Mačka sa vo všeobecnosti považuje za veľmi čistotné zviera – práve aj z tohto dôvodu býva príjemným spoločníkom v byte či dome. Ak má zabezpečené správne vybavenie a podmienky nemalo by počas jej života dôjsť k žiadnym problémom s nečistotnosťou. Situácia sa môže zmeniť napríklad v prípade vonkajšieho zásahu a to napríklad renováciou domu či bytu, sťahovaním, inou náhlou zmenou prostredia, príchodom nového domáceho miláčika (inej mačky či psa) alebo zmenami vnútorného prostredia – ochorením.

Základná výbava
Všetko čo mačka potrebuje pre svoj komfort pri hygiene je nádoba s podstielkou. Nádoba, ktorá bude slúžiť ako záchodík môže byť komerčne dostupnej formy – kde je nespočetne veľa variácií, pričom ceny sú dnes skutočne prijateľné pri mnohých modeloch. Alebo si tí šikovnejší zhotovia vlastný – z krabice, dreva, starého pekáča , nepotrebnej plastovej misy alebo iného materiálu. Zásadou je, aby jeho hrany neboli príliš vysoké, aby sa tam mačka bez problémov dostala a zároveň by nemali byť ani príliš nízke, aby bol dostatočný priestor pre podstielku a prípadné hrabanie. Druhou zásadou je, aby bol ľahko prístupný a čistiteľný – čiže treba použiť dezinfikovateľný hladký materiál, ktorý nie je závadný a zdraviu škodlivý. V prípade krabice či dreva chránime materiál igelitovou výstelkou, ktorú možno zakúpiť priamo v chovateľských potrebách alebo si ju vyrobíme sami z vriec na odpad.

Kollby na záchode

Záchodík
Komerčne dostupné formy majú rôzne farby, veľkosti, tvary, prídavné funkcie. Základom je asi nekrytý plastový záchodík tvaru obdĺžnika. Jeho cena sa môže pohybovať tak od 5 € – záleží na výrobcovi, tvare a veľkosti. Tento typ je považovaný za štandard. K niektorým sa dá dokúpiť aj hrana na vrch, aby sa obmedzilo vypadávanie podstielky pri zahrabávaní exkrementov. Výhodou tohto typu je jeho cenová dostupnosť, množstvo farebných variácií, ľahká čistiteľnosť, mačky s ním nemávajú problémy. Nevýhodou je, že dochádza k úniku zápachu do priestoru a tiež podstielky pri zahrabávaní.
Krytý záchodík je už o niečo drahší no na druhej strane podľa môjho názoru aj omnoho praktickejší. Mačke poskytuje dostatok súkromia, izoluje zápach, niektoré majú dokonca uhlíkový filter, zabudovanú lopatku, fóliu pod podstielku či vstupnú chodbu alebo predložku. Tu je tiež množstvo typov a variácií od jednoduchých za cca 18 € až po astronomické sumy – vzhľadom na funkcie a značku. Tiež máme možnosť vybrať si rôzne veľkosti a tvary. Okrem klasických obdĺžnikových je dostať aj množstvo rohových. Okrem toho sú na trhu aj kombinované – ktoré sa dajú prerobiť na prepravný box.
V súčasnosti je trh s potrebami pre zvieratá na takej vysokej úrovni že sú možnosti pre kúpu aj dizajnových kúskov od známych aj menej známych značiek za stovky eur, ale tiež je možné kúpiť osobnú splachovaciu toaletu pre Vášho miláčika či sadu kruhových nástavcov vďaka ktorým je možné naučiť vašu šelmu používať klasickú záchodovú misu. Všetko je hlavne otázkou finančných možností, trpezlivosti a ochoty mačky spolupracovať.

Kollby na toalete
záchodík

Počet a umiestnenie
Vicky Halls, známa odborníčka na správanie mačiek a jeho poruchy hovorí, že na jednu mačku by mal byť vyčlenený jeden záchodík a 1 navyše. Takže ak máte doma 3 mačky ako napríklad ja, mali by ste mať 4 záchodíky (v ideálnom prípade). Rovnako odporúča, aby boli strategicky rozmiestnené po celej ploche bytu či domu, ktorý mačky obývajú. Ideálne je zvoliť pokojné tiché miesta, kde majú mačky prístup počas celého dňa i v noci a nie sú tam rušené hlasitými zvukmi – napríklad práčkou, umývačkou riadu a podobne. Je to vhodné aj z toho dôvodu, že niektoré mačky majú sklony zastrašovať iné a brániť im pri vstupe do záchodíka. Tým že ich rozmiestnite po dome sa zvyšuje šanca , že predídete takémuto správaniu.
Podstielka
Nemenej dôležitá ako záchodová misa je samozrejme podstielka. Mačka je od prírody zvyknutá exkrementy zahrabávať, aby na seba neupozornila potenciálnych predátorov. Ideálne sú preto podstielky, kde mačka môže práve túto svoju prirodzenosť plne využiť.

cats best oko

Najviac používanými podstielkami sú bentonitové. Ide o prírodný ekologicky nezávadný materiál. Bentonitové podstielky sú dodávané ako mikro, jemné, hrubé, extra hrubé, s vôňou, bez vône, hrudkujúce a nehrudkujúce. Je už len na nás a našej mačke pre ktorú sa rozdone(me). Cenovo sú pomerne prístupné a na trhu je skutočne z čoho vyberať. Nehrudkujúce podstielky nevytvárajú zhluky bentonitu, ktoré sa dajú lopatkou ľahko odstrániť a úprimne povedané nepoznám nikoho kto by takúto podstielku používal. Na trhu ale sú takže asi svojich odberateľov majú. Hrudkujúce podstielky sú zlatý štandard, veľmi dobre sa čistia a mnohé sú k dostaniu aj s príjemnou vôňou. Nevýhodou bentonitu je jeho prašnosť, jeho vynášanie zo záchodíka na labkách a srsti a nemožnosť jeho spláchnutia.

Cats best oko plus

Ďalšou možnosťou sú silikónové podstielky. Osobne si myslím, že sú veľmi vhodné do otvorených záchodíkov, lebo izolujú zápach a nie sú prašné ako bentonitové a mačka ich toľko nevynosí von. Sú tiež ekologické a ľahko sa čistia, lebo silikonové perličky pohlcujú vlhkosť a zápach a uzatvárajú ho vo svojom vnútri až pokým sa nerozpadnú. Výhodou je že sa dajú dostať tiež vo forme micro perličiek alebo hrubšieho piesku a netreba ich čistiť. Tuhé exkrementy treba vyberať denne a moč zostáva uviaznutý v jednotlivých silikónových perličkách, takže nám to šetrí čas. Nevýhodou je že mnohé mačky túto podstielku neznesú, je drahší (aj keď ako sa píše na obale jedno 7 litrové vrecko by malo pre 1 mačky vydržať 6-8 týždňov) a po krátkom používaní začína byť podstielka cítiť čpavkom.
Lola vykonáva potrebu
Ďalšími materiálmi, z ktorých sa podstielky vyrábajú, sú napríklad drevinaté látky či celulóza a papier. Jedinou výhodou väčšiny týchto podstielok je, že oproti bentonitu a silikónu sa môže bez problémov splachovať.
Osobne vrelo odporúčam hrudkujúci bentonit (najmä do krytých záchodíkov) – zverlit s vôňou a pre tých, ktorí hľadajú lacnejšiu alternatívu tak Coshida z Lidl je lacná (cena sa pohybuje okolo 2,60 – 3€), má10 kg a hrudkuje výborne.

Recenziu na podstielky ktoré aktuálne používam môžete nájsť :RECENZIA podstielky Limara a jej porovnanie s Cats Best ÖkoPlus

Odstraňovač zápachu
Ako asi každý tak aj ja som veľmi citlivý na nepríjemný zápach akéhokoľvek pôvodu, zvlášť ak sa vyskytuje doma. Mačacia toaleta je tiež zdrojom nepríjemných pachov. Preto je dôležité či máte doma otvorený alebo krytý záchodík, či používate kvalitnú podstielku s vôňou alebo bez, poprípade či pridávate nejaký deodorant alebo odstraňovač zápachu. V nemalej miere je aj umiestnenie záchodíkov dôležité. My ich máme v chodbe pri vchodových dverách – a to všetky 4 pekne vedľa seba, takže je to prvá vec, ktorá víta hostí. Nepríjemný pach tu rozhodne nie je vítaný. Všetky záchodíky sú ale kryté, s uhlíkovými filtrami a používam výhradne bentonit s vôňou. Takže pokiaľ sa záchodík neotvorí, nepríjemných pachov si nik nevšimne. Ja som vyskúšal všetky možné i nemožné zásypy, spreje, prášky, ktoré mali zaručene pohltiť a neutralizovať zápach ale nič z toho sa mi neosvedčilo natoľko, aby som pritom zostal nastálo.

Najlepšiu skúsenosť mám so spomínaným zverlitom s vôňou (obal červenej farby) a potom sprejom od spoločnosti Gimpet Geruchbinder pumpspray (cca za 2,50 – 3€) Stačia 2-3 streknutia priamo do záchodíka a pach je preč.

Čistenie a údržba
V podstate je úplne jedno aký záchodík doma máte udržovať a čistiť ho je rovnako potrebné u každého typu. Hrudkujúce podstielky majú tú výhodu že exkrement ohraničia a vytvoria tuhý zhluk, ktorý sa jednoducho dá vybrať pomocou lopatky. Takže exkrementy vyberáte pribežne počas dňa a chýbajúcu podstielku dopĺňate novou. Mnohí chovatelia vymieňajú celú podstielku raz za nejaký čas napr po mesiaci používania, iní len priebežne doĺňajú potrebné množstvo.
Každý záchodík treba pravidelne mechanicky očistiť teplou vodou a následne dezinfikovať príslušným prostriedkom. Ja používam ten istý ako na dezinfekciu toalety. Niektoré mačky sú ale veľmi citlivé na pach čistiacich prostriedkov a preto je vhodné dezinfikovanú nádobu umyť ešte prostriedkom na jar s neutrálnou vôňou, aby sa predišlo prípadnej nečistotnosti mačky práve z tohto dôvodu.

Pravidelnosť takejto očisty je už na každom z nás. Ja každé tri týždne kompletne vyumývam všetky záchody a do prvého nasypem úplne čistú podstielku, do druhého presypem obsah z prvej atď. Tým pádom je kolobeh podstielky zabezpečený a mačky si môžu vybrať od úplne novej a čistej až po používanú – tzv second hand.
Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 7/2011, XI. Ročník

 

Podobné príspevky:

Mačacie hygienické návyky

Predložky pred mačaciu toaletu

Predstavujeme priestranný záchodík Mega Comfy od spoločnosti Tommi

BLRA začali s výcvikom na “ľudskú misu” so CitiKitty UPDATE

Predstavujeme: Nová toaleta Litter Loo

Predstavujeme: Mechanická toaleta CatGenie

Exkluzívna mačacia toaleta Oster Bionaire – toaleta odstraňujúca pachy

V stredoveku používali mačiatka ako dnes toaletný papier

OTÁZKY & ODPOVEDE: Mačička začala špiniť mimo toalety

RECENZIA podstielky Limara a jej porovnanie s Cats Best ÖkoPlus

3 Comments

 1. Dobry den,
  aky kryty zachodik odporucate pre velku macku, aby sa tam pohodlne zmestila? Citala som clanok, bola by som rada praktickej skusenosti. Mame doma kastrovaneho „anglicana“, zachod nekryty a zapach riadny.
  Dakujem.
  Monika

  Monika
 2. Monika ja Vám môžem poradiť, nakoľko mám dosť veľkého kocúra, birmu posvätnú, vyše dvoch rokov používame krytú toaletu Catit design, dá sa kúpiť napr. na Mall.sk, cena okolo 20 e, v kamenných obchodoch o niečo viac. Má aj filtre pohlcujúce pachy,tie sa dajú dokupovať, je fakt skvelá, zápach som ešte nikdy odtiaľ necítila. Nehovoriac o tom, že stále vyzerá ako nová. Samozrejme nemenej dôležitá je podstielka, akú použijete.

  darina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..