Pri browsovaní na facebooku som sa dostal k stránke s názvom Zvieracia polícia. Tá má v informáciách napísané: „Táto stránka vznikla na podporu vytvorenia špecializovanej zložky polície, ktorá bude riešiť problémy spojené s týraním zvierat, usmrcovaním zvierat a priekupníctvom zvierat. Pomáhame s adopciami zvierat. Úzko spolupracujeme s najčítanejším zvieracím spravodajstvom Tribuna.sk.“

Zvieraciu políciu zatiaľ poznám len z televízie zo zahraničných kanálov, kde je úplne bežné, že problematiku zvierat rieši samostatný orgán polície. Na Slovensku by ma niečo také veľmi prekvapilo.
Googlil som ďalej a našiel správy o tom, že prvá zložka zvieracej polície vznikla a dokonca ešte v roku 2010 v Košiciach a neskôr v Nitre.

Košice

Prvá zložka polície orientovaná na problematiku zvierat – Zvieracie polícia, vznikla koncom apríla v roku 2010 v Košiciach. O jej schválenie sa zaslúžili miestni poslanci. Tí vyhoveli požiadavkám na zlepšenie situácie v oblasti chovu domácich zvierat, týrania zvierat a tiež problematiky venčenia psov a odstraňovanie ich výkalov.
Zvieracia polícia sídli na Tr. SNP č. 148 v Košiciach a jej telefonický kontakt je 000 000 123.

Nitra

Zvieracia polícia Nitra vznikla v máji 2012. Nejde však o oficiálny štátny orgán, ale občianskych aktivistov, ktorí sa rozhodli konať.
Zriadili si linku krutosti na zvieratách: 037/ 3 811 514, kde je možné volať denne od 17:00 do 00:00.
a e-mail:zvieraciapolicia@gmail.com

Riešia konkrétne prípady zanedbania starostlivosti či týrania zvierat, ktoré im nahlásia samotní ľudia a pri ich potvrdení ich predávajú ďalej kompetentným úradom.

Reportáž Sloboda zvierat verzus Zvieracia polícia nájdete za odkazom tu, od 35:34 min.

Druhá reportáž tu.

Aj napriek legislatívnym, organizačným a byrokratickým prekážkam je podľa mňa výborné vidieť, že ochotných a zapálených ľudí na Slovensku nie je vôbec málo a snažia sa niečo aj robiť, nielen o tom rozprávať. Verím, že do budúcnosti aj tieto prvé lastovičky môžu byť obrovským prínosom.

Viac informácií nájdete:
http://www.facebook.com/zvieraciapolicia/info
www.tribuna.sk
http://korzar.sme.sk/c/5355659/fikcia-v-kosiciach-funguje-prva-zvieracia-policia-na-slovensku.html

7 Comments

  1. Ja by som len doplnila, ze Zvieracia polícia je v každom z nás! Netreba sa spoliehať na organizácie, ktoré keď treba, nie sú práve k dispozícii (prax ukázala), ale konať a nehanbiť sa napomenúť ľudí, ktorí zle zaobchádzajú so zvieratami. Zhromaždiť dôkazové materiály, zdokumentovať (napr. chov, prekupníctvo, podmienky na burzách… a pod.) a potom pripraviť relevantné materiály k podnetu na riešenie (RVPS, Polícia). Ale v praxi, v teréne k okamžitému riešeniu som si zatiaľ vždy pomohla sama. Naozaj ideálne fungujúca Zvieracia polícia je asi len v USA (teda co v TV ukazovali).

    Zoe
  2. Do skupiny Zvieracia polícia na FB som sa prihlásila takmer hneď po založení v domnení, že ide o dobrý úmysel zburcovať aktivistov na Slovensku a časom vymôcť a vytvoriť u nás ZP tak, ako ju poznáme z Animal Planet a iných kanálov. Sama by som sa v takom prípade prihlásila hoci ako dobrovoľník aspoň v rámci mojich možností a schopností – nie každý má na to, aby zvonil podozrivým pri dverách a odchytával týrané zviera, ale aj ZP, ako každá iná organizácia, potrebuje spolupracovníkov rôznych odborností. Hoci spočiatku všetky články a diskusie smerovali k tomuto cieľu, časom sa príspevky zmenili na postovanie tendenčných článkov z tribuna.sk, kde začali prevládať prevzaté bulvárne správy o rôznych pikoškách a senzáciách (ktoré v iných denníkoch obleteli našu krajinu s cca mesačným predstihom) a každý druhý deň sa objavil jednostranný a sugestívny článok o povinnom čipovaní. Skupinu som teda pred dvoma týždňami opustila.

  3. Áno, Kajo, tento týždeň som upadla do ťažkej desilúzie v boji s veternými mlynmi pri troch podobných kauzách. Je to hrozné, keď si uvedomíte, že za všetkým sú len jednotlivci, ktorým ide o vlastný prospech, v týchto prípadoch ide o jedného, max. troch ľudí, a kvôli tomu sú schopní zneužiť celý národ a našu krajinu. Asi nám pomôže už len Batman.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..