Zbývá pár dnů do Vánoc a nakupování je již v plném proudu. Také během hledání a pořizování těch pravých dárků pro vaše blízké můžete brát ohled na ochranu práv zvířat a nakupovat zboží, při jehož výrobě nebylo zvířatům ubližováno. Jak je to jednoduché, ukazuje náš malý návod k výběru s respektem ke zvířatům.

Móda bez krutosti

Obchod bez kožešin

Nechcete-li při svých vánočních nákupech podpořit krutý kožešinový průmysl, kvůli němuž každoročně na světě zahyne asi 90 milionů tzv. kožešinových zvířat, řiďte se pravidlem „nekupovat žádné kožešiny“.

Kožešiny dnes na pultech obchodů naleznete především v podobě tzv. trimů (lemů bund, obuvi apod.), jejichž přítomnost na oblečení můžete snadno přehlédnout.

Nevěřte proto příliš cedulkám na oblečení, ale raději sami pečlivě prověřte, zda se jedná o pravou či umělou kožešinu.


Zde naleznete rady, jak rozeznat pravou kožešinu od umělé
.
Další jednoduchou možností při výběru módních doplňků je nakupovat pouze u obchodníků, kteří se zapojili do celosvětového certifikačního programu Obchod bez kožešin, a zavázali se tím, že ve svých obchodech nebudou prodávat žádné produkty obsahující pravou kožešinu.

Jejich aktualizovaný seznam naleznete zde.

Symbol kůžeKožené výrobky sice pocházejí ze zvířat, která většinou nejsou chována jen kvůli kůži, nicméně rozhodně se nejedná o odpad masného průmyslu, jak si mnozí lidé myslí. Kůži poznáte na cedulkách podle jejího specifického symbolu.

Například boty navržené a vyrobené přímo pro vegany, tedy takové, které nejsou ani částečně vyrobeny z živočišného materiálu, lze u nás sehnat především v e-shopech. Veganské boty prodávají např. značky: Slap, Macbeth, Ahimsa Shoes, Timberland, Etnies nebo česká firma Keen.

 

Krása bez krutosti

HCSOstražití byste měli být také při nákupu kosmetiky.

Ačkoli je nyní v EU zakázáno testování kosmetických výrobků i složek na zvířatech a také prodej takovéto kosmetiky, pravděpodobně není ve všech zemích spolehlivě kontrolováno dodržování tohoto zákazu.

Pokud chcete mít jistotu, že kvůli Vašemu vánočnímu dárku netrpěla zvířata, měli byste proto upřednostnit výrobky s certifikátem Humánní kosmetický standard (HCS). Jedná se o jediný mezinárodně uznávaný certifikát, který zaručuje, že jak finální výrobky, tak jejich jednotlivé složky nebyly (po určitém datu) testovány na zvířatech.

Pouze logo znázorňující králíka s hvězdami je platnou značkou tohoto certifikátu. Mezi společnosti s HCS patří např. The Body Shop, Manufaktura, Marks & Spencer nebo Urtekram. Seznam všech značek s HCS naleznete na webových stránkách www.netestovanonazviratech.cz. Doporučujeme také sledovat složení výrobků a upřednostnit veganskou a přírodní kosmetiku.

 

Zvíře jako vánoční dárek

KočkyNesnažte se potěšit své blízké, především malé děti, roztomilým štěňátkem nebo koťátkem. Mnoho zvířat „rozbalených“ pod stromečkem následně končí v záchranných stanicích a útulcích.

Pokud si chcete pořídit zvíře, musí to být výsledek zodpovědného rozhodování, které by mělo vést k návštěvě místního útulku. Tam je spousta opuštěných zvířat, která netrpělivě vyhlížejí svou novou rodinu. Vybírejte z depozit naší Sekce na ochranu koček. Nekupujte – adoptujte!

Pokud již žijete v jedné domácnosti se zvířecím kamarádem a chcete jej obdarovat nějakým pamlskem, nenakupujte toto zboží ve zverimexech, kde jsou chována a nabízena k prodeji živá zvířata. Zvířata v těchto obchodech trpí velkým stresem, nedostatkem prostoru, denního světla atd.
Kapři patří do řeky, ne na vánoční stůl

KapřiTradice hlásá, že ke Štědrému večeru patří obalované kusy kapra a bramborový salát. Je ale opravdu nutné, aby kvůli takové tradici, která navíc není starší než několik desítek let, trpěla zvířata?

Kapři zabíjeni na ulicích trpí stejně jako jiná zvířata a „krvavá pouliční jatka“ nejsou navíc vhodným výchovným příkladem pro děti, pokud chceme, aby se v dospělosti ke zvířatům chovaly ohleduplně a bez krutosti.

Zásobte se proto veganskými či vegetariánskými produkty a na vánoční tabuli si vytvořte svůj vlastní originální štědrovečerní pokrm.

Pokud chcete pořídit dárky svým nejbližším, podívejte se do našeho e-shopu a nechte se inspirovat. Podpoříte tak zároveň i ochranu zvířat.

Za celý tým Svobody zvířat Vám přejeme krásné Vánoce bez krutosti a s laskavostí pro zvířata!

Celou novinku včetně příloh naleznete zde: http://www.svobodazvirat.cz/novinky/darujte-zviratum-laskave-vanoce.htm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..