Každý rok je cyklus stejný – s nastupujícím sluníčkem a oteplením se začíná probouzet nejen příroda, ale i základní rozmnožovací pud. Ten nutí kočky a kocoury k pohlavnímu aktu a následně kočky přivádějí na svět mláďata. Samozřejmě je to krásné a přirozené, ale mnohem hezčí by bylo, kdyby novorozená koťata měla automaticky i domov, kde by mohla v klidu a s láskou žít. 

Kastrace, jedině kastrace

Bohužel u nás pořád není považováno za normální nechávat své kočky kastrovat / sterilizovat a tak pravidelně na jaře jsou ulice, útulky a depozita přeplněné nechtěnými koťaty. O nich můžeme ještě mluvit jako o těch šťastných, protože mnoho každoročních mláďat končí v řekách či jezerech, nebo ty ještě méně šťastná umírají hladem a na nemoci.

Kollby mačiatko

Kočička, která není určena na chov, čili neprodukuje plemenná koťata se říjí zbytečně trápí a vysiluje. Stejně to neprospívá ani její fyzické kondici, zdravotnímu stavu a už vůbec ne psychice. Říje se může v podstatě opakovat neustále i po pár dnech.

Stejně nevykastrovaný kocour, který začne značkovat a domáhat se dámské společnosti není zrovna milým domácím společníkem. Pokud má přístup ven, začíná se toulat a hledá svou partnerku. Často vstupuje do konfliktů a přichází v zuboženém stavu domů.

Mnohé vnější kočky a ty s výběhem, se právě v tomto období zatoulají a už se domů nevrátí. U rvaček dochází často i ke zraněním a přenosu infekčních nemocí. Pro neočkovanou kočku to může mít fatální následky.

Řešení situace je přitom velmi jednoduché, dostupné a jednorázové. Stačí jen zavolat na nejbližší veterinární kliniku a objednat svou kočku či kocoura na kastraci / sterilizaci. Je odpovědností každého majitele, aby se postaral o své zvířátko a to i ve smyslu zabránění nechtěné reprodukce!

Kastrace je zároveň jediné humánní řešení otázky ferálních koček u lidských obydlí. Pokud my, lidi, tuhle situaci nezačneme řešit, nikdy se nezlepší. Kastrační programy dotované městy by situaci bezprizorních koček mohly vyřešit jednou a pro vždy. Kontrolou jejich reprodukce se může zabezpečit zdravá, životaschopná populace, která bude nadále plnit své fukce, ale nebude se množit geometrickou řadou. 

Množitelé a kočky bez PP

Dalším sezónním problémem jsou množitelé. Ulice a útulky praskají ve švech pod tíhou nemocných, týraných a koček bez domova. Ty však musí na tržišti s koťatyzápasit o lidskou pozornost s produkty množitelů. Ti narozdíl od nezodpovědných majitelů úmyslně produkují koťata v co největším počtu a to s cílem dosáhnout za jejich prodej vysoký zisk s nízkými náklady. 

Chovatelství zde bohužel není tak doceňovano jako v zahraničí, aby tento neduh byl potlačen. Nejčastější argument proč kupovat kotě bez PP a ne v chovné stanici je CENA. Noví majitelé si však neuvědomují, že koupí takového kotěte okrádají hlavně sami sebe.

To, že nabízené kotě v inzerátu je označeno jako čistokrevné bez PP může znamenat několik věcí. Daný chovatel není registrován, jeho kočky se tedy neúčastní  výstav, kde by se hodnotil jejich standard. Tedy navzdory tomu, co množil říká, jeho  kočka bez průkazu původu se za konkrétní plemeno nemůže považovat!

údajne perzské mačiatko

Hodně kočičích obětí množitelů je značně překřížených a chybí jim “nová krev”. Plemenné kočky, tedy splňující chovatelský standard, se v jejich pokrevní linii často nenachází. Nesplňují ani znaky daného plemene a naopak mohou vykazovat nějaké vady i odchylky. Takovým koťatům tak není možné vydat průkaz původu a daný množitel má určitě připravenou  “přesvědčivou” výmluvu, proč tomu tak je.

Kočky množitele jsou vlastně stroje na peníze a tak se k nim často přistupuje. Bývají chované ve velkých skupinách, bez náležité hygieny, péče a veterinárního dohledu i potřebné socializace. Jedinci jsou prokřížení, oslabení, mají dědičné onemocnění a vady. U takových mláďat je častý úhyn či zdravotní komplikace a chronické problémy. No a jejich následná léčba a terapie je velmi nákladná a zdlouhavá.

Někdy však i chovná stanice nabízí čistokrevná koťata bez PP na prodej a přitom nejde o množitele ani nemocného jedince. Stane se tak například tehdy, má-li kotě nějakou viditelnou „kosmetickou“ vadu, pro kterou nesplňuje standard a je vyřazeno z chovu. To ale neznamená, že je jedinec nemocný či oslabený.

Pokud někdo touží po konkrétním plemeni pro jeho exteriér, povahu a nebo kombinaci obou, má jen jeden způsob, jak to vše dosáhnout a to koupí v chovné stanici. Když přece sníte o prstýnku Tiffany, asi se nespokojíte s měděným pozlátkem se sklíčkem místo briliantu, který se originálu jen matně podobá?! A nebo ano?

krabica s mačiatkami
mačiatka

Papírová nebo adoptovaná?

Když chcete kočky, měli by jste nejdřív vědět proč? Proč ji chci? Jaké mám od ní očekávání? Co mi může dát a co já ji mohu nabídnout?

Pamatuji jak jsem byl už jako dítě zamilovaný do siamského kocoura našich známých, Mikuláše. Ačkoliv na mě úplně kašlal, já jsem byl okouzlen jeho noblesou, krásným kožichem, každým  pohybem a těmi kukadly co ve tmě svítily. Byl jsem rozhodnutý, že siamka bude moje první kočka. 

Dnes se až stydím jak jsme se sestřenicí volali do útulků a sháněli siamskou kočku v naději, že jí někdo někde opustil a ona čeká na moji záchranu. V té době jsem si papírovou kočku mohl dovolit akorát tak namalovat. Po pár telefonátech mi ale bylo jasné že tohle není ta cesta. Já jsem chtěl přeci kočku a ne siamku.

Nakonec mi stačilo se podívat do očí malému míšenci, co se narodil ve vesnici jako nechtěné kotě a bylo “vymalováno”. Chci tím jen říct, že někdy chceme věci, které vlastně nepotřebujeme, ale vždy dostaneme ty, které nám mají něco dát. 

profil

Rodinné rozhodnutí

Rozhodnutí o novém členovi domácnosti by mělo být jednomyslné a dohodnout by se na něm měla celá rodina. Zohlednit je třeba všechny klady i zápory. Každé zvířátko je živá bytost, která je od člověka plně závislá a odkázána na jeho péči a tak by se  k němu měli přistupovat. 

Při rozhodování o tom, zda si pořídit kočičku je důležité se zamyslet nad tím, co jsme ochotni chlupáči poskytnout – materiálně, emocionálně, časově, finančně a také co od našeho svěřence očekáváme – vzhledem k jeho osobitosti, povaze a nárokům. od tohoto by se následně měla odvíjet otázka, jestli darujete domov koťátku formou adopce a nebo si jej koupíte u registrovaného chovatele. Zde jsou již preference každého z nás absolutně individuální.

To, co máme ale všichni milovníci koček společné je, že chceme životaschopné, zdravé, hravé a socializované kočky. A proto bychom měli mít  na paměti, že toho dosáhneme jen tehdy, pokud si kotě pořídíme na místech, kde se o něj i dobře starají. U množitele to rozhodně nebude!

Článek byl v upravené podobě uveřejněný v odbornoém měsičníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 3/20121, XXI. Ročník.

Podobné příspěvky:

Pohlavní dospívání koček, nástup mrouskání a páření

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..