Ďalší strašiak pre mačkárov je tu – nové výsledky štúdií na univerzite v Merylende priniesli prepojenie medzi infekciou baktériou spôsobujúcou toxoplazmózu – toxoplazma gondii a samovraždami žien.
Je to len niekoľko mesiacov po tom, ako v USA zverejnili výsledky inej štúdie, podľa ktorej toto ochorenie môže hrať významnú úlohu pri vzniku schizofrénie.
Pred tým ale ako vás uchváti panika, si však treba uvedomiť, že pri dodržiavaní základných hygienických pravidiel sa naozaj niet čoho báť. 🙂
Rozhodne nie je dôvod na paniku, ani na zbavenie sa mačky!

Podľa štúdie, na ktorej sa zúčastnilo 45 000 žien z Dánska sa zistilo, že ženy infikované Toxoplazmózou gondii majú 1,5krát vyššie riziko, že spáchajú samovraždu ako ženy bez tejto infekcie. Rovnako sa zistilo, že čím viac protilátok proti toxoplazme majú ženy v tele, tým je riziko vyššie.

Vedci sa domnievajú, že baktéria narúša mentálnu stabilitu a zdravie, schopnosť žien sa rozhodovať a spôsobuje impulzívnosť a depresiu.
Rovnako je ale v štúdii uvedené, že baktérie obsiahnutá vo výkaloch nie sú rozhodne jediným činiteľom, ktorý sa podieľa na zmenách psychiky a tak nie je naozaj dôvod na paniku!
Štúdia je len vo svojich začiatkoch a samovražda sama o sebe má multifaktoriálnu etiológiu, čo znamená že sa na jej vzniku podieľajú i mnohé iné faktory a podmienky ako genetika, sociálne a ekonomické podmienky, …

Len v USA pri tom žije viac 60 mil. ľudí infikovaných touto baktériou a len malá časť z nich vykazuje symptómy. Celosvetovo sa odhaduje, že je infikovaná až 1/3 svetovej populácie, v našich podmienkach asi 40%.

Najčastejším zdrojom baktérií, ale ROZHODNE NIE SÚ MAČKY! Ľudia sa infikujú častejšie nedostatočne umytou či nedovarenou zeleninou, zle alebo nedostatočne tepelne spracovaným mäsom a kontaminovanou vodou.

Zdroje nájdete tu a tu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..