UPDATE: Savannah už nie je najdrahšia ani najväčšia mačka na svete, aktuálne to je Ashera.

Savannah alebo mačka savanová je domáca hybridná mačka, ktorá vznikla krížením servala a siamskej mačky. Serval (Leptailurus serval) je africká divoká mačkovitá šelma strednej veľkosti, ktorá je geneticky spriaznená s predkami mačky domácej.

Dejiny tohto plemena sú pomerne krátke. Chovateľka bengálskych mačiek Judee Frank skrížila samca servala a siamskú mačku a v roku 1986 sa narodilo prvé mačiatko dnes už nového plemena, ktoré nieslo meno Savannah. Nový druh domácej mačky nakoniec dostal pomenovanie podľa svojej prvej predstaviteľky. Hoc mačiatka tohto plemena sú potomkami divokého servala, sú omnoho prítulnejšie a ľahšie sa socializujú, ako mačka domáca. Toto plemeno má skôr povahu psa ako mačky a silne sa viaže na človeka.

V roku 2001 bolo toto plemeno uznané organizáciou International Cat Association a v roku 2012 aj ďalšou, TICA.
Savannah je najväčšie plemeno domácej mačky a zároveň nesie aj ďalší rekord – je aj najdrahšie. Cena za jedno mačiatko sa pohybuje okolo 16 000 EUR, takže rozhodne nie je dostupné pre každého. Ide o hybridy F1, čiže priamych potomkov servala, v ktorých žilách koluje 50% divokej krvi. Hybridy F4 stoja napríklad „len“ niekoľko stoviek EUR.

Savannah vzbudzuje vzhľadom na svoju veľkosť a divoký výzor rešpekt, ale údajne ide o veľmi priateľské a neagresívne stvorenie, ktoré sa veľmi ľahko cvičí. Naučí sa chodiť na vôdzke ako psík a rado sprevádza svojho človeka nech ide kamkoľvek. Vzhľadom na svoj pôvod a veľkosť potrebuje dostatok pohybu, aktívnych hier a čerstvý vzduch. Nie je to práve plemeno lenivé či gaučové, ale naopak aktívna mačka so všetkým, čo k tomu patrí.
Niektoré údajne dokážu vyskočiť zo zeme až do výšky 2,5 m.
V byte si ju teda rozhodne predstaviť neviem. 🙂

Zaujímavosťou aj je, že tieto mačky syčia. Nie je to však syčanie podobné našej mačke domácej, ale skôr ako znásobené syčanie hada. Ide o pozostatok ich divokého predka. U človeka to môže vzbudzovať strach.

Gravidita u savannah trvá tiež rozdielne ako u mačky domácej, až 75 dní.

Vo väčšine štátov USA je držanie tohto druhu domácej mačky legálne, ale napríklad jej dovoz do Austrálie je zakázaný.

10 Comments

 1. Mám veľké problémy s 10 ročným kocúrom, ktorý celé dni spával na sedačke a rád sa maznal. Už asi 5 mesiacov chodí domov len sa najesť, lebo má len tri trháky a ostatné zuby má už vytrhané.
  Žije po strechách a keď zíde dolu, behá ako šialený. Trpí neznámou alergiou,(teraz skúšame, či to nie je alergia na stravu – konzumoval denne Kitekat konzervy len kurací, iný odmietal) a berie na to injekcie na alergiu raz za dva týždne. Nemáme tušenie, čo spôsobilo jeho zmenu v správaní.

  Nicola
 2. Dobrý deň,
  kocúrov stav je asi odrazom tej alergie, nie? Nepíšete nič konkrétne okrem toho že nechodí moc domov a behá ako šialený, čo je popis každej mačky 🙂
  Ak má kocúrik zdravotné problémy, tak by mal prejsť príslušnými vyšetreniami, jeho stav by mal byť diagnostikovaný a samozrejme by mu mal veterinár predpísať liečbu. Asi aj dietné krmivo. Kitekat by som mačičke určite nedával. Je to typické hypermarketové krmivo. na trhu nájdete aj lepšie za obdobnú cenu.

   1. Dobrý deň,
    bohužiaľ to neviem
    a nikde na internete som to
    nenašla.Môžete to skúsiť
    aj vy.
    PS. keď mi budete chcieť
    napísať správu tak prosím
    nepíšte dobrý deň preto,
    že mám len 11 a tak mi to
    príde divné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..