O testovaní zvierat som toho v poslednom období napísal viac a určite budú články stále pribúdať. Momentálne chcem upozorniť na reportáž o testovaní kozmetiky na zvieratách, ktorej sa venovala relácia Českej televízie Chcete mě? Reportáž obsahuje rozhovor s Barborou Večlovou zo Svobody zvířat (CZ) a zábery testov na zvieratách.

Od roku 2009 platí v EU zákaz testovania kozmetických výrobkov a jednotlivých zložiek na zvieratách a zákaz dovozu kozmetiky, ktorá bola testovaná mimo EU. Druhá časť zákazu avšak má tri výnimky, ktoré majú byť zrušené v roku 2013. Európska komisia ale teraz uvažuje o odsunutí tohto termínu o niekoľko rokov a naviac chce k trom výnimkám pripojiť ďalšie dve.
Preto Európska koalícia za ukončenie pokusov na zvieratách ECEAE, ktorej je členom aj Svoboda zvířat (CZ), na začiatku roka 2011 spustila celosvetovú petíciu o zachovanie zákazu v roku 2013. Petíciu je možné podpísať online alebo si ju stiahnuť a po vyplnení poslať na adresu Svobody zvířat.

Video si môžete pozrieť za odkazom tu.

stop krutej kozmetike

Kampaň STOP KRUTEJ KOZMETIKE, ktorej cieľom je ukončiť v EU predaj kozmetiky a toaletných potrieb novo testovaných na zvieratách, v januári oslávila svoje prvé výročie.
Pod petíciu za zachovanie termínu zákazu testovania kozmetiky na zvieratách bez výnimiek sa za rok fungovania kampane podpísalo takmer 160 tisíc ľudí, vrátane niekoľko známych osobností , kampaň podporilo viac ako 200 politikov a tiež niektoré kozmetické spoločnosti.

Petíciu je stále možné podpísať na tejto stránke.
Pomôcť môžete aj tým, že sa stanete fanúšikom stránky na Facebooku a zdieľaním odkazu na petíciu. Tiež je možnosť podpísať petíciu priamo na Facebooku(v angličtine).

Situácia v súčasnosti je taká, že Európska komisia navrhuje rok 2013 pre zákaz ponechať, ale chce umožniť výnimku pre testovanie zvierat u kozmetiky, ktorá prinesie zlepšenie pohody a/alebo spotrebiteľov či životného prostredia (viď správu tu).
To by ale znamenalo, ďalšie zbytočné testy na zvieratách, pretože napríklad opaľovací krém , ktorý umožní dlhšiu dobu opaľovania, splňuje túto podmienku. Európska komisia by mala o veci znovu jednať v nasledujúcich týždňoch.

Zdroj infornácií – Newsletter Svobody zvířat II 2012

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..