Už zajtra v skorých ranných hodinách začnú predčasné parlamentné voľby. Práve v nich môžeme veľa zmeniť a niečo málo rozhodnúť. Každý máme svoje priority, ale naše zvieratá nemôžu voliť a tak musíme my, a to i v ich záujme. Práve preto je dôležité mimo iného vedieť, kto a čo v mene práv a ochrany zvierat už urobil či sa zaviazal urobiť, alebo to len plánuje.

Minulý rok sa podarilo schváliť novelu trestného zákona, novelu poľovníckeho zákona a následne tento rok aj novelu zákona o veterinárnej starostlivosti. Tým sa vyriešili otázky ohľadom zvýšenia trestov za týranie zvierat, zakázal sa odstrel mačiek a bližšie sa definovali pravidlá pre pohyb psov v poľovných revíroch no a do tretice sa zaviedla povinná identifikácia zvierat.

Téma ochrany zvierat sa teda konečne otvorila a začalo sa o nej i živo diskutovať. Ba čo viac, konečne sa aj niečo riešilo a aj vyriešilo. Politici a aktivisti z ochranárskych združení spustili veľkú mediálnu kampaň na podporu návrhu zákona na ochranu zvierat. ten sa však svojej legislatívnej podpory nedočkal. Začiatkom tohto kalendárneho roka vznikla aspoň na pôde ministerstva pôdohospodárstva pracovná skupina, ktorá by sa i touto otázkou mala bližšie zaoberať.

Všetko sa však bude ďalej odvíjať hlavne od predčasných parlamentných volieb a novej politickej scény, ktorá nám v nadchádzajúcom období bude vládnuť.

Čo najzásadnejšie sa stihlo?

Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
Predkladateľ Rosová, Tatiana

Dátum podania 01. 07. 2011
Podpísaní poslanci
Bugár, Béla
Fecko, Martin
Chaban, Ivan
Krnáč, Kamil
Pellegrini, Peter
Poliačik, Martin
Rafaj, Rafael
Rosová, Tatiana
Stanko, Július
Suja, Jaroslav
Šebej, František
Tkáčová, Jarmila
Tóth, Tibor
Vargovčák, Marek
Viskupič, Jozef

Novela Trestného zákona, ktorá výrazne sprísňujúca tresty za týranie zvierat nadobudla účinnosť od 1. septembra 2011. Zvýšila sa horná hranica sadzby za opakované alebo zvlášť kruté týranie zvierat či utýranie zvieraťa z jedného na dva roky. Pri viacerých zvieratách, chránených zvieratách alebo verejnom týraní sa hranica trestu posunula z troch na päť rokov. Pribudol aj paragraf o zanedbaní starostlivosti o zvieratá. Človek, ktorý pre nedbanlivosť spôsobí smrť alebo trvalé následky na zdraví viacerých zvierat, môže ísť od septembra do väzenia na jeden až dva roky.

Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jaroslava SUJU, Petra KALISTA a Kamila KRNÁČA na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Celé znenie tu.
Hlasovanie poslancov tu.
Dátum doručenia: 28. 4. 2011
Navrhovateľ: poslanci NR SR
Jaroslav Suja
MUDr. Peter Kalist, MPH
Ing. Kamil Krnáč

Viac o konkrétnych nových zmenách zapracovaných do zákona nájdete v článku – Schválená novela poľovníckeho zákona chráni naše psy a mačky

Okrem toho Sloboda zvierat začala predvolebnú akciu „Volím, volíš, volíme… aj za zvieratá!“ v rámci ktorej odoslala žiadosť všetkým 26 politickým stranám s požiadavkou, aby sa vyjadrili k ochrane zvierat a návrhu zákona na ochranu zvierat.

Odpoveď zaslali k 07.03.2012 iba 4 politické strany pričom jedna sa od mailov dištancovala.
K ochrane zvierat sa pozitívne vyjadrili tieto politické strany (vyjadrenia jednotlivých politických strán nájdete za odkazmi):

SaS

Osobitnú odpoveď zaslal aj poslanec za SaS Martin Poliačik

kancelária ministerky spravodlivosti p. Žitňanskej – SDKU-DS

MK

Strana 99% sa k nevyžiadanej pošte ODMIETLA vyjadrovať! No ani my voliči sa k vzniknutej nevyžiadanej strane nebudeme hlásiť teda!

Pre zvyšné politické strany kandidujúce o priazeň voličov v zajtrajších predčasných parlamentných voľbách asi nie je dôležité reflektovať na žiadosť občanov a teda potenciálnych voličov. Ochrana zvierat a riešenie ich práv zjavne nie je pre ne pálčivou otázkou či relevantnou pre riešenie a už vôbec nie podstatnou pre zaslanie aspoň nejakej odpovede.

Otvorený list aj s odpoveďami jednotlivých strán nájdete tu.

Voľte teda s rozumom! A voľte i za naše zvieratá!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..