kočky, kocouri a koťata, Práce, 1989. Dostať to už jedine v antikvariátoch. Z novších asi obe knihy od Dr. Baarlerinovej. Takže Vás opäť povzbudzujem, upravte do knižnej podoby sekciu Rady a info. Bola by z toho skvelá kniha. Ešte jeden postreh z kníhkupectiev: nedá sa prehliadnuť, ako značne prevyšuje literatúra o plemenách koní, ich chove a pod. Je to obrovský nepomer, o psoch ani nehovorím.

     Alex

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..