Podľa výsledkov poslednej štúdie American Veterinary Medical Association (AVMA) – je túžba po vlastnení zvieraťa v USA na ústupe a to od roku 2006 o 2,4 %. Štúdia sledovala rôzne demografické ukazovatele týkajúce sa vlastníctva zvierat a to od roku 2006 po rok 2011. Začiatkom augusta Americká asociácia veterinárnej medicíny zverejnila prvé výsledky štúdie, ktorú oficiálne predstaví až na jeseň.

Medzi už zverejnenými údajmi a výsledkami sú:

– počet domácností, ktoré vlastnia psov klesol o 1,9 %,
– počet domácností , ktoré vlastnia mačky klesol až o 6,2 % – Aj napriek tomu mačky psov prevyšujú v počte domácich zvierat! Takýto pokles je prvý zaznamenaný od roku 1991.

Aj keď vlastníctvo zvierat je na ústupe, v USA je pes stále najobľúbenejší, pretože až 36.5 % domácností vlastní psa a len 30,4 vlastní mačku.
Mačky sú však najbežnejším domácim zvieratkom a v USA ich žije okolo 74.1 milliónov a približne 70 miliónov psov. Rovnako majitelia mačiek ich vlastnia viac, 2,1 mačiek na domácnosť a pritom u psov je to len 1,6 psa na domácnosť.

Ďalšie výsledky:

– počet návštev u veterinára so psom stúpol o 9,2%,
počet návštev u veterinára s mačkou naopak klesol o 4,4 %.

• Rovnako štúdia ukázala, že u psa je bežná návšteva veterinára 1,6 krát do roka, ale u mačky len 0,7 krát do roka. To, čo je ale šokujúce je fakt, že až 45% domácností s mačkou nenavštívilo veterinárnu kliniku v priebehu roka 2011. Pre porovnanie v roku 2001 to bolo len 35%.

• Majitelia domácich zvierat v uplynulom roku minuli až $28 billiónov na veterinárnu starostlivosť, pričom približne 2/3 šli na psov, 1/4 na mačky a zvyšok si podelili iné druhy zvierat.

• Až 51% majiteľov psov a 74% majiteľov mačiek utratili menej ako $200 ročne za veterinárnu starostlivosť, čo je málo na zabezpečenie kvalitnej preventívnej starostlivosti.

• Iba 6% majiteľov psov a 3% majiteľov mačiek uviedlo, že má pre svojich miláčikov zdravotné poistenie. Je to o 1-2% viac ako je obvyklé.

86% majiteľov mačiek a 78% majiteľov psov si myslí, že ich zvieratá majú primeranú váhu. Podľa výsledkov Pet Health Report je však nárast obezity až o 37% u psov a neuveriteľných 90% u mačiek. Takže to, čo majitelia vnímajú ako primeraná váha je zjavne obezita.

Štúdia ukazuje, že majiteľov domácich zvierat naozaj ohromila hospodárska kríza a zlá ekonomická situácia vplýva rovnako na počet chovaných zvierat a ich zdravotnú starostlivosť.
Rovnako sa ukazuje, dlhodobý a klesajúci záujem o poskytovanie veterinárnej starostlivosti, čím sa narúša systém prevencie poškodenia zdravia.

Zdroje informácií tu a tu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..