Jednou z charakteristík mačky je aj jej vek a dlhovekosť. Nedávno som publikoval článok o poslednej rozlúčke s našimi milovanými mickami, keď nastane ich čas. V článku som spomenul aj predlžujúci sa vek doma žijúcich mačiek. Téma dlhovekosti mačiek ma natoľko zaujala , že som trošku pátral po tom, aké rekordy sa vo svete zaznamenali v tejto kategórii.

V spomínanom článku som informoval, že podľa Guinessovej knihy rekordov bola najstaršou mačkou Granpa, kocúr plemena sphynx. Ten uhynul v roku 1998 vo veku neuveriteľných 34 rokov a 2 mesiace. Grandpa Rex’s Allen, ako znelo celé meno kocúra, sa tešil dobrému zdraviu až do posledných dní. Granpa sa údajne narodil v Paríži v roku 1964. Po smrti bol ocenený v roku 1999, keď získal cenu Mačka roka časopisu Cats & Kittens. Kocúrik získal aj zápis v Guinessovej knihe rekordov – jej skoršej edícii. Adoptovaný bol zo zvieracieho útulku ako päťročný a zdieľal nový domov v mačacej kolónii s ďalšími 19 mačkami. Majiteľ Jake Perry si myslí, že dlhý život jeho zverenca bol zásluhou mačacej diéty, zeleniny a cvičenia. Jake a jeho mačky žijú v Austine v štáte Texas, USA.

Podľa wikkipedie.org, ktorá odkazuje tiež na Guinessovu knihu rekordov, je najstaršou mačkou Cream Puff. Tá sa narodila 03. augusta v roku 1967 a uhynula 06.08.2005. Išlo o krásnu mačičku, ktorá sa dožila neuveriteľných 38 rokov a tri dni. Ide o najstaršiu mačku, ktorej vek je zaznamenaný. Micka dostala aj záznam v Guinessovej knihe rekordov 2010. Veľkou zaujímavosťou je, že aj Cream Puff bola zverenkyňou Jakea Perryho. Vyzerá to tak, že tajomstvo dlhovekého života má v rukách Jake a jeho mačky. Do krmiva im vraj pridáva slaninu, vajcia, asparágus a brokolicu.

Ďalšou známou rekordmankou je Tizzie. Tizzie tú našli dve dievčatá vyhodenú v batohu na trati vlaku ešte v roku 1973. Posledná správa o nej je z roku 2009, keď mala 36 rokov. Jim Cowell, jej majiteľ, by rád dokázal jej vek, aby sa jeho milovaná micka stala oficiálne najstaršou žijúcou mačkou sveta. Podľa jeho slov sa micka teší skvelej kondícii.
Problém s uznaním rekordu je v tom, že veterinárne záznamy sú staré len 20 rokov. Preto by Jim rád našiel dievčatá, ktoré micku zachránili, aby jej vek dosvedčili.

Ďalšou presne nedoloženou rekordmankou je aj mačička Lucy. Lucy sa mala údajne narodiť v roku 1972, čiže pred 39 rokmi v Thomas Street, Llanelli. Mačička je stále veľmi aktívna, rada loví myši a teší sa dobrému zdraviu.

Dlhovekosťou sa mohla pochváliť aj Caterack, ktorá uhynula vo veku 30 rokov v roku 2009. Caterack bola adoptovaná v 70. rokoch Alisou Morris.

Problém s dlhovekosťou mačiek je najmä v tom, že je pre mnoných majiteľov ťažké dokázať, kedy sa ich milovaný chlpáčik vlastne narodil. Ďalším údajným rekordmanom je 36-ročný Baby z Duluth v USA majiteľov Ala a Mary Paluskych, ktorí si ho adoptovali ako mača v roku 1970. (Posledná zmienka o mačke je z roku 2007).

V roku 1970 sa mala narodiť aj siamská mačka Sheeba. (Posledná zmienka o mačke je z roku 2008)

Zdrojové dokumenty, z ktorých sú informácie čerpané sú vo forme priamych odkazov v článku. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..