Kollbýček zomiera na PKD – včerajšia sonografia to potvrdila

Včera sme boli na sonografii obličiek a odbere moču. Kollbýček bol statočný, ale neskôr už agresívny a syčal ako divý. Jeho obličky sú veľké a tvrdé. Nemajú skoro žiadny parenchým / tkanivo a zlyhávajú. Sú presiaknuté obrovskými cystami. Preto teda nepracujú a zlyhávajú. V krvi sa zvyšuje podiel močoviny a toxických látok, ktorá pomaly zahlcujú organizmus až spôsobia jeho postupnú otravu a to sa bude diať dovtedy, kým nepríde koniec.

Močovina ovplyvňuje nervovú sústavu a spôsobuje neurologické zmeny, ktoré majú za následok zmenené vnímanie reality, ktoré sa dá pripodobniť stave po opití na druhý deň – dezorientácia, zmätenosť, depresia, malátnosť, spavosť, nechutenstvo,….
Po fyzickej stránke sa k prejavom pridruží dehydratácia spôsobená nechuťou mačky k pitiu, postupne prestane úplne jesť a piť, bude mať zápchu, začne zvracať a objaviť sa môžu aj kŕče. Následne organizmus zlýha.

Kollbýček

Ochorenie, ktoré sa včerajšou sonografiou potvrdilo sa volá PKD polycistické ochorenie obličiek. Má genetický základ a jeho výskyt je vysoký u perzských mačiek, britských, kartúzskych a ruských…..Kollby je kríženec niekoľkých týchto plemien. Celý život v jeho obličkách pomaly rástlo toto ochorenie(cysty v obličkách).
Klinické príznaky sa prejavujú až keď je viac ako 75% tkaniva poškodeného. Mačka trpí apatiou a aj napriek príjmu potravy radikálne chudne.

Vyliečiť sa to nedá, jediné, čo sa robí, je predlžovanie života.

Oslovil som viac lekárov s prosbou o konzultáciu:

Klinika v Senici – odborníčka zo Slovenska mi odporúčala kliniku tu v Prahe a tá mi napísala, že postup lekára, ktorého navštevujem tu, je správny.
Rovnako by išla do infúzií a hospitalizácie a odporúčala 3-4 lieky, že by mu to predĺžilo život o nejaké mesiace.
Veterinár s „liekom“ RenAvast, ktorý sa dá zohnať len tu v ČR a vraj pomáha – nelieči len zmierňuje príznaky, mi napísal, že komentovať postupy iných lekárov nebude, ale podľa výsledkov ktoré som mu poslal, je toto naozaj posledné štádium ochorenia.
Môj vet si myslí, že ten „liek“, ak pomáha, tak máličko, a ani to nie je liek, ale výživový doplnok.
Zverland (tam som chodil v Ba 5 rokov so všetkými svojimi mačkami) by rovnako ako doktorka zo Senice hospitalizovali a podávali infúzie + rovnako niekoľko liekov, ale iných – aspoň názvami. Ich názor je rovnaký, že by to len o niečo predĺžilo život.
A to títo všetci nevideli tie obličky, to len bolo desivé. Ani moč už nechceli odoberať, že je to jasné a ja by som to aj tak nechcel, trpel už dosť!
On je tam agresívny a bojí sa, doma mu je lepšie.
Známa mačkárka (táka samoučená odborníčka na mačky) mi vysvetlila, prečo je nízkoproteínová diéta kravina a že mi prípadne poradí, ako predĺžiť život stravou, ale že má aj tak pár mesiacov, tam sa už nič nedá robiť a rovnako si myslí, že hospitalizácia alebo minimálne infúzie, by mu život predĺžili a uľavili obličkám.

KOllbýček

Môj záver

Ja som si to ešte celé na 100% nezmapoval sám v sebe, ale viem, že ak má odísť, tak chcem, aby odišiel pokojne, nebudem s ním postupovať žiadne infúzie, odbery, návštevy vetov, nekonečné testy a liekovanie a premedikáciu na nové a podávanie do krku a jedla, odbery krvi, moču,…
Má vysoké hodnoty a jeho obličky sú tvrdé, veľké,….to je fakt a zmení to len zázrak.
Chcem, aby bol tu so mnou a mickami, pri nás, kým nás vníma, reaguje,….som presvedčený, že on by to chcel tiež.

Dnes ráno už začal zvracať potravu. 🙁

Možno to nepochopíte, možno viacerí áno, ale ja som to konzultoval a všetci sa zhodujú, že jeho stav je finálny, otázkou je ako mu zlepšiť odchod a to ja takouto medicínou robiť nebudem.
Prežijeme spolu dokonca to, čo nám ešte ostáva.

KOllbýček

Takže som sa rozhodol, že Kollby nebude podstupovať ďalšiu liečbu a nebudeme sa snažiť za každú cenu o predĺženie jeho života, rozhodne nie západnou medicínou. Má diétu a liek na žalúdočné vredy a to je všetko.
Ostaneme spolu doma kým môžeme a keď to príde, tak sa postarám, aby odišiel pokojne a bez trápenia.

Ďakujem všetkým za pomoc, konzultácie, rady a podporu!

14 Comments

 1. Kajo,

  niet k tomu čo povedať. Prešli sme si podobnú anabázu s Umou, mimochodom, bola Kollbýčkovi fyzicky veľmi podobná. Jej vo veku 1,5 roka atrofoval (geneticky) pankreas a pridružila sa lipidóza pečene.

  Buďte statočný. Užite si každú chvíľku, ktorú s Kollbym ešte máte. Ste úžasný človek, Kollby je úžasný kocúr a obaja si zaslúžite, aby Vaše spoločné dni neboli ničím rušené.

  Nech Vás Belinka, Lolinka a Robin sprevádzajú.

 2. Kajo, čítam Vaše reakcie hlavne na http://www.mackysos.sk. Viem, aké je ťažké rozhodnúť sa, či predlžovať alebo nie. Za 11 rokov som sa už veľakrát dostala do takejto situácie. Hrozné bolo, ak mi niekedy veľmi zlá situácia nedovolila ani pokus o liečenie. 🙁 Tiež sa stalo, že som si myslela, že sa z toho mačička dostane a bola z toho smrť. 🙁 Naposledy 11.septembra tohoto roku som riešila, či uspať alebo nie. Išla som pôvodne opraviť, resp. ťahať zuby v narkóze a po otvorení papuľky už za pôsobenia narkózy zistil pán doktor, že je rakovina a že preliezla už aj do hlavy, z čoho mal poruchy rovnováhy a nemohol už ani dobre jesť. 🙁 Tým, že už spal, som to mala uľahčené. Už som sa iba s ním rozlúčila, hladila a potom telíčko doniesla domov pochovať. 🙁 Niekedy si hovorím, že ak mi zomrie posledná mačka, tak aspoň pár rokov nič, lebo niekedy už ani nemám slzy. Veľa síl Vám prajem, viem, že to sú iba slová, ale človek to musí predýchať. Kočišková

  1. Ďakujem Vám, pre mňa je to nepekná „premiéra“. Za 7 rokov, čo mám mačky, a to Kollbýček bol prvý, sa mi stalo všeličo, ale nikdy neboli ohrozené ich životy. Teraz pomaly prichádzam o toho prvého, ktorým to všetko začalo a s ktorým máme najbližší a veľmi intenzívny vzťah.
   V živote to tak asi chodí, nič s tým nespravím. 🙁
   Pokým to nevzdá tak budeme spolu.

 3. Drzim palce , aby ste si to este uzili. Urcite tu vsetku lasku a starosltivos citi a je Ti vdacny.
  Ja mam dve cicky pod tujkami, jedna mala 16 rokov a druha sa otravila, ked psovi olizala chemiu za krkom.
  Teraz ich mam 4 a psa labradora menom Buco. Ja tiez chodim do Zverlandu
  a aj teraz mi pomohli s Bucikom, lebo najprv v marci mal zacpane creva, ale zistili ,ze z prostaty, ked sme ho mali dat kastrovat, tak mal hroznu pecen, po prelieceni olejom z ostropestreca sa stav pecene zlepsil, tak ho kastrovali. V septembri mu zobrali slezinu,bola napadnuta, ale preto, ze ho tam poznaju a vedia,ze je super, tak sa na to este dala p.doktorka Centesova.
  Ked nam doma skolaboval od horucky, tak som si uvedomila, ze smrt je velmi blizko.
  Uzivam si snim kazdy den, natrhol si este aj krizovy vaz v kolene, takze chodime plavat na Rusovecke jazera, chodime po dedine ako dochodci a uzivame si to. Teraz chrape hore bruchom pri cickach a myslim si, ze si uziva bezpecia. Rano mu masirujem chrbat, nohu a laby a on si to neuveritelne uziva. Ale teraz uz viem, ze musim sa zmierit s tym,ze tu dlho nebude. Ale stoji to stale za to. Tolko lasky co dokaze dat , je neuveritelne. Ja som si ho zaobstarala po diagnosite rakoviny a naslednej polrocnej liecbe, takze ma 7.5 roka.
  Neskutocne mi pomoho a stale pomaha.Som mu neskonale vdacna.
  Maj sa krasne, uzi si chvilky spolu
  Olga

 4. neviem, či vaše mačičky dokážu vypiť aj čaj, moje si zvyknú troška chlipnúť 🙂 viem, že žiaden zázrak sa asi neudeje, ale aspoň troškou možno to skúsiť…ja mám veľmi dobre skúsenosti s bylinkami, konkrétne zlatobyľ obyčajná, neliečila som zatiaľ tým síce mačičku, ale celkom iné zvieratko, ktorému zlyhávali obličky – krvácalo, antibiotiká nepomáhali tak som trikrát denne striekačkou silnejší výluh podávala z tejto bylinky do papuľky dlhší čas…dopadlo to tak, že sa z toho dostalo a žilo ešte 6 rokov. Zlatobyľ totiž zlepšuje vylučovanie kyseliny močovej a ďalších odpadových solí z organizmu a stimuluje ich činnosť. Používa sa aj kombinácia lipkavec a zlatobyľ. Lipkavec (česky svízel) prečisťuje obličky, pomáha pri ich hnisaní, uvoľňuje krče a ovplyvňuje lymfatickú sústavu.
  Každopádne Vám držím palce…

  1. Občas chlípu zelený čaj, čo mám v šálke. Ďakujem za tip, možno to skúsime, ale ako som napísal, ja ho nechcem trápiť liekmi a umelo mu predlžovať život, videl som jeho obličky.
   Dnes ráno ma prišiel zobudiť a pekne sa najedol, je to šikovný a odvážny kocúr!

 5. Viem, aké je to, ak Vám “ odchádza “ časť Vášho JA, zvieratko,ktoré je človeku tak blízke….,napriek tomu, že sa to stalo, mal som ju v náručí do poslednej chvíle…,
  preto snažte si pamätať tie krásne chvíle s Kollbýčkom, napríklad ako tá čo ste popisovali vyššie, že prišiel budiť a napapal sa a určite XXXX ďaľších krásnych.
  Nech je takýchto budení a napananí sa ešte veľmi veľa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.