Audubónske výskumné centrum orhozených mačiek v Algiers v Luisiane zaznamenalo ďalší prelom v genetickom inžinierstve ohrozených mačiek. Crystal, zriedkavé mača africkej čiernonohej mačky (felis nigripes) sa narodilo 6. februára 2012 domácej mačke bez ľudskej asistencie. Mača vykazuje všetky charakteristiky čiernonohej africkej mačky napriek výchove od svojej matky – domácej mačky. Opäť raz sa človek hrá na Boha, no tento krát s dobrým zámerom, aby sa zabránilo zániku vzácnych ohrozených druhov malých divokých afrických mačiek.

Rok po tom, ako svetu predstavili pár vzácnych afrických čiernonohých mačiat splodených in vitro fertilizáciou, vedci z Audubónske výskumného centra oznámili narodenie ďalšieho mačaťa, ktoré je geneticky sestrou prvého páru. Zároveň ide však o prvé mača (takéhoto typu) vynosené v lone domácej mačky.
Mača sa narodilo vďaka zmrazeným vajíčkach rovnakých rodičov ako dvojica samčekov minulý rok.

Čiernonohá mačka sa narodila náhradnej matke v poslednom vrhu. Vedci chceli ukázať, že domáce mačky môžu fungovať ako náhradné matky malým druhom divokých mačiek, ktorých populácia je v ohrození.

„Možnosť použiť domácu mačku otvára ďalšiu dimenziu ako byť schopný vyprodukovať viac,“ povedal Earle Pope, výkonný riaditeľ centra. Iba 53 mačiek, ktorých prirodzeným domovom je Južná Afrika, žije v zbierkach zoologických záhrad v Spojených štátoch.

Domáca a africká čiernonohá mačka sú odlišné druhy, ale patria do rovnakého rodu – mačky (felis). Ich takmer totožná veľkosť a dĺžka gravidity sa zdala ako vhodná možnosť pre graviditu a pôrod druhovo a geneticky odlišných mačiat, domácej mačke – matke.

Mačiatko menom Crystal sa narodilo 6 februára 2012 domácej mačke Amelii, bez ľudskej asistencie. „Nebolo geneticky pozmenené v žiadnom ohľade,“ od iných afrických čiernonohých mačiek, povedal Pope. „Je to absolútne čiernonohá mačka svojim správaním!“ Výskumníci s mačiatkom pracujú každý deň, pretože ho skúmajú, ale ono vykazuje znaky divokej mačky, ktorá nie je adaptovaná ľudskému kontaktu či dotykom.

„Ona len chce, aby ju nechali na pokoji a nedotýkali sa jej ,“ Pope dodal. „S matkou ide všetko ľahko a krásne. Matke i jej nevlastný potomok nevedia a neriešia, že sú druhovo odlišné.“

Vedci začali zhromažďovať genetický materiál, ktorým stvorili 3 mačiatka niekedy v roku 2003, keď nazbierali a zmrazili vzorku spermií čiernonohého kocúra Rmazesa, ktorý žil vo výskumnom centre v Nebraske. V roku 2005 spojili spermie s vajíčkami od mačky Zory, ktorá žije v Audubone. Spojením pohlavných buniek od oboch pohlaví ohrozeného druhu vzniklo až 11 embryí, ktoré boli následne hlboko zmrazené. Výskumné centrum tieto embryá využilo pre zrod mačacích bratov minulý rok a 2. decembra 2011 pre narodenie Crystal.
Embryá môžu byť zmrazené pri správnej teplote dlhodobo a uchovávať tak genetickú informáciu po dlhé roky.

Výskumníci si neboli istí, či gravidita u domácej mačky prebehne ako má a či sa vôbec implementácia oplodnených vajíčok zadarí. V minulosti sa im pokusy o zavedenie klónovaných embryí čiernonohej mačky do domácej nezdarili, a to viac ráz. Klónované embryá vznikli kombináciou bunkového materiálu na vytvorenie nových vajíčok , teda bez použitia vajíčok odobratých z čiernonohej mačacej samice.
Vyriešením problému s použitím klónovaných embryí bolo ďalším prelomovým krokom v genetickej práci výskumného centra, ktorý zahŕňal predošlé narodenie iného typu divokých mačiat u domácej mačky. Prvé divoké mačiatka narodené klonovaným rodičom boli klónované púštne mačky, karakalské mačky a africké divoké mačky a ešte mačiatko s očami, ďasnami a jazykom svietiacim na zeleno pod ultrafialovým svetlom.
To ukázalo, že je možné implementovať nový gén do mačacieho genómu bez toho, aby to mačke ublížilo či ju poškodilo. To má nesmierny význam pre rozšírenie génovej terapie i u ľudí. Výskumné centrum pracuje i na reprodukčných programoch niektorých ohrozených druhov vtákov.
Centrum plánuje pokračovať vo svojom výskume a bude sa snažiť o využitie domácich mačiek pre zrodenie ďalších ohrozených druhov divokých mačiek Afriky.

Zdroj tu a tu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..