Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) v dubnu zveřejnila výsledky průzkumu zaměřeného na výsledky testů na zvířatech, kterými prošly chemické látky registrované podle nového nařízení Evropské unie REACH. Průzkum ECEAE, který byl proveden minulý rok, ukázal, že u chemických látek, které jsou málo toxické, nepřináší provedení 90 denního testu žádnou přidanou hodnotu. ECEAE tedy tvrdí, že v budoucnu by u chemických látek, které jsou málo toxické (odhadem 15% chemických látek), neměl být tento test prováděn.

Dr. Katy Taylor, vedoucí vědecká pracovnice BUAV (Britské unie za zrušení pokusů na zvířatech), která je jednou z hlavních členských organizací ECEAE, přednesla svou prezentaci výboru členských států Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) v Helsinkách. Tento výbor rozhoduje o nutnosti nových 90 denních testů na zvířatech a brzy bude rozhodovat o nové šarži látek s registrací v červnu 2013. V 90 denním testu je použito nejméně 100 zvířat (dospělých potkanů) na chemickou látku. Pokud 15% testů těchto látek nebude muset být provedeno, mohlo by tak být zachráněno 50 000 zvířat a průmysl by tak celkem ušetřil 50 milionů eur!

Průzkum ECEAE navazuje na dřívější průzkum britských úřadů, který též ukázal, že látky, které prokazují nízkou toxicitu v krátkodobých testech na zvířatech, velmi pravděpodobně neprokážou ani v dlouhodobých testech žádné toxické účinky. Tyto výsledky byly spolu se závěry ECEAE prezentovány britskému poradnímu výboru Hazardous Substances Advisory Committee v prosinci 2012.

Podle nařízení REACH jsou společnosti povinny provádět jak 28 denní, tak 90 denní test, pokud nejsou k dispozici alternativní metody. Právní text již stanovuje, že pokud dosud nebyl proveden žádný z testů, může být proveden pouze 90 denní test. Nicméně v případech, kdy byl proveden jen 28 denní test, je možné, že společnosti budou mohou provést také 90 denní test. To je celkem pravděpodobné, neboť požadavky REACH jsou přísnější než předchozí nařízení týkající se chemických látek. Průzkum ECEAE zjistil, že u látek s nízkou toxicitou se výsledky 90 denního a 28 denního testu nelišily, což přesvědčivě dokazuje, že za těchto okolností by ECHA neměla 90 denní test vyžadovat. Jak 28 denní, tak 90 denní test vyžaduje každodenní násilné krmení potkanů (trubicí do krku) vysokými dávkami chemických látek. Tento proces, který je sám o sobě velmi stresující, je opakován denně po dobu až 90 dnů a může mít za následek poranění či smrt v důsledku nesprávného zavedení trubice.

ECEAE doufá, že ECHA zváží výsledky tohoto druhého průzkumu.

Více informací o testech na zvířatech v rámci nařízení REACH:

www.svobodazvirat.cz/novinky/eceae-se-angazuje-v-pripadu-ve-kterem-vyrobce-odmita-testovat-chemickou-latku-na-zviratech.htm

www.svobodazvirat.cz/novinky/prvni-testovani-na-zviratech-v-ramci-reach-schvaleno.htm

www.svobodazvirat.cz/novinky/prvni-registrace-reach-uzavrena-az-jeden-milion-zvirat-muze-muze-byt-zabit.htm

www.svobodazvirat.cz/novinky/eceae-se-snazi-zachranit-tisice-zvirat-pred-testy-v-ramci-narizeni-reach.htm

www.svobodazvirat.cz/novinky/eceae-bojuje-proti-pozadavku-evropske-agentury-pro-chemicke-latky-provest-kruty-test-na-kralicich.htm

www.svobodazvirat.cz/novinky/chemicka-legislativa-reach-jaka-je-situace.htm

www.svobodazvirat.cz/novinky/reakce-evropske-koalice-za-ukonceni-pokusu-na-zviratech-na-zpravu-o-reach.htm

www.eceae.org/en/what-we-do/campaigns/reach

Info prevzaté z newslettra Svobody zvířat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..