Iba tento rok schválená novela zákona o poľovníctve sa už dostala na súd. Čoskoro bývalá poslankyňa SDKU-DS Tatiana Rosová ho napadla na Ústavnom súde. Známa aktivistka za práva zvierat a ich ochranu nesúhlasí s tým, že poľovníci majú právo usmrtiť psa v poľovníckom revíri. Teraz sa všetkými legálnymi krokmi snaží, aby bola dosiahnutá zmena.

Tatiana Rosvá je milovníkom zvierat dobre známa, ako aktivistka presadzujúca právne normy na ich ochranu. Práve ona sa zanietene venovala zmenám trestného zákona v zmysle zvýšenia sadzieb za týranie zvierat či navrhla novú právnu normu – Zákon o ochrane zvierat.

Bohužiaľ, po nedávnych voľbách sa vďaka málo preferenčným hlasom nedostala do nového parlamentu. Nič to však nemení na fakte, že svojej práci sa venuje ďalej.
Začiatkom marca napadla na Ústavnom súde schválenú novelu poľovníckeho zákona pretože podľa jej slov: „Zákon neprimerane chráni záujmy a práva poľovníkov na úkor vlastníckych práv majiteľov psov. Ani po novele zákona si nemôžete byť istí, že sa vám váš zatúlaný psík, ktorý nemusí spôsobovať v poľovnom revíri žiadnu škodu, vráti domov živý,“ oznámila Rosová.

Podľa novely § 29 Práva a povinnosti člena poľovníckej stráže
(1) Člen poľovníckej stráže je pri plnení úloh podľa tohto zákona oprávnený:

pôvodné znenie:
f) usmrtiť v poľovnom revíri psa vo vzdialenosti väčšej ako 200 m od najbližšie trvale obývaného domu alebo psa, ktorý hľadá alebo prenasleduje zver, alebo sa k nej plazí; to sa nevzťahuje na poľovníckeho psa

nové znenie:
f) usmrtiť v poľovnom revíri voľne sa pohybujúceho psa vo vzdialenosti väčšej ako 200 m od najbližšej pozemnej stavby to sa nevzťahuje na poľovníckeho psa a na psa, ktorý má nasadený obojok alebo prsný postroj, pričom tieto musia byť vo výraznej farbe odlišnej od farby jeho srsti.

Ostane tak len na subjektívnom posúdení poľovníka, či farba obojka je dostatočne viditeľná a odlišná od farby srsti,“ povedala Rosová pre SME.

Či bude so svojou žalobou úspešná ukáže až čas.

Zdroje informácií tu a tu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..