Popovú kráľovnú Madonnu sleduje celý svet už takmer 30 rokov. Snáď neexistuje človek, ktorý by ju nepoznal. Či už zámerne alebo náhodne púta pozornosť médií, špeciálne bulváru. Ikona, speváčka, producentka, režisérka, návrhárka a štvornásobná matka, narodená v znamení leva, je skutočnou šelmou zábavného priemyslu a robí česť svojmu znameniu.

Vždy to ale tak sľubné s jej kariérou nebolo. Koncom 70. rokov, keď žila v New Yorku, potrebovala rýchlo a ľahko zarábať peniaze, aby mala čas na budovanie svoje hudobnej kariéry. Madonna roky tancovala a trénovala a jej telo bolo už v tej dobe krásne vypracované. Stala sa preto modelkou na hodinách umenia, kde brala okolo 12 dolárov na hodinu.

Z roku 1978 pochádzajú nechvalne známe fotografie nahej speváčky. Ich autor ich neskôr predal magazínom Playboy a Penthouse za 100 000 dolárov a tie ich v roku 1985, keď Madonnina hviezda prudko stúpala zverejnili. Aj keď sa speváčka snažila legálnymi krokmi zverejneniu zabrániť, nebolo to žiaľ možné. Nakoniec len vyhlásila, že za nič zo svojej minulosti sa rozhodne nehanbí. Práve v tejto sérii fotiek sa nachádzajú aj portréty nahej speváčky s tigrovanou mačkou. Dravá šelma hudobného biznisu tak pózuje so skutočnou šelmou, mačkou domácou. Obom to veľmi pristane! Či šlo o náhodu, alebo zámerné využitie mačky ako stelesnenie speváčkinej povahy sa už nedozvieme.

K práci s mačkami sa speváčka vrátila až po rokoch. Konkrétne pri tvorbe hudobného klipu Express yourself v roku 1989 z veľmi úspešného albumu Like a prayer. Video je inšpirované filmom Metropilis a svojho času patrilo medzi najnákladnejšie vidoklipy vôbec. V klipe Madonna predstavuje ženu zotročenú láskou, ktorá spútaná čaká na milenca. Na druhej strane je to práve ona, ktorá muža k sebe láka a ukáže sa ako tá, čo situáciu riadi. A práve tu režisér David Fincher na podfarbenie rôznych polôh ženy – Madonny využil ako symbol čiernu mačku. Tá je predstaviteľkou nezávislosti, osobitosti, elegancie, oddanosti i dominantnosti. Mačka sa vie pritúliť a byť jemná i láskavá, ale zároveň vie presne, čo chce a čo nie a ide si za tým. A to je i motívom celého videa a odkazom piesne. Prejaviť sa, povedať čo chcem, nebáť sa byť úprimný, priamy.
Sexom nabité video vzbudilo však obrovský rozruch. Organizácie na ochranu žien a feministky protestovali, že Madonna zobrazuje zotročenie ženy mužmi a tým ich ponižuje.

 

 

Ubehlo niekoľko ďalších rokov a opäť sme mali príležitosť vidieť levicu Madonnu s mačkou. Tento krát v rámci kampane módnej značky Dolce & Gabbana Fall/Winter 2010, pre ktorú Madonna pózovala známemu fotografovi Stevenovi Kleinovi. Ten doplnil jej osobnosť krásnou domácou strakatou mačkou, s ktorou sa Madonna uvoľnene hrala na posteli sporo odetá do spodného pádla. Fofografie s mačkou sa síce do finálneho výberu pre propagáciu kolekcie nedostali, ale v dnešnej dobe na internet prenikne všetko, takže máme možnosť sa nimi pokochať.

Hoc Madonna nikdy mačky nevlastnila je žijúcou levicou na popovej scéne a v jej osobnosti sa črtajú vlastnosti týchto krásnych stvorení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..