Jmenuji sa Lucián Wild, pocházím z Bratislavy, ale žiju v Praze. Svúj život sdílím s kočičím kvartemem BRAG.

Psaní mě vždy bavilo a díky tomu jsem započal svoji profesní kariéru v marketingu, jako copywriter. V oblasti marketingu a PR na různých úrovních pracuji víc než 10 let, 5 let v e-commerce,  poslední 2 roky jako freelancer. Marketing jsem nestudoval, ale vždy mě lákal až jsem se k němu dostal přes svou zálibu v psaní. Dnes se už považuji za profesionála,  experta a tak nějak cítím, že ho mám v krvi.

První zaměstnání jsem si hledal tak, abych se co nejvíc naučil a to způsobem “learning by doing”. Baví mě zkoušet nové věci a mám rád tu neskutečnou proměnlivost a dynamiku online světa a sociálních sítích. Dnes si už dovolím i tvořit strategie, nastavovat cílové KPIs a střežit budget a PNO. Jsem rozený realizátor, metodik, plánovač a mám na to dokonce i papír.  🙂

Dle CliftonStrenghts 34 profilu jsou mé talenty zejména: realizační, strategické, ovlivňující a vztahové. Jsem společenský extrovert ENTJ-A. Marketing dělám proto, že jsem se v něm našel, mám pro něj přirozené talenty a naplňuje mě pomáhat značkám růst, vidět v tom kus svojí práce.

HESLA co mě definují:

raw vegan, frutarian, abstinent, zero waste, jogi, jogger, hiker, barefoot, skinny&fit, kočkomil, blogger, marketér, alternativní divadlo, výstavy, horory, sci fi, piercing&tattoo.

Od psaní ke psaní o kočkách

V kariéře se mi dařil, mohl jsem psát a být za to placený, sen se splnil, ale pořád jsem do toho nějak chtěl dostat ty kočky 🙂  V roce 2011 jsem tedy nabídnul své články redakci odborného měsíčníku  Pes a mačka, kde od té doby pravidelně vycházejí. Ani to mi ale nestačilo a tak se zrodil nápad na vlastní BLOG.

12.07.2011 vznikl slovenský WildCats.sk, ze kterého se časem stal český WildsCats.com – Svět  1 Luciána a 4 koček, kvarteta Bella&Robin&Aimme&Grimm aka BRAG. V tom čase vycházeli moje kočičí články i na webech  macka.sk /2012-14/ a v roce 2016 jsem byl osloven ke spolupráci s retailovou sítí SuperZOO, kterí si mé vybrala jako odborného garanta pro chov koček.

PROČ kočky?

Mačky som miloval už od útleho detstva a s ich chovom som začal v roku 2005. Od toho času neustále zbieram informácie o týchto úžasných stvoreniach a chov mačiek sa pre mňa stal životným štýlom. S príchodom prvého kocúra Kollbyho do našej domácnosti som aktívne začal bloggovať vo fóre občianskeho združenia Mačky SOS. Najskôr som tam hľadal odpovede a dnes ich už aj rozdávam.

Postupne pribúdali nielen teoretické vedomosti, ale i praktické skúsenosti a samozrejme i mačky 🙂 . Bellinka prišla v roku 2007, Lola v roku 2010 a Robin 2011. Všetci adoptovaní z depozitov občianskeho združenia Mačky SOS.

Pár dní pred Vianocami 2012, nás však navždy opustil † Kollbýček (05.04.2005 – 15.12.2012). Zomrel pokojne 09:40 za asistencie veterinárnej lekárky, keď už odmietol bojovať s PKD – Polycystickou chorobou obličiek. Dôstojný pohreb sa konal ešte v ten deň v Malackách, jeho rodisku.

V januári 2013 obohatila našu mačaciu rodinku Aimme – červená mramorovaná main coon micinka. Tak mám doma opäť 16 labiek.

V novembri 2017 vyšlo zimné číslo magazínu Naše kočky s článkom z mojej produkcie. Blog WildsCats tak začína aktívnejšie radiť aj českým milovníkom mačiek. Patrilo by sa, keďže spolu s BLRA žijeme v Prahe už niekoľko rokov.

V roku 2019 diagnostikovali † Lolinke /30.10.2008 – 15.07.2019/  postvakcinačný fibrosarkóm. Nádor sa síce podarilo vybrať,  rekonvalescencia prebehla bez komplikácií, ale agresívna rakovina sa nechcela vzdať. Po 2,5 mesačnej liečbe bola Lolinka v piatok 15.07.2019, 01:30 uspaná na pohotovosti v Prahe.

Po smrti Loly som sa rozhodol exhumovať ostatky Kollbyho a nechať obe mačky spopolniť naraz, pri jednom obrade, v piatok, 19.07.2019 v Prahe. Od toho dňa spolu adoptívni súrodenci odpočívajú naveky.

Život ale ide ďalej a slnko vyjde zase. Je to obohraná fráza, ale to nič nemení na jej význame. Som zvyknutý mať doma 16 labiek a Robinovi chýbal parťák. A tak som 08.08.2019 adoptoval Grimma. Bieloryšavého kocúra z ulice, ktorého zrazilo auto a prišiel o jendo oko. Tak vzniklo nové kvarteto BRAG.

Pre mňa je život s mačkami stále neuveriteľný, úžasný a jedinečný. Každému ich osobitý spôsob správania sa nevyhovuje a iným, ako napríklad mne, príde naopak veľmi zaujímavý, blízky. U nás rozhodne neplatí, že mačky sú naše domáce zvieratá. U nás sú Bella. Lola, Robin a Aimee členmi domácnosti, rodinou, deťmi na ktorých potreby sa prihliada rovnako ako na naše vlastné. Možno to niekomu príde prehnané, veď sú to „len“ zvieratá, lenže čo je prehnané na tom, keď chcete toho, koho milujete urobiť šťastným?

Mačky sú mojou vášňou, záľubou, rodinou, životným štýlom, som „diagnostikovaný“ ailurofil. Ak sa ma niekto pýta či mať alebo nemať mačku, ja jednoznačne odpovedám aspoň (minimálne) dve (ideálne 3) a adoptovať, pretože inak to nie je ono. 🙂

Lucián & BRAG  Praha, 27.09.2020

5 Comments

 1. Ahoj, krásne články, krásne napísané a krásna mačacia svorka. Aj u nás našlo domov viacero mačičiek, donedávna bol stav 6 + 2 psíkovia, konečne sa necítim divne, keď píšem to číslo:)

  Prajem veľa krásnych mačacích dní.

  Katka

  Katka
 2. Dobrý deň, sledujem Vaše články, sú poučné. Mala som mačičku od malička a dožila sa len 5 rokov, uhynula na lymfom. Je to ešte stále strašne…… Zaobstaral som si kocúrika ani nie mesiac po jej smrti, už 8 mesačného a teraz sa strašne bojím už len keď si prdka, myslím na najhoršie. Nemáte nejakú radu ako sa cez stratu preniesť?
  Evka

  Eva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..