Od diagnózy ubehol nejaký čas a ja som mal priestor sa nad všetkým zamyslieť a zhodnotiť, čo sa bude diať a v akom rozsahu. Robinko je aktuálne liečený len tým, že je kŕmený suchou granulovanou stravou z edície veterinárnych diét a odvarom petržlenovej vňate. To je všetko.  Čakám na nový mesiac, aby krvné testy ukázali, či táto metóda funguje a hladiny ukazovateľov sa vracajú do normy ale aspoň stagnujú. Osobne si myslím, že určite, ale do akej hĺbky, odhadovať nechcem. Robin pribral, prestal byť nečistotný a vyzerá stále rovnako spokojne, ako aj predtým.

Ďakujem všetkým za cenné rady a vaše osobné príbehy s bojom s touto chorobou. Veľmi si to cením. Ja som sa však aj napriek tomu rozhodol, že Robina budem liečiť skôr prírodne, ako moderným veterinárnym spôsobom. Ten už v podstate riešim aj tak, cez veterinárnu diétu. Tá Robinovi sedí, pretože odmieta  všetko ostatné prijímať. Jeho telo asi vie a vedelo, čo mu je.

Z vašich emailov, správ a komentárov som si urobil zoznam liekov/liečiv, s ktorými máte skúsenosti. Keď by to niekoho zaujímalo, tu to to je: betablokátory, ipakitine, benakorf, renavast, praslička.

Jedna moja kamarátka mi zase poslal veľmi zaujímavý článok o alternatívnych spôsoboch liečby rôznych ochorení obličiek. Nájdete ho tu. Okrem byliniek poukazuje aj na domácu stravu založenú práve na mäse – čo klasická veterinárna medicína odmieta, diéta musí byť výhradne nízkoproteínová. To sú práve tie rozdiely medzi alternatívnou a modernou veterinárnou medicínou.

veterinárna diéta
Robinova diéta

Pri štúdiu tohto článku ma ale zaujala najviac homeopatia. Hneď som kontaktoval svojho známeho s tým, že by som mal záujem o lieky tam spomenuté. On mi povedal, že cez víkend ich môžem mať, ale že to nedoporučuje. Homeopatia je veľmi široká oblasť a pointou je nielen vyliečiť chorobu, ale aj jej príčinu a tá je skrytá niekde úplne mimo fyzických symptómov a prejavov choroby. Objasnil mi, že kľúčové aj v jeho praxi je poznať pacienta, jeho prejav, anamnézu, životnú cestu, spôsob akým vypovedá, neverbálnu komunikáciu a podobne. Preto mi navrhol spojiť sa s odborníkom na veterinárnu homeopatiu a dohovoriť si schôdzku priamo s ním a Robinom. Iba tak by som dostal presne to, čo Robin potrebuje.

Takže som sa nakontaktoval na MVDr. Michala Jiřičku, ktorý 1x v týždni ordinuje na jednej pražskej veterinárnej klinike a dohodli sme si schôdzku. jej obsahom mal byť vstupný pohovor, na základe ktorého by sa predpísala homeopatická liečba. Emailom som dostal ešte pár dokumentov objasňujúcich, čo to je homeopatia, ako prebieha liečba a výber liekov a podobne.

14 dní sme čakali na schôdzku a potom sa vybrali na kliniku. Bohužiaľ to bolo v týždni tropických horúčav a klinika je na opačnom konci Prahy. Všetko sme ale zvládli. Pre Robina to bola vôbec prvá cesta mestskou hromadnou dopravou. Ani nepípol.

Robin v mestskej hromadnej doprave

Počas celého pohovoru ale bol zalezený v prepravke či za skriňou.Vonku brechal pes a podľa mňa sa z toho bál. Pohovor trval hodinu a bol zameraný na celý Robinov život od jeho nájdenia až po dnešok v rámci adaptácie po adopcii, vzťahy s inými mačkami, ľudmi, stravovacie návyky, hry a zábavu, relax a odpočinok, jeho zdravotnú anamnézu, prekonané ochorenia, očkovania a podobne. Vďaka tomu, že o svojich mačkách blogujem, podarilo sa mi urobiť podrobnú časovú os jeho života, ktorú som dodatočne preposlal veterinárovi.

Aktuálne čakáme na lieky. Hneď po návšteve som sa rozhodol doplniť Robinovu liečbu ešte o vitamín C. Dvakrát v týždni dostáva 1/2 tbl /100mg/ na zníženie prípadného vysokého pH moču, ktorým v minulosti trpel. Zároveň sme sa s veterinárom dohodli že po ďalšom teste vynecháme odvar z petržlenovej nate a nahradíme ju súborom byliniek na detoxikáciu organizmu s obsahom chlorelly: Phytovet Cat Detoxication cure, ktorú je možné objednať na internete.

Najbližšia kontrola krvných testov bude v prvom augustovom týždni.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 8/2017, XVII. Ročník.

Podobné príspevky:

Robinkovi zlyhavajú obličky 🙁

Robinko započal liečbu zlyhávania obličiek

4 Comments

 1. Dobrý večer Kajo, podľa toho, čo ste napísali, to mne ako laikovi pripadá ako dobrý stav. Aj u nás, ak mačička má chuť do jedla a zapája sa do života, svedčí to o dobrom stave. U starších sa mi stalo, že sa stav zmenil a o pár dni prišiel koniec. Toto sa stáva ale aj u ľudí. Myslím, že robíte maximum. Prajem Robinkovi, aby tu bol ešte dlho.

  Gitka
  1. Zdravím Vás,
   asi viete, že tu jediné, čo ukáže ako to je, je krvný rozbor. Takže rozhodne „šampus“ doma neotváram. Toto ochorenie môže zmeniť smer veľmi rýchlo že by sme sa ani nestačili diviť, ale zatiaľ sme plní optimizmu. Robinko vyzerá dobre, ale čo sa deje vo vnútri nevieme. Ďakujeme za podporu!

 2. Mlly Kajo,
  par tyzdnov sledujem tvoj blog. Problem s ladvinou u tvojho Robinka mne je luto. Zijem vo svajciarsku 30 rokou, som dokorka anesthesie a mam sama dvoch kocurov..
  Podla mna problem je v tom, ze potrava pre macky nie je hodnotna. Vsetky z dovolenim „sracky“, ktore obsahuju supermarketove potraviny, su plne odpadu, ktory musi oblicka zpracovat. Najlepsie, co mozes pre tvojho Robinka spravit, je dat mu plnohodnotne, najlepsie surove maso, doplnene so vsetkymi ingrediencami, co macky potrebuju. ( J apouzivam TC Premix).
  Na Homöpathiu som velmi skepticka, je to len monda gag, ktory prinesie len producentom zisk a inac nema ziadny ucinok.
  Prajem vela stastia
  katarina Rüetschi

  katarina rüetschi
  1. Ahoj,

   ďakujem, ako som písal v článkoch, granule sú ľudský výmysel, mačky potrebujú mokrú stravu čo najviac podobnú tej, ktoré mali v prírode a teda mäso, vnútornosti a živočíšne produkty. Ale,… žijeme ako žijeme a nie všetko sa dá tak ľahko zariadiť. mačky majú vysokoproteínové granule /močím im aj do vody/ a mäso tiež, ale nie každá zje všetko. Robin mäso odmieta už niekoľko rokov, preto je na granulkách, lebo nič iné jesť nechce. Homeopatiu som si zvolil preto, lebo to chcem skúsiť.
   Každopádne si názor vážim a ďakujem!

   Kajo & BLRA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..