Dozvedieť sa niečo nové o mačkách je pre mňa ako droga. Preto vlastne mám aj tento web, aby som všetky informácie, ku ktorým sa dostanem, šíril ďalej. Mačky milujem a verím, že aj vy a to nás spája i náš hlad po nových informáciách.

Možno niektoré info budete poznať, možno nie, ale tu je 20 podivností o mačkách, ktoré by vás mohli zaujať.1. Mačky ako potravina

Bohužiaľ v mnohých krajinách je mačacie mäso považované za delikatesu a etickými dôsledkami sa nik nezaoberá. Údajne až 4 milióny mačiek končí ročne na tanieri v Ázii.

2.  Mačky nemajú sladkú chuť

Písal som to vo viacerých článkoch, takže verím, že to už viete, ale mačky skutočne nemajú receptory pre rozoznanie sladkej chute.

3.  Praváčky a ľaváci

Samice mačiek sú obvykle praváčky a samci ľaváci, všimli ste si? U ľudskej populácie je to vraj obdobne, viac mužov je ľavákov, ako žien.

4. Mačacia koža je stále populárna

Bohužiaľ sa stále mačky chovajú a zabíjajú aj pre svoju kožu. Kabát je možné zostaviť z 24 mačiek, čo je strašné číslo. Módne doplnky ako rukavice, kabáty a podobne z mačacej kože sa získavajú najmä z Číny.

5. Početnosť

Na svete žije viac ako 500 miliónov mačiek a to v 40 rôznych plemenách. V Českej republike žije napríklad najviac psov a mačiek na obyvateľa v Európskej únii. Mačiek tu žije približne jeden milión.

6. Popularita

V Severnej Amerike je mačka domáce zviera číslo jeden. Žije tam neuveriteľných 73 miliónov mačiek oproti 63 miliónov psov. Až 30 % domácnosti má doma mačku.

7. Bezpečné pristátie

Mačky sú vďaka svojím orgánom – zrak, vnútorné ucho a balančný orgán schopné dopadnúť na všetky 4 a to veľmi bezpečne z výšky až 20 m. Túto schopnosť majú aj micenky bez chvosta.

8.  Početnosť vrhu

Mačky sú známe tým, že sú skvelé matky i náhradné matky. Porodiť môžu 1 až 9 mačiatok. Najpočetnejší známy vrch bol údajne 19, z ktorých prežilo 15 mačeniec.

9. Za pašovanie hrozila smrť

V Egypte bolo kedysi trestné, pod hrozbou smrti, pašovať mačky za hranice. I napriek tomu sa to mnohým fenickým pašerákom darilo a tak sa mačky dostali do Európy, napríklad do Atén do bohatých rodín.

10. Neznášajú všetky mačky vodu?

Väčšina domácich mačiek pravdepodobne odolá napustenej vani či bazénu. Ale existujú i mačky, ktoré vodu milujú. Napríklad turecká van je plemeno, ktoré je priam vodným živlom.

11. Mačky nájdu stratenú cestu

Mačky sú schopné sa vrátiť na miesto svojho „domova“ i keď sa stratia, sú odvlečené preč a cestu nemajú ako poznať. Je to skutočná zaujímavosť, ale mnohé mačky dokázali prejsť stovky kilometrov. Táto schopnosť je označovaná ako „psi-cestovanie“ a je daná asi tým, že mačka má istý vnútorný kompas a dokáže sledovať polohu i prostredníctvom slnka.

12. Mačacie dvierka vymyslel Isaac Newton

Presne tak, je to neuveriteľné, ale je to tak. Jedného dňa mu mačka, Spithead,  zničila jeden experiment a tak vymyslel mačacie dvierka, aby nemusel chodiť mačkám otvárať dvere.

13.  Mačacia káva z trusu

Toto bola aj pre mňa veľká novinka. V Indonézi žije divý druh mačky luwak, ktorý mimo iné požiera bobulky vzácnej odrody kávy. Tie sa extrahujú z jej trusu a dodávajú káve výnimočnú chuť. Jedno vrecko takejto kávy stojí až 500 USD a je to najdrahšia káva na svete.

14. Mačací duchovia

V japonsku ľudia veria, že mačky sa po smrti môžu stať duchmi.  Budhisti zase veria, že telo mačky je odpočinková nádoba pre spirituálnych ľudských duchov, z ktorej budú uvoľnení. V mnohých hororoch zase bývajú mačky vykresľované ako strážkyne podsvetia, teda duchovia sa od nich držia ďalej a mačky je možné použiť i na presun do týchto temných miest.

15. Mačacia obezita

Mačky, podobne ako ľudia, trpia často obezitou. Údajne najťažšou mačkou bola Himmy z Austrálie, ktorá mala neskutočných 22 kg.

16. Spomienková veža

V Škótsku skutočne vedia ako oceniť pravého myšolovca. Za odhadom 30 000 zabitých myší si Towser, mačka – myšolovec,  vyslúžil svoj vlastný pomník.

17. Prvá výstava

Prvá výstava mačiek sa uskutočnila v Británii, Londýne, a to v roku 1871. Od tej doby sa táto tradícia rozšírila všade do sveta a pokračuje dodnes.

18. Rýchle reprodukčné schopnosti

Kastrácia/strelizácia je naozaj nesmierne dôležitá a prečo? Pretože jeden pár mačiek so svojím potomstvom môže za 7 rokov vytvoriť populáciu o veľkosti 420 000 jedincov.

19. Extrémne drahé

Údajne najdrahšou predanou mačkou bol krátkosrstý ázijský hybrid leoparda Zeus, ktorý stále 154 000 USD.

20. Hlboké pády

Najväčší pád, ktorý mačka prežila, je údajne zo 16. poschodia, čo bola výška asi 61 m.

 

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 10/2016, XVI. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Krátky pohľad na trh so psím a mačacím mäsom v Číne

Mačky ako náhrada exotických šeliem-boom vo vietnamskej kuchyni

Aj mačky aportujú a ešte ako dobre

Nielen psíkovia, ale aj mačičky aportujú

8 typov mačiek – viete akú máte doma vy?

Psů a koček je v ČR na obyvatele nejvíce v Evropě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..