Herec a komediant Ricky Gervais otvorene vystúpil proti univerzite v Cardiffe, keď sa dozvedel, že tamojší výskumníci tam vykonávajú testy zmyslovej deprivácia na 30 mačiatkach. Konkrétne sa zisťuje odozva mozgu na chýbajúce zmysly alebo ich nefunkčnosť.

V rámci pokusov malo niekoľko mačiat zošité viečka, aby oči zostali zavreté a iné zase boli 12 prvých týždňov života chované v absolútnej tme. Kruté zaobchádzanie s mačencami odhalila organizácia The British Union for the Abolition of Vivisection (BUAV).

Známy herec a aktivista za práva zvierat takéto testovanie ihneď odsúdil. Herec vyhlásil, že je zdesený, že mačence boli pripravené o zrak tým, že ich viečka boli zošité. Niečo také kruté by očakával v dobách dávno minulých a nie od civilizovanej spoločnosti akou sme dnes.

Univerzita sa ale obhajuje tým, že mačence netrpeli a boli použité anestetiká, aby sa tomu zabránilo. Rovnako vyhlásili, že pri niektorých výskumoch nie je možné nahradiť experimenty na zvieratách a a k nim patria aj tieto. V rámci projektu na univerzite sa vedci snažia odhaliť čo stojí za ochorením amblyopia – tupozrakosť, čo je funkčné ochorenie oka ktorým trpia 3-4% detí v Británii. Skúmala sa odozva mozgu na nedostatočné podnety zmyslov – konkrétne oka.

Hoc sa na prípad upozornilo len minulý týždeň, univerzita tvrdí, že projekt s týmito pokusmi bol ukončený ešte v roku 2010.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..