Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) přivítala zrušení požadavku EU na některé testy veterinárních léčiv na zvířatech.

Jedná se o „testy bezpečnosti šarže na cílovém zvířeti“, které byly požadovány pro některé typy veterinárních léčiv. Cílem bylo u každé šarže léku zjistit, zda není kontaminována. Testy byly prováděny na zvířatech, pro které byl lék určen, například na psech, kočkách, koních, kravách, ovcích nebo prasatech. Tyto opakované testy používaly velké množství zvířat a navíc objem podávané vakcíny při testech může být příliš velký a způsobovat bolest.

Nicméně nyní výrobci produktů, u nichž jsou k dispozici údaje o bezpečnosti, už nemusí tyto testy opakovat, což zachrání tisíce zvířat po celé Evropě. Stalo se tak díky změně Evropského lékopisu, z něhož byly v loňském roce tyto testy pro většinu léků odstraněny. Změna nabyla účinnosti 1. dubna 2013.

Je smutné, že první pokusy odstranit požadavky na tyto testy z lékopisu, se objevily už v roce 1996 a až nyní, po 17 letech, se tak konečně stalo.

ECEAE bude sledovat, zda jsou nová pravidla v jednotlivých státech dodržována a usilovat o to, aby byly tyto testy zrušeny také v zemích mimo EU.

Info prevzaté z newslettra Svobody zvířat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..