Milovníkom mačiek určite pri „surfovaní“ internetom neunikli veľmi nápadité a vtipné kreslené videá zo série Simon´s cat – Simonovej mačky. Ich autorom je anglický animátor a grafik Simon Tofield, ktorý si voľný čas krátil videami inšpirovanými jeho vlastnými mačkami. Jeho tvorba sa však takpovediac zo dňa na deň stala absolútnym hitom a dnes už produkuje nielen videá, ale píše aj knihy, komiksy, APP hry a z jeho výtvorov sa stal veľmi slušný a úspešný biznis.

Simon Tofield

Simon pracoval ako animátor a grafik v rodnom Anglicku, kde sa živil prevažne tvorbou reklamných kampaní. Už detstva bol milovníkom mačiek. Uprednostňoval ich pred inými zvieratami. Prvú mačku mal už ako deväťročný chlapec. Išlo o pouličku, ktorej sa ujal. Jeho mama bola síce proti, ale nakoniec ju malý Simon uhovoril.

Dnes Simon zdieľa svoj domov so štyrmi micinkami. Najstaršia sa volá Jess, je korytnačinového sfarbenia a má 11 rokov. Je to veľký maznáčik a nikdy sa od Simona nevzdiaľuje, stále sa mu motá okolo nôh. Maisy je mačička zachránená a adoptovaná cez Stray Cat Rescue. Vyzerá ako škótska divoká mačka a neustále vraj rastie. Simon hovorí, že je to malý medveď s neutíchajúcim apetítom. Je náladová, no milujúca. Hugh je mohutný veľký kocúr čierneho sfarbenia a bol inšpiráciou pre Simonovo prvé video „Cat man Do“. Ako mačiatko bol vraj veľký darebák a terorizoval iné mačky, neustále ich lovil, no s vekom sa upokojil. Posledný obyvateľ je Teddy, najmladší prírastok, ktorý tiež pochádza zo záchrannej stanice Stray Cat Rescue, ktorej sa Simon stal patrónom. Teddy je krížencom mainskej mývalej mačky a rád vysedáva v daždi.
Simon´s cat

Simonova mačka

Simonova mačka vznikla v podstate ako kratochvíľa kreatívneho grafika. Prvý film bol ako pokus, keď sa Simon učil pracovať s animačným programom Flash. Určil si, že lepšie sa so softvérom naučí pracovať ak si zadá konkrétny projekt. No a keďže to ráno mu malý Hugh nedal spať, vznikol tak spontánne námet pre prvé video.

Video vzniklo začiatkom roka 2008 a Simon ho mal vyvesené len na svojej prezentačnej stránke. Niekto bez jeho zvolenia však nahral video i na youtube a tak sa preňho začala nová éra. K dnešnému dňu má na youtube takmer 30 miliónov kliknutí. Práve tento minifilm odštartoval novú kariéru pre Simona i jeho mačku. Osobný video kanál Simonovej mačky má dnes takmer 200 miliónov prezretí a cez 600 tisíc odberateľov. Simon sa tak môže pokojne venovať už len tvorbe s mačkou, ktorá mu ako živobytie dokonale postačuje.

Mnohí si myslia, že Simona v práci inšpiruje konkrétna mačka/mačky. Pravda však je, že sa tak stalo len pri tvorbe videa prvého. Ostatné odzrkadľujú správanie mačiek a maličkosti ich života vo všeobecnosti. Najväčšia inšpirácia je najmä to, akým šibalským a prefíkaným spôsobom mačky dosiahnu to, čo chcú. Chovatelia, majitelia a milovníci mačiek sa tak s videami a mačkou môžu stotožniť a to ich robí tak populárnymi.

Mačka v jeho videách, filmoch a knihách teda nemá presné meno a v podstate ani pohlavie. Sám autor si ju však predstavuje ako kocúra, no nikdy to v tvorbe nešpecifikuje. Majitelia a milovníci mačiek si tak môžu domyslieť, či sa jedná o kocúra alebo mačku. Je to ich voľba a pohľad.

Za svoje doteraz najlepšie video považuje Simon – ako animátor video Snow Business, pretože po technickej stránke predstavovalo preňho veľkú výzvu. No ako človeku a chovateľovi mu k srdcu prirástlo najviac jeho úplne prvé video Cat man Do

Simon doposiaľ vytvoril desiatky videí, ktoré sú voľne prístupné na jeho youtube channel a vydal 4 knihy animácií, z ktorých niektoré sú dostupné aj u nás v e-shopoch. Ja mám zatiaľ len tú prvú ale je skvelá 🙂 Ak by mal niekto záujem, po zadaní názvu a ISBN v maili vám knihy objednajú a doručia cez megabooks.sk.

Na záver pár aktuálnych vianočných videí:)

Zdroje: priame odkazy na weby v článku a rozhovor so Simonom Tofieldom z Vicky Halls Cat Confidential Ezine October 2010

 

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 9/2014, XIV. ročník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..