Každého majiteľa mačky určite zaujíma tajný život, keď odíde von na prechádzku, čo robí, kde loví, ako sa správa, kam všade chodí, s kým sa priatelí, koho neznáša,…. Veľká štúdia za využitia moderných technológií ako sledovacie zariadenia a kamery priniesla zaujímavé odpovede na tieto často kladené otázky.

Spoločnosť Bayer sa spojila s expertom na správanie mačiek Rogerom Taborom a spolu s 3000 majiteľmi mačiek vytvorili zaujímavý dokument a štúdiu.
Pre potreby štúdia boli mačkám dané GPS prijímače, ktoré boli zmenšené tak, aby mačkám nevadili a mohli sa s nimi pohybovať ako pri bežnom dni. Niektorým mačkám boli zase dané mini kamery, ktoré zachytili exkluzívne zábery z ich tajného života vonku.

Štúdia priniesla množstvo informácií, napríklad rozdiely v prejdenej vzdialenosti medzi mačkami mestskými a vidieckymi, odhalila rovnako mnohé variácie aktivít, ktoré mačky vonku vykonávajú a tiež poukázala na riziká a nebezpečenstvá, ktoré vo vonkajšom prostredí na mačky striehnu.

Na štúdii sa podieľalo 3000 majiteľov mačiek, natočilo sa 786 hodín dát GPS, 150 hodín videa, použilo sa 10 GPS trackerov, 9 mačiek a 3 kamery.

Majitelia mačiek odpovedali na najrôznejšie otázky, ktoré sa následne spracovávali.
Majitelia vybraných 9 mačiek získali štartovacie balíky, ktoré obsahovali techniku a metodiky ako postupovať.
Mačky boli týždeň pred spustením výskumu pripravované na nosenie zariadení na svojich obojkoch.

Niektoré výsledky:

– aj keď sa až 32% majiteľov strachuje o svoje mačky, najmä v noci, 90% mačiek sledovaných počas štúdie neprekročilo ani raz cestu, ktorá bola vyťažená,
– až 50% mačiek malo problémy so susednými, ktoré im chodili cez mačacie dvierka kradnúť jedlo,
60% mačiek spáva v posteli so svojimi majiteľmi,
– 24% mačiek si vie otvoriť dvere, skrinky, kredenc,
– 24% „pozerá“ televíziu so svojim majiteľom,
– 1 z 10 mačiek dostáva večeru na stole so svojim majiteľom,
– až 24% mačiek má mačacích priateľov v susedstve,
75% má svoje mačky vykastrované,
– 25% majiteľov tvrdí, že ich mačky spia 12-15 hodín denne,
– potvrdil sa rozdiel medzi kocúrom a mačkou v rozsahu teritória a vzdialenosti, ktorú prejdú – mačky sa držia pri dome a kocúrikovia odchádzajú oveľa ďalej.

Výsledky štúdie sú naozaj zaujímavé a jej zhrnutie je veľmi obsiahle, koho by zaujímalo tak o celom projekte sa dočíta tu a správu s výsledkami nájdete tu.

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..