Vicky Halls je známa poradkyňa pre problémové správanie mačiek, etologička, autorka mnohých kníh a chovateľských príručiek a tiež spoluautorka viacerých televíznych programov. Okrem toho sa aktívne venuje aj poradenskej a prednáškovej činnosti a kurzom. V Británii je uznávanou „mačkomilou“ osobnosťou i odbornou autoritou.

Jej prvá kniha s názvom „Kočka důvěrně“ je rozdelená na deväť kapitol. V nich autorka postupne rozoberá najrôznejšie problémy spojené s chovom mačiek , pričom sa opiera o svoju odbornú prax na veterinárnej klinike a konkrétne prípady porúch správania mačiek. Zároveň však text doplňuje aj radami ohľadom chovu a starostlivosti o mačky.

Obsah:
Kapitola 1 Nové mača
Príbeh Annie a rady k témam: výber správneho mačiatka, mačiatko a hygienické návyky, uvedenie mačaťa do domácnosti, prázdniny a mačacie útulky.

Kapitola 2 Bojazlivá mačka
Príbeh Spooky a rady k témam: rozvoj osobnosti, život s nervóznymi a bojazlivými mačkami, fyzické prejavy úzkosti, náhle záchvaty strachu.

Kapitola 3 Agresívna mačka
Príbeh Blna a rady k témam: agresia v hre, územné nároky, asertivita.

Kapitola 4 Mačka chovaná doma
Príbeh Bakewella a rady k témam: zábava mačky chovanej doma, príznaky šialenstva z nudy, deštruktívne následky nečistotnosti.

Kapitola 5 Domácnosť s mnohými mačkami
Príbeh Lucy a rady k témam: Domácnosť plná mačiek a jej riziká, poľahčujúce okolnosti pri nedodržiavaní hygienických návykov, značkovanie, mačacia klapka vo dverách – nešťastie alebo požehnanie?, výklad mačacieho sociálneho správania.

Kapitola 6 Mačka s nezvyčajným správaním
Príbeh Bink a rady k témam: podivné a neobvyklé správanie mačky, ktorá zjedla martensku a ďalšie príhody, sebapoškodzovanie a prehnané umývanie.

Kapitola 7 Puto človeka s mačkou
Príbeh Zulu a rady k témam: príliš silné puto medzi človekom a mačkou, asociálne mačky, antidepresíva – ako stav mačky odráža stav jej pána, Munchausenov syndróm v zastúpení.

Kapitola 8 Staršia a invalidná mačka
Príbeh Hoppyho a rady k témam: zvláštne potreby starších mačiek, nočné nariekanie a senilita, chromé mačky.

Kapitola 9 Zmierenie sa so smrťou
Príbeh Puddy a rady k témam: lokalizácia bolesti a trápenia, ako môže bolesť ovplyvniť správanie, kedy je eutanázia oprávnená, zmierenie sa so smrťou.

Kočka důvěrně od Vicky Halls

Táto kniha nie je klasický manuál starostlivosti o mačku akých nájdete desiatky v kníhkupectve a líšia sa v podstate len obalom a fotkami. Ide skutočne o cenný zdroj informácií, vďaka ktorým čitateľ nahliadne do vnútorného prežívania mačiek, odhalí základné motívy ich správania, zlozvykov a naučí sa ich prevencii či následnej terapii.

Kniha sa zaoberá najmä problémovým správaním mačiek, riešením dôvodov a príčin, odhaľuje i možnosti nápravy. Podstatná časť je venovaná i problému nečistotnosti mačiek, ich agresivite a problémom v domácnostiach s viacerými mačkami. To všetko sú asi najpálčivejšie okruhy tém, ktoré chovateľov a milovníkov mačiek zaujímajú a trápia.

Práve z kníh pani Halls pochádza napríklad aj mnou často omieľané pravidlo: „jeden záchod na jednu mačku plus jeden navyše“. Čiže ak máte doma 2 mačky, mali by ste mať 3 záchodíky.

Vicky Halls považujem za veľkú odborníčku a jej knihy pravidelne čítam. Rovnako odoberám už roky jej internetový magazín a sledujem jej programy. Vďaka všetkým týmto materiálom som sa naozaj veľa o mačkách dozvedel a naučil. Rozhodne patria k najlepším, k akým som sa zatiaľ dostal.

Ak uvažujete nad nejakou literatúrou tak rozhodne tvorba Vicky Halls nesmie chýbať vo vašej mačacej knižnici! 🙂

Bohužiaľ českého prekladu sa dočkali len dve jej knižné publikácie a to Kočka důverne a Kočka detektiv. Ostatné sú k dispozícii buď v anglickom origináli alebo iných jazykoch. O preklady zvyšnej tvorby už vydavateľstvo neprejavilo záujem a ani to neplánuje.

Kniha vyšla v roku 2004, český preklad v roku 2006 v nakladateľstve BB/art s.r.o.
ISBN 80-7341-854-1
Jazyk český /originál anglický
Celkové hodnotenie 5 bodov z 5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..