Nároky na ochranu zvierat v mnohých krajinách vzrastajú. V podstate by mali ísť ruka v ruke s rozvojom spoločnosti. Ďalšou krajinou, ktorá zákonom zakazuje odstránenie mačacích pazúrikov je Izrael. Len nedávno tam prijali zákon, vďaka ktorému za takýto akt hrozí až jeden rok vo väzení a pokuta 20. 000 USD.

Je skvelé, že sa to začalo pokladať za týranie – pretože to týranie jednoznačne je! Podobný zákon prijali už aj mnohé štáty v Severnej Amerike, ale stále nie všetky. Dokonca tam žije až 25% mačiek ktoré prešli touto procedúrou. 🙁

Pri odstraňovaní pazúra sa musí amputovať i kĺb prsta a jeho kosť. Nie je to teda vôbec banálna záležitosť ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Ako vidieť na priložených videách, zákrok nie je vôbec tak jednoduchý ako strihanie pazúrikov.

Mačacie pazúriky sú súčasťou prirodzenej výbavy mačky. Slúžia pritom nielen pri šplhaní, lezení, love, ale i na obranu pri boji, či zanechávaní signálov. Mačky ich využijú každodenne a pri mnohých činnostiach. Pazúriky (a nielen tie) robia mačku mačkou, sú ich prirodzenosťou.

Možné následky a komplikácie po zákroku:
Takýto zákrok poškodzuje nielen fyzický stav mačky, ale i emocionálny a narúša taktiež aj jej prejavy a správanie sa.
Fyzické následky
Mača môže dostať infekciu, môže sa jej deformovať packa a trpí bolesťou. V niektorých prípadoch bolesť prechádza do chronicity či tzv. fantómovej bolesti.
Behaviorálne následky
Klasické značkovanie škriabaním sa môže zmeniť na močenie, mačky bývajú viac ustráchané a bojazlivé, pretože sa nemajú v prípade potreby ako brániť, mnohé sú agresívne a hryzú. U iných sa narúša krehký vzťah s majiteľom a vzniká nedôvera.
Emocionálne následky
Mačiatka prežívajú značný stres. Trpia depriváciou zo straty prirodzených funkcií.

Vôbec nerozumiem, ako môže niekoho napadnúť odstrániť mačke pazúriky. To je ako rybe odstrániť plutvy, či papagájovi vytrhať pierka.
To niekomu až tak záleží na gauči či závese? Asi je jednoduchšie mačiatku odstrániť pazúriky ako venovať čas jeho stimulácii k hre a prenášaniu jeho pozornosti na škrabadlo a hračky. Korekcia nežiadúceho správanie je predsa možná a so správnou technikou a trpezlivosťou i úspešná.

Keď niekoho milujeme, tak ho predsa miluje preto aký je a nie preto akým by sme ho chceli mať. ZVIERA NIE JE VEC, ktorú si môžeme len tak formovať a prispôsobovať pre náš byt či dom ako kus nábytku. Veď mačku sme chceli preto, že je mačkou. Ak nie mali sme skočiť do hračkárstva a obstarať si plyšáka či robota.

Ach tí leniví sebeckí „páni tvorstva“, čo potrebujú všetko na podnose a bez vynaloženia nejakého úsilia a i za cenu mrzačenia 🙁

2 Comments

 1. Zdravím, prečítal som si váš článok a niektoré veci, ktoré sa tu popisujú ma nútia zamyslieť sa či potom aj kastrácia a podobné veci niesú proti tomuto názoru. Len otázka

  Noro
  1. Dobrý deň,

   určite nie sú!
   Kastrácia je prínosom pre spolužitie človeka a mačky rovnako ako pre mačku samotnú v ľudskej spoločnosti – zamedzenie zbytočnému plodeniu nechceného potomstva, skrátené vychádzky, bližšie pri domove, menej bitiek, bez potreby ruje ktorá mačky vyčerpáva a značkovania u kocúrov.
   Amputácie pazúrov ktoré slúžia mimo iné ako komunikačný nástroj a sú súčasťou i pohybového aparátu – to je niečo úplne iné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..