Hovorí sa, že ak si mačka brúsi pazúry, bude tuhá zima a mráz. Ja sa tomu len smejem, pretože to by sme už museli žiť ako na Sibíri, lebo mačky si svoje pazúriská brúsia neustále. 🙂 Mačacie pazúriky sú súčasťou prirodzenej výbavy mačky. Slúžia pritom nielen pri šplhaní, lezení, love, ale i na obranu pri boji, či zanechávanie značiek. Mačky ich využijú každodenne a pri mnohých činnostiach. Pazúriky (a nielen tie) robia mačku mačkou, sú ich prirodzenosťou.

ANATÓMIA

Hrudníkové (predné) končatiny sú spojené s hrudnou kosťou len svalstvom a väzivom, čo mačke zabezpečuje mimoriadnu pružnosť pri jej skokoch. Práve aj vďaka tomu je schopná mäkko dopadnúť. Na hrudníkových končatinách má mačka 5 prstov s 3 kostičkami miesto palcov (u človeka) má paratice zložené z dvoch kostičiek. Drobné kostičky na konci posledných článkov obsahujú aj kĺby. Mačke je tak umožnené ľubovoľne vysúvať a zasúvať pazúriky.
Na panvových (zadných) končatinách má zase 4 prsty a kosti sú tu dlhšie.

Na spodných plochách prstov má vankúšiky, v ktorých sú uložené dozadu zahnuté zaťahovateľné pazúriky. Mačka je teda schopná pazúriky kedykoľvek stiahnuť a vytiahnuť. Táto schopnosť umožňuje mačke sa pohybovať absolútne potichu a v prípade potreby zdolať aj veľmi strmé či dokonca kolmé steny a prekážky.
Photobucket
Pazúry sú z rohoviny – keratínu(vláknitý štrukturovaný proteín – chlpy, pazúry) a majú niekoľko vrstiev, podobne ako cibuľa. Vyrastajú z lôžka a neustále dorastajú. Na prednej labke má mačka 5 a na zadnej 4 pazúry. Niekedy sa však príroda pohrá a vznikne polydaktýlia = viacprstosť.
Príroda teda mačky vyzbrojila naozaj skvelo a spravila z nich prvotriedne šelmy, ktoré si v divočine vedia dať rady.

ONYCHECTOMIA – chirurgické odstránenie pazúra

Onychectomia je operačný zákrok, pri ktorom sa chirurgicky odstránia pazúry. Tento zákrok sa vo väčšine krajín považuje za týranie zvierat a je preto zakázaný (napr. v Európe, Austrálii, Novom Zélande, Turecku, Izraeli, Brazílii). Najčastejšie sa tento nezmyselný zákrok vykonáva v USA, kde podľa odhadov žije až 25% mačiek bez pazúrikov. Do roku 2007 mohli majitelia a prenajímatelia budov a bytových domov legálne požadovať, aby ich nájomcovia podrobili svoje mačky tomuto zákroku, v prípade ak záujemca o bývanie mal mačku.

Pri odstraňovaní pazúra sa musí amputovať i kĺb prsta a jeho kosť. Nie je to teda vôbec banálna záležitosť, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Ako vidieť na priložených videách, zákrok je síce rýchly, no ide o invazívnu operáciu, pri ktorej mačka zbytočne prichádza o časť svojej prirodzenosti.

Podľa štúdií
– z 276 majiteľov mačiek až 38% spozorovalo pooperačný diskomfort,
– čas rekonvalescencie sa pohybuje od 4 dní do 2 týždňov,
– až 96% majiteľov bolo so zákrokom spokojných (čo to sú za ľudia 🙁 ),
– v jednej fakultnej veterinárnej nemocnici sa zaznamenala 1 či viac pooperačných komplikácií u 50 až 80 % mačiek a u skoro 20% sa pooperačné komplikácie prejavili až po prepustení do domácej starostlivosti,
– u jednej mačky bola zaznamenaná bolesť ešte 8 rokov po zákroku,
– v inej štúdii zase až takmer 35% veterinárov z 320 opýtaných priznalo, že zistili dlhotrvajúce komplikácie po zákroku,
– podľa Americkej veterinárnej asociácie neexistuje vedecký dôkaz, že odstránenie pazúrov u mačiek vedie k behaviorálnym abnormalitám, ak ich porovnáme s mačkami v kontrolnej skupine – naproti tomu jedna štúdia dokázala, že až u 16% mačiek sa vyvinulo problémové správanie a 55% mačiek bez pazúrov je odporúčaných k odborníkovi na problémové správanie
– no a problémové správanie je najčastejšou príčinou, prečo mačička putuje do útulku.

Možné následky a komplikácie po zákroku:
Takýto zákrok poškodzuje nielen fyzický stav mačky, ale i emocionálny a narúša taktiež aj jej prejavy a správanie sa.
Fyzické následky
Mača môže dostať infekciu, môže sa jej deformovať packa a trpí bolesťou. V niektorých prípadoch bolesť prechádza do chronicity či tzv. fantómovej bolesti.
Behaviorálne následky
Klasické značkovanie škriabaním sa môže zmeniť na močenie, mačky bývajú viac ustráchané a bojazlivé, pretože sa nemajú v prípade potreby ako brániť, mnohé sú agresívne a hryzú. U iných sa narúša krehký vzťah s majiteľom a vzniká nedôvera.
Emocionálne následky
Mačiatka prežívajú značný stres. Trpia depriváciou zo straty prirodzených funkcií.

Vôbec nerozumiem, ako môže niekoho napadnúť, dať odstrániť mačke pazúriky. To je ako rybe odrezať plutvy, aby zbytočne nečerila vodu , či papagájovi vytrhať pierka, aby neprášil.
To niekomu až tak záleží na jeho gauči či závese? Alebo je to otázka vlastnej pohodlnosti?!
Asi je jednoduchšie mačiatku odstrániť pazúriky, ako venovať čas jeho stimulácii k hre a prenášaniu jeho pozornosti na škrabadlo a hračky. Korekcia nežiaduceho správanie je predsa možná a so správnou technikou a trpezlivosťou i úspešná.
A hlavne:
Nie je náhodou našou prvotnou povinnosťou zabezpečiť mačičke, ktorú si domov prinesieme zdravé a podnetné prostredie? To je predsa najlepšia prevencia nežiaduceho či problémového správania!


Iné alternatívy

Tendonectomy
Ďalšou metódou ako potýrať mačky je Tendonectómia. Ide tiež o chirurgický invazívny zákrok, pri ktorom sa prereže hlboký flexor (ohýbač), čo spôsobí nemožnosť pohybu prstov mačky. Tým pádom tá nie je schopná pazúr stiahnuť a vytiahnuť. Mačke je preto potrebné preventívne jej pazúry zastrihávať, aby nedošlo k prerastaniu do jemných štruktúr vankúšika a samotného lôžka.
Podľa štúdie z roku 1998 sa zistilo, že táto metóda je pre mačku menej bolestivá ihneď po zákroku ako onychectomia. V iných sledovaných ukazovateľoch sa procedúry od seba nelíšili. V Severnej Amerike a Kanade sa však táto metóda ako alternatíva onychectomie neodporúča!

Vinylové púzdra
Nechirurgickou alternatívou pre majiteľov je nasadenie mačke vinylových puzdierok/krytov na pazúriky (najväčší hráči na trhu sú: Soft Paws, Soft Claws). Tie sa netoxickým lepidlom prilepia na pazúriky a v pravidelných cykloch (každých 4-6 týždňov) sa vymieňajú. Dostať ich v rôznych farebných prevedeniach. Odpornosť najhrubšieho zrna! Je to síce lepšia možnosť, ako prvé dve spomínané, ale priradil by som to k farbeniu srsti či lakovaniu pazúrikov. Všetko sú to metódy, ktoré slušne povedané ponižujú mačky!

Najprirodzenejšou alternatívou a pre mačku absolútne bezbolestnou je však zabezpečenie prirodzeného brúsenia pazúrikov a ich strihanie! Nič lepšie a efektívnejšie nik určite nevymyslí.

BRÚSENIE PAZÚRIKOV

Mačka je typická svojou potrebou škriabať, brúsiť si pazúriky, šplhať do výšin. Škriabaním a driapaním si jednak obrusuje svoje pazúriky a druhak značkuje svoje teritórium. Vizuálne zanecháva stopy a tiež pachovo, feromónmi, ktoré pri škriabaní uvoľňuje.
Podporiť jej prirodzené správanie môžeme vertikálnym a horizontálnym škrabadlom. Škrabadlo je absolútnou nevyhnutnosťou pre každú šelmu žijúcu v domácich podmienkach! Zvlášť, ak máte radi svoj nábytok , sedačku či kožené kreslo alebo drahý koberec. Mali by sme ho umiestniť do miestnosti, kde sa budeme zdržiavať aj my, v časti, ktorá je pokojnejšia, ideálne k oknu.
Škrabadlo by malo mačke poskytnúť možnosť pre hru, aktívny i pasívny oddych. Malo by byť dostatočne priestranné, aby sa tam zmestili všetky naše mačky a každá si našla svoje miesto, pelech či kukaňu.
Ak máme dostatok priestoru, môžeme rozmiestniť jedno veľké škrabadlo do centrálnej miestnosti (najčastejšie obývacia izba) a viac malých do iných miestností, kde sa mačka i my často zdržujeme. Takto zabezpečíme, že všade bude mať mačka po labke nejaké miesto, kde si môže brúsiť pazúriky či si vyskočiť a nebude preto trápiť náš nábytok.
Okrem toho škrabadlo poskytuje znásobenie priestoru pre hru a šplhanie. Posed vo výške je výborný pre pozorovanie diania v miestnosti či von oknom a zároveň poskytuje mačke úkryt aj ležovisko. Čím väčšie a vyššie škrabadlo mačke poskytneme, tým samozrejme lepšie.
Lola obrúsený pazúr
Šikovní domáci majstri si ho vedia zhotoviť aj sami a presne prispôsobiť dizajnu priestoru, v ktorom bude následne hotový produkt umiestnený. Náhradou za škrabadlo môže byť aj koberec pevne upevnený na stenu, police potiahnuté nahusto tkanou látkou, či sisalovým vláknom obtiahnutý vyschnutý strom. Okrem toho v pet shopoch sú dostupné aj rôzne stĺpiky, koberce, podložky a sisalové hračky. Nápaditosti, kreativite a šikovnosti sa medze nekladú.:)

Aby sme ochránili nábytok , koberce a iné doplnky pred mačacími pazúrikmi je skutočne na mieste zabezpečiť dostatok priestoru a možností pre prirodzené brúsenie pazúrikov. Nežiaduce správanie mačky je možné eliminovať dôsledným prenášaním mačky na škrabadlo alebo odpútaním jej pozornosti pri škrabaní nábytku vodnou pištoľou. Na trhu dostať dokonca aj odpudzovacie spreje (mne sa osvedčil sprej katzen fehrnhalte – ale nikdy som ho nepoužíval v súvislosti so škriabaním na nevhodnom mieste) či špeciálne lepiace pásky (v USA výrobca Sticky Paws), ktorými je možné nábytok chrániť. Mačky neznášajú lepkavé plochy a kontakt s lepiacou páskou ich odradí od ďalšej návštevy.

STRIHANIE PAZÚRIKOV

Mnohé micinky, hoc žijú len v byte alebo s výbehom, sú absolútne samostatné a rovnako ako sa vedia postarať o čistotu svojho kožúška, hravo zvládajú aj manikúru a pedikúru. Niektorým k tomu treba dopomôcť a iným to urobíme radi sami, aby sme tak ochránili svoj nábytok, záves, či naše nohy. 🙂

K strihaniu pazúrikov má však väčšina mačiek obrovský odpor. Je preto vhodné už od malička mačičku na to privykať. Nikdy mačičku nenútiť násilím alebo ju naháňať. Vzbudí to u nej len väčší odpor. Najlepší čas je tesne pred spaním (nie je vhodné mačku budiť ak spí), keď je mačička pokojná, zrelaxovaná. Po strihaní by sme ju mohli odmeniť maškrtou či spoločnou hrou. Ak budete úkon robiť poctivo a pravidelne, mačička by si mala časom zvyknúť. Samozrejme, každá mica je iná a u niektorých to bude vždy boj. Vtedy bude lepšie ak s mačkou zájdete do salónu alebo k veterinárovi.
Photobucket

Postup
K strihaniu by sme si mali zabezpečiť dostatočné osvetlenie, aby sme videli, kde končí lôžko – červeno-ružová časť, ktorá je citlivá. Na strihanie by sme mali používať na to určené kliešte – klasické alebo gilotínkové, poprípade špeciálne nožnice. Šikovnejší to zvládnu aj s klieštikmi na nechty na nohách pre ľudí.
Mačičku si rukami zafixujeme, alebo poprosíme niekoho o pomoc, aby nám ju pridržal. Jednou rukou stlačíme labku (vankúšiky na spodnej strane) čím dosiahneme, že mačička nám pazúriky vytiahne. Dobre si na svetle prezrieme, kde končí lôžko a žilky a „neživú“ časť mačičke odstrihneme. Vhodné je pazúr skrátiť zboku a nie zvrchu, aby sa zbytočne neštiepil.

V prípade, že sa nám podarí zastrihnúť hlbšie – do lôžka či prekrvenej časti, mačička ucíti bolesť a dá to značne najavo. Rana bude krvácať. Ranku bude treba vydezinfikovať a poprípade prelepiť. Po takomto bolestivom zážitku je pravdepodobné, že si naša micka už nenechá pazúriky ostrihať. Preto treba veľkú opatrnosť!

Pazúriky odporúčam strihať preventívne raz mesačne – podľa toho ako rýchlo narastú. Vhodné to je aj vtedy, ak si do domácnosti zadovážite novú mačku či psíka, aby sa pri potyčke eliminovala možnosť úrazov.

Ja zistím, kedy je správny čas vtedy, keď počujem ako mica cupká po podlahe. Vtedy má pazúry už nadmieru dlhé a je potrebné ich skrátiť. Bohužiaľ ani jedna z mojich mačiek nie je tak uvedomelá, aby si nechala bez akýchkoľvek protestov ostrihať pazúry. Našťastie však nerobia ani veľké drahoty. Najlepšie sa mi manipuluje ako vždy s Lolinkou. Bella a Robin idú tiež ľahšie, lebo sú menší. Najväčšie problémy robí klasicky Kollbýček. Jemu zastrihávam pazúry niekedy i niekoľko dní. Presne ako som opísal vyššie, čakám kedy bude zaspávať a rýchlo odcvaknem 1-2 pazúriky. Potom nasleduje dlhá prestávka, lebo si kocúrisko na mňa dáva pozor. 🙂

Mačky sú proste mačky.
A ako to zvládate vy?

 

Podobné príspevky:

Strihanie mačacích pazúrikov

Polydaktýlia mačiek – vrodená anomália i žiadúci znak novovzniknutého plemena

 

2 Comments

 1. Dobrý deň Kajo, ja mám obrovský problém práve s pazúrikmi mojich miciek, lebo môj muž jednoducho nechápe ich potrebu brúsenia pazúrikov a všade hľadá škrabance, ktoré by mi vyhodil na oči a príslušne okomentoval. Sťahujeme sa do domu, kde si dal urobiť drevené schody a sleduje ich doslova s lupou, či niečo nepribudlo. Mám pocit, že by bol najradšej, keby som ich domu nepriniesla a nechala behať vonku.Zvykám ich na okolie, ale ani to nejde hneď, musia sa vedieť vrátiť, ale čo v zime ? Nenechám ich mrznúť v mínus 20 °C ! Pazúriky strihám, ale aj tak sa im podarí čo to poškrabať. Ja to beriem tak, že všetko sa časom aj tak opotrebuje, ale môj muž to vidí inak. Už som z toho nešťastná, lebo neviem ako z tejto situácie von.

  1. Zdravím,
   to ma mrzí. Bohužiaľ mačičky škriabať budú. Otázkou je len kde. Doma im musíte poskytnúť dostatok alternatív – namiesto zariadenia domu a schodov. To znamená, všade kde sa pohybujú by mali mať svoje škrabacie stromy, dosky, škrabadlá, škrabacie podložky. V pet shopoch sa dnes predáva veľa prevedení, vyskúšajte čo ich zaujme. Tie im zatraktívnite catnipovým sprejom, alebo práškom zo sušených bylín.
   (catnip = kocúrnik obyčajný -nepeta cataria – wildscats.com/catnipkocurnik-obycajnymacacia-matamacacia-droga/)

   Toto je najprirodzenejší spôsob, ako sa vysporiadať so škrabaním mačiek.

   Ďalšia vec je, že ak vidíte že mačka škriabe na nevhodnom mieste zoberte vodnú pištoľ (detskú alebo na kvety) a postriekajte ju. Ak to budete robiť naozaj poctivo a pravidelne, mačka si odvykne.

   Jedno z riešení je aj použiť doma odpudzovače mačiek. Poznám zo skúsenosti Katzen Fernhalte sprej (mechanický rozprašovač) od spoločnosti Gimpet. Stojí do 3 EUR. Jeho nevýhoda je, že odpudí mačku, ale len hneď po aplikácii, čiže nemá dlhodobý účinok.

   Ak micám pravidelne striháte pazúriky , viac vám neporadím. Posledná možnosť je použiť mačacie návleky ako sa píše v článku – tzv softpaws. Tie sú už aj na SK – http://www.navlekynapazuriky.eu/
   Osobnú skúsenosť s nimi ale nemám.

   No a čo sa týka prenosu mačiek von, tak v zime rozhodne potrebujú strechu nad hlavou a teplo. Tiež si treba uvedomiť, že vonkajšie mačky sa vzhľadom na riziká dožívajú menej. Hrozia bitky, infekčné ochorenia, strata, útek, zrazenie autom, vlakom,zlí ľudia, otravy, ….. Rovnako mačičky treba pravidelne sledovať, odčervovať, chrániť proti vonkajším parazitom. Všetky by mali byť kastrované/sterilizované, aby sa zabránilo bitkám, túlaniu a nechceným mačiatkam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..