Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE), která sdružuje evropské organizace na ochranu zvířat (včetně Svobody zvířat), přivítala rozhodnutí odvolacího senátu (BoA) Evropské agentury pro chemické látky (ECHA). To umožňuje společnosti Honeywell odvolat se proti rozhodnutí ECHA, podle kterého by společnost měla provést 90 denní inhalační test chladícího plynu pro klimatizace v autech na králících. ECEAE bylo povoleno podílet se na odvolacím řízení spolu s firmou DuPont, která chladivo také vyrábí. Jedná se o první rozhodnutí BoA o testování v rámci evropského nařízení REACH (Registrace, povolování a hodnocení chemických látek).
V tomto přelomovém rozhodnutí BoA tvrdí, že ECHA porušila klíčovou zásadu REACH, tedy že zvířata by měla být použita pouze v případech, kdy není jiná možnost. Dále ECHA nesprávně identifikovala, co bylo cílem experimentu, nezvážila, zda by výsledky pokusu byly ve skutečnosti užitečné a neposoudila, zda jsou tyto pokusy vůbec v EU povolené ani zda by je někdo byl schopen provést. Jak tvrdí ECEAE, ECHA měla nejprve zvážit možnosti testování bez použití zvířat.
ECHA rozhodla o provedení testu v roce 2010. Společnost Honeywell splnila všechny standardní požadavky podle nařízení REACH, ale ECHA měla obavy z výsledku jednoho testu na králících, při kterém některá zvířata zemřela. Požádala proto o 90 denní inhalační test pro objasnění situace. Společnost se odvolala, protože (kromě jiných důvodů) je test je zcela nestandardní. 90 denní testy a zvláště inhalační testy jsou zřídkakdy prováděny na králících. Při těchto testech jsou králíci nuceni vdechovat plyn po dobu několika hodin denně a přitom jsou drženi v uzavřených trubicích, aby se zajistilo, že se nemůžou vdechování plynu vyhnout.
ECEAE se přihlásila do odvolacího řízení a předložila své vlastní argumenty o nevhodnosti těchto testů. Zásah ze strany ECEAE hrál hlavní roli v poskytnutí komplexních právních a vědeckých argumentů o použití pokusů na zvířatech jako poslední možnosti, bezprecedentní povaze testu, dostupnosti alternativních metod a welfare zvířat, na základě čehož odvolací senát zamítl test na králících.
Danou chemickou látku tak bude ECHA znovu posuzovat. Nejméně 120 králíků bylo doposud ušetřeno velmi krutého testu a smrti. A důsledky případu by mohly jít mnohem dál.
Další informace: www.svobodazvirat.cz/novinky/eceae-bojuje-proti-pozadavku-evropske-agentury-pro-chemicke-latky-provest-kruty-test-na-kralicich.htm
Info prevzaté z newslettra Svobody zvířat