Každý si tým určite aspoň raz v živote prešiel, mnohí viackrát a sú aj takí, ktorým kočovný spôsob života absolútne vyhovuje a hodí s ak ich naturelu. Sťahovanie z jedného miesta na druhé je vždy veľmi náročná záležitosť a to nielen fyzicky, ale aj psychicky a samozrejme ekonomicky. Niekedy sa tomu ale nedá vyhnúť. My ľudia si aspoň vieme racionálne zdôvodniť prečo meníme miesto nášho života a zakladáme si nový domov na inom mieste. Berieme to ako nevyhnutnosť, potrebu či nutné zlo. Pre naše mačacie spoločníčky je to ale len ďalšia stresová situácia, ktorá narúša ich pokojný život a môže sa veľmi negatívne odraziť na ich správaní.

Mačky vo všeobecnosti sú veľmi citlivé tvory, ktoré vnímajú každú zmenu či zásah do svojho životného priestoru. Milujú svoje stereotypy a dokonale poznajú svoje teritórium. Majú svoje „vyšlapané“ chodníčky, obtieraním neustále značkujú tie isté predmety a pritom je úplne jedno či sú to bytové micky, vonkajšie šelmy alebo vychádzkové mačky.

Mnohí mi iste dáte za pravdu, že vaše micky ihneď odhalia nový kus nábytku, premiestnenie toho pôvodného, kontrolujú každý nákup, neznámeho ruchu či buchotu sa väčšina zľakne a k novým predmetom sa približujú s nedôverou, opatrne….

keď sa mačka sťahuje

Balíme sa, odchádzame….
Aj napriek tomu, že sťahovanie so sebou prináša psychickú záťaž, ak je to nutnosť, jednoducho to urobiť musíme. K mickám by sme ale mali pristupovať veľmi citlivo. Tie totiž nechápu okolnosti celej situácie a bývajú nervózne, boja sa či trpia stresom. Balenie by preto malo prebiehať postupne, nenásilne.
V ideálnom prípade by bolo dobré rozdeliť si ho na niekoľko fáz. Pre mačky to bude prijateľnejšie ako keď sa počas 2-3 dní do nášho domu dovalí celá čata sťahovákov a začnú nám všetko ukladať do krabíc, baliť nábytok a mačky zostanú v šoku pod posteľou počas celých dní a nocí, bez jedla a hygieny.

Ja som sa sťahoval už 3krát a to i s mačičkami a predpokladám, že to nebolo naposledy, čo sme zmenili adresu. 🙂 Mojou osvedčenou metódou je práve postupné balenie, ktoré trvá aj 7 dní. Mačičky to lepšie prijímajú, lebo to nie je nárazová akcia ktorá prevráti ich zažitý spôsob života naruby. Okrem toho pred prvým otvorením krabice vždy zakúpim umelé mačacie fermóny, ktoré navodzujú atmosféru pokoja a pohody a eliminujú stres a strach.
Mačacie hračky, škrabadlá, misky a iné chovateľské potreby nikdy nebalím medzi prvými, ba naopak..idú vždy ako posledné. Tým nenaruším mačací život a ten tak môže bežať pokojne ďalej, až do samotného presunu z miesta A do miesta B.

 

 

Samostatná miestnosť
Pokiaľ máte mačičky extrémne citlivé na zmeny, bude lepšie ak im zariadite dočasné bývanie v už vysťahovanej miestnosti, alebo miestnosti, ktorú plánujete zbaliť ako poslednú. Tam by mohli v pokoji a kľude prečkať celý ten kolotoč plnenia krabíc, presúvania nábytku a sťahovania. Nezabudnite im tam zariadiť ich hrací kútik, toaletu či misky a pokiaľ možno i difuzér feliway.
Niektoré miciny sú prirodzene zvedavé (nie nadarmo sa hovorí, že zvedavosť zabila mačku) a stres by pre ne naopak bol vylúčenie zo spoločnosti a izolácia. To je presne prípad mojich kocúrov, ktorí musia byť v centre diania, všetko chcú skontrolovať, ovoňať a dohliadajú nad všetkým.
Baby naopak uprednostnia pokoj a pohodu niekde bokom, ale vďaka difuzéru s feromónmi neprežívajú žiadne šokové stavy z prebiehajúcich zmien.

Najskôr my potom mačky
Pri sťahovaní je ďalším pravidlom „najskôr my a potom mačky„. To znamená, že v prvom rade zbalíme všetky naše veci a mačacie až nakoniec. Mačičky si tak môže do posledných chvíľ v pôvodnom domove užívať svoje hry, relaxovať na pelieškoch, majú možnosť sa schovať v búdke či na škrabadle. Nemajú pocit straty bezpečia, lebo ich veci sú tam, kde vždy boli (poprípade presťahované do izolovanej miestnosti).

 

sťahovanie s mačkou

Následne by som odporúčal zabalené veci preniesť do novej domácnosti. Tam ich vybalil, do zásuvky opäť strčil difuzér feliway a až keď bude všetko premiestnené, vypratané a uložené by som priniesol mačky aj s ich vecami.

Neumývam, neupratujem, neperiem, nezmývam pachy
Pri sťahovaní máme často potrebu veci spratávať, umývať, všetko rad radom prať a podobne. Ja to zo zásady nerobím. Samozrejme, že nové bydlisko pred príchodom vecí pekne vyupratujem, ale počas prvého týždňa od nasťahovania robím len mierne upratovacie úkony. To preto, aby veci, nábytok, zariadenia mali rovnaký pach aký si micinky pamätajú – je síce pravda že feromóny, ktoré obtieraním mačky roznášajú po okolí sú rýchlo prchavé, ale predsa len im známy pach pomôže adaptovať sa.
Pri mačacích veciach rovnako nič neperiem, ani nečistím. Ich hračky a pelechy na novom mieste strategicky rozmiestnim a posypem catnipom či postriekam catnipovým sprejom.
Rozhodne neodporúčam umývať mačacie toalety. Bude pre všetkých lepšie ak zostanú v stave v akom boli pred odchodom z pôvodného bydliska. Mačky ich ľahšie nájdu, identifikujú ako svoje a mali by ich aj poctivo používať.

Príchod mačky do novej domácnosti
Po príchode do novej domácnosti by som odporúčal vyčleniť novému maznákovi najskôr menšiu plochu v rámci jednej miestnosti, alebo jednu miestnosť v celom dome či byte. Mačku tak budeme mať viac na očiach a aj pre ňu bude ľahšie sa adaptovať najskôr na menší priestor. Pre citlivejšie a bojazlivejšie micinky je to vhodnejšie, tým odvážnejším môžeme rovno zveriť ich nové kráľovstvo celé.
Sťahovanie s mačkou

Miestnosť, ktorú sme mačke vyčlenili by sme mali ako prvú pripraviť na jej príchod. Mačky majú potrebu sa v strese alebo zo strachu čo najrýchlejšie ukryť. Obľubujú najmä tesné, tmavé priestory. Preto vyhľadávajú rôzne tmavé zákutia ako priestor za skriňou, pod posteľou, gaučom, v skrinkách, roll-doore, špárach, pod vaňou, kuchynskou linkou a podobne, ktoré im dávajú pocit bezpečia. Všeobecne sa odporúča, ak si mačka takéto miesto vyberie, nesnažiť sa násilím ju odtiaľ vybrať, ale nechať ju, aby sa sama rozhodla či je už čas vyjsť z úkrytu a začať spoznávať nový domov.

Treba však sledovať či chodí jesť a piť a používa záchodík, aby sme predišli jej vyhladovaniu a prípadným zdravotným komplikáciám. Ak však chcem niečomu takému zabrániť, je lepšie si vopred takéto miesta zabezpečiť a mačke ponúknuť iné alternatívy kde sa ukryť pred neznámym svetom (pelech, kukaňu, búdku, škrabadlo s odpočívadlom,…). V prípade, že nemáme možnosti ako takéto miesta zablokovať, bude nám stačiť ak ich pre mačku upravíme. To znamená, že tieto priestory dôkladne vyčistíme, skontrolujeme či sa tam nenachádzajú nebezpečné predmety, ostré hrany, jedovaté prípravky, chemické látky, neizolované vedenie elektrického prúdu, káble a podobne.
Po pár dňoch, keď vidíme, že mačka sa dobre adaptovala, jej môžeme sprístupniť ďalšiu miestnosť, chodbu a napokon celý byt.

Mačičky sú bystré a šikovné, mnohé sa adaptujú na nové prostredie rýchlo a bez problémov. Aj tak by som však odporúčal pár krát ich preniesť k záchodom a miskám, aby bolo jasné, kde majú svoje veci a priestor pre vykonávanie potreby. Toalety by som opätovne strategicky rozmiestnil, aby bolo zabezpečené, že nedôjde k porušeniu čistotnosti.
Ja vždy pri sťahovaní odkladám dvierka krytých toaliet a nasadím ich cca po 7 dňoch v novom domove. Tým je mačkám vytvorená pachová stopa, ktorá ich k toalete privedie aj bez ručnej navigácie. 🙂
Po krátkom čase si mačičky na nové podmienky zvyknú a a opäť bude doma nastolená príjemná a pokojná atmosféra.

Opäť vonku a na prechádzke
Ak premiestňujeme mačičky zvyknuté na pobyt vonku alebo výbeh je situácia trošku sťažená. V novom domove by sme mali v prvom rade preskúmať terén a možné nebezpečenstvá, ktoré ich tam môžu čakať. Ideálne by bolo osloviť niekoľko blízkych susedov a vyzistiť aká „mačkomilá“ nálada v okolí panuje, či majú tiež chlpáčov, či sú kastrovaní, očkovaní, a podobne.
sťahovanie

V novom domove by sme mali mačičku najskôr držať nejaký čas doma. Ja osobnú skúsenosť s vonkajšími mačičkami nemám, ale viaceré zdroje uvádzajú ako čas adaptácie mesiac, niektoré viac. Následne je možné mačičku na vôdzke brať na prechádzky po záhrade, neskôr blízkom okolí , aby si zvykla na svoje nové teritórium. Opäť po nejakom čase takéhoto tréningu je možné mačičky slobodne vypustiť a dúfať, že sa v novom prostredí budú orientovať.
Sú známe prípady, kedy sa mačky inštinktívne vrátili na miesto svojho pôvodného bydliska. Mnohí odborníci na správanie mačiek sú dokonca presvedčení, že mačka sa fixuje na miesto a niečo „svojho“ človeka.
Ja by som aj tak radšej odporúčal skôr chránený výbeh a prechádzky pod dozorom ako vypúšťať mačky na voľno.
sťahovanie s mačkami

Z vlastných skúseností môžem povedať, že i sťahovanie sa dá zvládnuť v pokoji a pohode, bez zbytočných stresov a to ako pre nás ľudí, tak i pre naše mačky. Sťahoval som sa už 3krát a najhoršie dopadlo to prvé, keď mi Bellinka 14 dní žila v krytom záchodíku. O feliway difuzéri som vtedy vôbec nevedel a veľa z toho, čo som tu dnes napísal ma jednoducho nenapadlo. Odvtedy sa ale veľa zmenilo, a dnes už je i sťahovanie s mačkami bez väčších komplikácií a zvládnuteľné. Do troch dní je aj Lolinka (veľký bojko) adaptovaná a v pohode.

 

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 07/2012, XII. Ročník.

14 Comments

  1. Ja keď som prvý krát sťahoval nášho Mura do Bratislavy, mal som hrozný stres. Po smrti mamy zostal na chalupe sám, boli už chladné októbrové dni a ja som chodil k nemu raz za týždeň. Tak to už nemohlo zostať. Po týždni prišiel dakedy hneď, ale často až po pol dni. Túlal sa sám, opustený a nič nechápal. A takého kocúra som sa rozhodol vziať do bytu do Bratislavy. Neveril som, že si zvykne. Cestu prežil v hroznom strese. V prepravke nemohol byť ani sekundu. Tak bol v aute chudák na sedadle vzadu, celý postupne od výkalov. Ale prežil to. V byte som sa mu venoval v kuse. Najprv bol vystrašený. Hrozne sa naľakal pri každom vzdialenom zvuku výťahu alebo susedných dverí. Ale on, ktorý netušil nič o záchode to zvládol hravo a hneď. Dá sa povedať, že celá adaptácia trvala asi pol roka. Ale situácia sa vyvinula tak, že sa vrátil do svojho pôvodného domova, kde vyrastal. Vracal sa tam najprv raz týždenne, ale potom natrvalo. Jediný, kto ešte migruje medzi chalupou a prácou v Bratislave som ja. Som na neho hrozne hrdý, ako všetko náš Murko zvládol.

    luborko
    1. Pre nezvyknutú mačku je sťahovanie a cestovanie veľkým stresom. Preto je vhodné postupné privykanie ako na prepravku, cestu autom či iným prostriedkom tak i na zmenu prostredia. Vonkajšiu mačky privyknúť na byt v meste muselo byť nesmierne zložité, to verím. Hlavne že už je kocúr vo svojom pôvodnom prostredí, kde bol asi aj najviac šťastný. Ak je kastrovaný, očkovaný, odčervený a má dostatok jedla a tiež pozornosti, nejaký pelech kde sa schovať v nepriazni počasia, je to šťastný kocúr. 🙂

  2. Planujeme sa stahovat. Mame rocneho kocurika, este nekastrovaneho. Mam ho dat kastrovat spolu so zmenou bydliska? Bude ak zmena pre neho jednoduhsia, alebo naopak stresovejsia. Dost sa toho obavam, je zvyknuty chodit po blizkom okoli, co s nim ta zmena urobi.
    Dakujem za odpoved
    Elena

    Elena
  3. Ahoj,

    mala by som jednu otázku.Ako si spokojný s prepravkou Skipper III pre micky? totižto sa to chystám kúpiť pre mojich miláčikov z online obchodu a neviem sa na to fyzicky pozrieť,či je to dosť z pevného materiálu a či to uzatváranie je spoľahlivé a tak…lebo „kocúrik“ je dosť ťažký(8kg) a nervózny v prepravke,chystáme sa na cca 12 hodinovú cestu,a preto som si aj vybrala tuto veľkosť aby sa pohodlne vedel uložiť, keď už tá nervozita upadne :o) pre mačičku to je jedno,ona sa cíti fajn všade a vo všetkom :o) a samozrejme uvažujem aj o kúpe
    Feliway spray pre pohodovú atmosféru.
    Ďakujem pekne za Tvoju odpoveď,a musím pochváliť Tvoj web je super, veľa nových veci som sa dozvedela…a určite ešte budem mat zopár otázok týkajúcich sa cestovania s mickami :o)
    Prajem pekný večer :o)

    Viki
    1. Ahoj,
      prepravku Skipper III mám, ale je už veľmi stará je na fotke v tomto článku, leží v nej Kollby, šedý kocúrik. Je dosť veľká aj pevná. Nosil som v nej dve mačky. Pre jednu je priveľká. Každopádne je to starý model, dnes už možno majú iné. Ja som ju nekupoval ale dostal.
      Ak sú ďalšie otázky tak sme smelo! 🙂

  4. ahoj,

    ďakujem za Tvoju odpoveď. hmm priveľká,budú sa tam micky cítiť pohodlne a bezpečne (v jednej bude len jedna mica)? alebo sa radšej poobzerať po Skipper II? a ešte by ma zaujímal Feliway spray, postriekať auto pred jazdou 15min,to už z Tvojich článkov viem,ale neviem či je potreba aj počas cesty doplňovať tie zázračné mačacie fermony?a ešte jedna otázka približne koľko hodín pred jazdou by už nemali jest a piť? cesta bude trvať cca 11-12 hodín.
    vopred ďakujem za Tvoje odpovede :o))

    Viki
  5. Skipper II nepoznám a ani tvoje mačky.
    Keby som si naozaj myslel že sú zvyknuté a všetko bude ok s ich psychickým stavom, nechal by som ich hoc aj v jednej. Ale ak mám čo i len malé pochyby, že by sa niečo mohlo stať , mohla niektorá reagovať inak ako čakám, tak radšej oddelene.
    Moje mačky nikdy nešli extra dlhé trasy a cestovanie je pre polovicu absolútny horor plný úzkosti a strachu a tam nepomôže nič iné ako sedatíva. druhá polovica je taká rada, že sa snaží dostať von z prepraviek, aby mohli pozerať oknom a behať po aute. Takže na dlhé trasy tiež sedatíva.

    Počas dlhej cesty by mali minimálne piť pravidelne, zvlášť cez leto!

    Tento si čítala?Ako bezpečne prepraviť mačky v aute počas niekoľkých hodín

  6. do jednej ich radšej dávať nebudem,ako píšeš človek nikdy nevie..Skipper II je o číslo menšia prepravka,ja som sa len vlastne kvôli tomu pýtala na veľkosť tých prepraviek,lebo neviem či je pre nich lepšia väčšia alebo stačí len tak akurát na ich veľkosť. dodržiavanie pitného režimu bude problém,lebo ani jedna na cestách nechce piť,ešte neviem ako to vyriešime.a ten spray Feliway ako mám použiť?aj počas cesty doplnovat?

    diky,diky a prajem pekný večer

    Viki
    1. VODA:

      injekčnou striekačkou nasilu – návod nájdeš tu:
      Ako podať mačke liek pomocou injekčnej striekačky, tabletu či pastu ?
      (namiesto lieku podáš vodu)

      FELIWAY:

      Ja som nikdy tak dlho necestoval. Vždy som mačkám nastriekal prepravky a bolo. Počas cesty už nie. Keď som sa sťahoval do Prahy s nimi, dostali sedatívum. Feliway by nestačil. Ak pôjdete 12 hodín tak by som to nejako skúsil po 4 hodinách aplikovať znovu, ale aby mica z toho nemala stres.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..