Již podruhé chtějí některé články kosmetického průmyslu zrušit zákaz testování kosmetiky na zvířatech v EU. Pokud se jim to nepodaří, chtějí zákaz alespoň interpretovat takovým způsobem, aby jej to zásadně oslabilo a tisíce zvířat znovu trpěly při krutých kosmetických testech.

Evropská federace pro kosmetické složky (EFfCI), která zastupuje 90 % výrobců kosmetických složek v EU, zažádala v pondělí 24. listopadu o soudní přezkoumání zákazu testování kosmetiky na zvířatech u vrchního soudu v Londýně.

Před deseti lety se jak EFfCI, tak Francie, která je domovem mnoha velkých kosmetických společností, snažily u evropských soudů dosáhnout toho, aby byl zákaz testování kosmetiky na zvířatech prohlášen za nezákonný, avšak neuspěli. Nyní, když zákaz nabyl plné platnosti, se chce EFfCI opět vrátit do archaických dob bolestivých a invazivních testů na zvířatech, jako jsou křečci, králíci a morčata.

Když se EFfCI nepodaří dosáhnout toho, aby byl zákaz testování kosmetiky na zvířatech prohlášen za protiprávní, bude se alespoň snažit přesvědčit soudy, aby měly společnosti povoleny prodávat v EU kosmetiku testovanou na zvířatech podle zákonů jiných zemí. To by zákon oslabilo a navrátily by se dny brutálního zacházení se zvířaty jen proto, aby byl vyvinut nový lak na vlasy nebo deodorant.

Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) se důrazně postavila proti argumentům EFfCI a nyní čeká, zda bude případ zamítnut nebo v několika příštích týdnech postoupí k Evropskému soudu. Soudce připustil, že by organizaci mělo být umožněno přinést do případu své odborné znalosti. EFfCI vměšování ECEAE rázně odmítla.

ECEAE sdružuje 24 organizací na ochranu zvířat z celé Evropy, včetně Svobody zvířat. Významně pomohla při prosazování zákazu testování kosmetiky na zvířatech v EU.

Více informací o zákazu testování kosmetiky najdete zde.

Celou novinku včetně příloh naleznete zde: http://www.svobodazvirat.cz/novinky/kosmeticke-spolecnosti-usiluji-o-oslabeni-zakazu-testovani-kosmetiky-na-zviratech.htm

 

Info prevzaté z newslettra Svobody zvířat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..