Právě se nacházíme v době, kdy se pomalu většina domácností zahaluje do Vánocemi inspirovaných dekorací. Okna, stoly, stěny, nástěnky, poličky, … to vše se prohýbá pod tíhou vánočních ozdob, stromků, větviček, koulí a podobně. Pro naše kočky však tyto změny nemusí být úplně tak příjemné. Jak si tedy dopřát krásné dekorace a zároveň nevystrašit kočičku či ji nemotivovat k demoličním aktivitám?

Aimme a Robin u stromečku
stromek

Stereotyp se rovná klidné atmosféře

Každý chovatel kočičky by měl vědět, že to, co udržuje kočičku klidnou a v pohodě, je stereotyp s minimálními změnami a narušením. Kočky jsou klidné tehdy, pokud život má jasně stanovená pravidla, mechanismy, časovou osu. Vědí, kdy dostanou papat, kdy se děti vrátí domů, kdy přijde otec rodiny a pohladí je. Vědí, že všechno má své místo a čas. To jim dává pocit jistoty. Naopak narušení vyvolá stres a u každé kočičky se může projevit jinak. U citlivějších může dokonce vyvolat úzkost či poruchu chování, hygieny a podobně.

Vánoce a s nimi spojené dekorace, návštěvy a dovolené mohou být pro kočky velmi stresující. Proto by micinky měly mít vždy své místo a klid, kterého se tyto svátky nedotknou nebo jen minimálně.

Postupná příprava je klíč

S prvním bodem souvisí také postupná příprava Vánoc. Mně se za ta léta osvědčilo začít vždy s výzdobou na etapy, v týdenních intervalech.

První adventní neděli začínám pomalu dekorovat byt a postavím stromeček.

Druhou adventní neděli zavěsím světýlka na stromeček.

Kočky si mezitím očuchaly výzdobu, seznámily se se stromečkem. Potom už nemají potřebu si ho všímat. Splyne s prostředím. Zatím to vždy fungovalo.

Vzpomínám si ale na první vysoký strom, který jsem měl, vylezla Lola a usídlila se  v horní třetině. 🙂 Nikdy víc to už neudělala a o strom pak přestala mít naprosto zájem. Vlastně žádná jiná kočka se o něco takového nikdy ani nepokusila. A to jsem jich měl už 6.

Robin a stromček

V prvním týdnu je stromek pro kočky často středem zájmu. Je to změna v jejich stereotypu. Některé se budou bát, jiné se vydají na průzkum a malé procento se stromečkem nebude zabývat vůbec. Právě proto je lepší ho mít nejprve neozdobený, aby kočky měly prostor pro seznámení se se samotným stromem. Ozdoby by naopak jejich pozornost upoutaly hned a velmi těžko by se odpoutala jejich pozornost. Přestože to není nemožné!

    Na neozdobeném stromku si můžete svého myšolovce otestovat. Je to vždy lepší, než potom čekat, co se bude dít, je-li plný křehkých a často drahých okras. Zvlášť opatrný bych byl u koťat. Ty ještě nemají dostatek pochopení. 🙂

Podle toho, jak probíhá první fáze se někdy rozhodnu stromek nazdobit už druhou adventní neděli, spolu se světýlky. Kočky se obvykle točí kolem mě, protože ten proces výzdoby je láká a jsou rády vedle svého člověka.

Několik let zpátky jsem vyměnil umělý stromeček za ten živý. Rozdíl je zejména v tom, že ten živý pravidelně rosím, aby nám do štědrého dne vydržel. Tato aktivita kočky odpuzuje sama o sobě!

Na kočku jako na malé dítě

Dalším skvělým pravidlem je, že se ke kočičkám musíme chovat jako k malým dětem. Kočička podobně jako naše ratolest nerozumí, co se to děje, všechno chce očichat, dotknout se toho, prozkoumat co lze, a samozřejmě si s tím vším pohrát. Nechápe, že to není k jídlu, ani k hraní a že to stálo pár stovek.

Proto dbejme hlavně na bezpečnost a to jak u dekorací, tak i u návštěv a samozřejmě pozor na jídlo a hořící svíčky či prskavky.

Pár základních pravidel pro zdobení stromku

Jak jsem psal, mně se osvědčilo stromeček nechat pár dní bez ozdob, aby ho kočky měly možnost prozkoumat.

Ještě před dvěma lety jsem měl umělý stromek a plastové ozdoby. Chtěl jsem mít jistotu, že jsou bezpečné, i kdyby si kočky s nimi hrály, kdyby stromek náhodou shodily. Minulý rok jsem ale celou výbavu daroval jedné rodině a sám jsem si nakoupil ozdoby z čistě přírodních materiálů, lehké, jemné a hlavně 100% bezpečné a přírodní. Stromeček už máme druhý rok živý a moc se z něj těšíme.

Mačky a vianočný stromček

Ze začátku a u koťat, jsem vždy zdobil stromek od 40 cm od podlahy. Kočky tam neměly možnost nechat se zlákat visacími ozdobami. Později jsem toto pravidlo opustil, neboť kočky strom i jeho ozdoby ignorovaly.

Kočka je tvor zvídavý, ráda bude u všeho asistovat. Určitě pomůže, když ji vše ukážete a necháte očichat. Dyť to znáte, zakázané ovoce nejlíp chutná.

Za 18 let chovu koček se mi nikdy nestalo, že by chlupáči zničili vánoční výzdobu, shodili stromeček, nebo něco podobného. A to mám v bytě 19 tlapek!

Nezapomínejte že kočička, ač ji milujete, a berete jako člena rodiny, je stále jen zvířátko a nevidí svět našima očima. Nesnaží se zruinovat vaše svátky, jen vidí, cítí a chová se jako kočka v bytě. Pokud ji budete svědomitě trénovat a nabídnete jí dostatek podnětů k rozptýlení, stromek i ozdoby nechá na pokoji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..