Blíží se konec roku a s ním spojené oslavy roku nového. Způsobů slavení je mnoho. V naší společnosti jsou lidé zvyklí k těmto oslavám používat nejrůznějších ohňostrojů, petard a dělobuchů. Tyto způsoby slavení však nepotěší každého. Zejména pro zvířata mohou být velmi stresující a nebezpečné.

Pokud jste příznivcem ohňostrojů, rádi se na ně díváte nebo je dokonce i vytváříte, bude lepší, když s nimi zůstanete ve městě. Pokud si totiž hlučné novoroční dělobuchy vezmete do přírody, způsobíte tím divoce žijícím zvířatům mnoho frustrace a nebezpečí.

Pokud uprostřed noci začnou lidé uprostřed přírody odpalovat ohlušující dělobuchy a oslnivé ohňostroje, zvířata jsou z tohoto nenadálého hluku a světelných záblesků vyděšena a šokována. Mnohdy pak bezhlavě prchají vstříc své záhubě. Každoročně se po Silvestru najdou divoká zvířata i ptáci, zranění či uhynulí, kteří kvůli našim hlučným oslavám zpanikařili a vběhli či vletěli do míst, kterým by se za normálních okolností vyhnuli. Prosíme, než podniknete nějaké hlučné novoroční oslavy v přírodě, vzpomeňte si na všechna zvířata, která tím ohrozíte.

Divoké oslavy, plné hlasitých výbuchů a světelných efektů, těžce nesou i naši domácí mazlíčci, což jistě každý majitel psa či kočky zná dobře z vlastní zkušenosti. Některá zvířata snášejí novoroční oslavy lépe, jiná hůře. Nicméně existuje pár doporučení, jak můžete svým zvířecím přátelům tuto divokou noc ulehčit.

Obecně se doporučuje v noci psy, pokud možno, nevenčit. Silvestrovské procházky je záhodno zkrátit na minimální dobu a mít pejska na vodítku. I pes, který vás normálně poslouchá, se může vyděsit nenadálé rány a zaběhnout pak velmi daleko. Každý rok kolem Silvestra se takto zaběhne mnoho psů. V lepším případě je pak majitelé najdou v útulku.

Doma vaše miláčky potěšíte, když jim připravíte nějaký klidný úkryt, kam se budou moci dle libosti schovat. Doporučuje se i zatáhnout závěsy či žaluzie, abyste zmírnili světelné záblesky zvenčí. Stejně tak může pomoci, když doma pustíte hudbu nebo televizi, abyste částečně zakryli ohromující rány dělobuchů.

Buďte svému pejskovi či kočičce nablízku a dávejte na ně pozor, aby si ve stresu neublížili. Někteří veterináři radí, abyste své mazlíčky příliš nechlácholili, jelikož je tím utvrzujete v pocitu, že se skutečně děje něco špatného a tím v nich posilujete jejich strach.

V dnešní době existuje možnost pořídit pro vašeho čtyřnohého kamaráda uklidňující prášky, aby Silvestrovskou noc zvládli v klidu. Nicméně pokud se pro tuto možnost rozhodnete, v žádném případě nedávejte zvířeti lidské prášky. Rozhodně si je nechte předepsat od veterináře.

Přejeme vám, abyste Vy i vaši mazlíčci přežili novoroční oslavy ve zdraví a bez následků. Nezapomínejte, že slavit se dá různými způsoby. Není vždy nutné u toho dělat co největší hluk a oslnivé efekty.

Info prevzaté z newslettru Svobody zvířat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..