Bytové mačky sú síce rozmaznanci / vďaka nám/, ale stále sú to šelmy s prebytkom energie. Tú však musia niekde spáliť. Ak nie, máme „pochlebe“. Prečo? Pretože nič nie je v domácnosti horšie ako pár znudených labiek. Tie potom vedia veru urobiť neplechu. Následne je už potom neskoro!

Preto je nesmierne dôležité venovať mačičke dostatok času pre jej aktivitu, alebo minimálne mať mačičky dve, aby sa vedeli zabaviť aj bez nás. Základom však je podnetné prostredie, ktoré mačičku samo inšpiruje ku aktivite.

Môj Robin, jediný mužský predstaviteľ mačacej štvorice BLRA, je uzlík energie. Neviem či je to tým , že vyrastal s Kollbym, ktorý bol rovnaký, alebo všetci kocúrikovia sú proste aktívnejší. Skrátka a dobre, hoc už nie je mačiatko, stále by behal, skákal, naháňal sa, hral sa, …, je proste neunaviteľný.

Vo voľnej prírode by sa venoval lovu a na zábavu by mal minimum času. Svoju energiu by spotreboval na teritoriálne boje a partnerské zväzky. Tu v byte však nemá možnosť pre prirodzené uvoľnenie a tak mu ostávajú len hry.

Jeho najobľúbenejšou je azda aport obľúbených hračiek.

Začalo to, keď bol mačiatko, nik ho to neučil, sám sa rozhodol priniesť svoju obľúbenú hračku späť ku mne.

Dodnes ho to neomrzelo a vždy sa na to teší!

Motivácia mačiek k hrám a pravidlám

Tí, čo ma sledujú dlhší čas vedia, že nie som zástancom tréningu mačiek a už vôbec nie za odmenu. Robin aportuje preto, že chce a baví ho to. Takže mu hádžem jeho obľúbené skákavky, alebo papierové gulôčky a on mi ich nosí späť. Keď ho to prestane baviť, proste sa s hračkou nevráti a hra vtedy končí. Nikdy za to nebol odmenený ani inak motivovaný. Jedlo je u nás na to, aby sa jedlo a nie ako odmena za aktivity a už vôbec nie za nejaký cirkusový kúsok.

Nedávno som dokonca videl reklamu na workshop pre mačičky, aby sa naučili tréningu na kliker. Toto nepochopím! Ja ak by som chcel zvieratko, ktoré budem ovládať maškrtkou ako nejakého cirkusového artistu, neadoptujem si mačku.  Ak mačku milujete, rešpektujete a staráte sa o ňu, miluje a rešpektuje aj ona vás. V rámci spolunažívania sa sama a dobrovoľne prispôsobí určitému chodu domácnosti a naučí sa, čo smie a nie. Netreba ju podplácať maškrtami či vychovávať nejakým klikerom na povely. Trpezlivosť a pravidelnosť rituálov je ten správny nástroj.

Vždy ak ku mne príde niekto nový na návštevu sa čuduje, že mačičky pribehnú za zavolanie /samozrejme nie vždy, sú to mačky 🙂 /, vedia na povel, že musia skočiť dole zo stola, z linky, odísť z balkóna a podobne. Robia to ale preto, že rešpektujú isté pravidlá a zvyklosti. Preto napríklad vedia, že vždy v nedeľu máme kozmetiku, manikúru a pedikúru a nerobia scény, aj keď sa im to nepáči. Zuby, uši, očká, srsť a a aj pazúriky – všetko si pekne nechajú očistiť , vyumývať a vyčesať.

Láska a rešpekt je ten kľúč, nie jedlo! /hoc sa často tvrdí, že láska prechádza žalúdkom:) /

 

 

Podobné príspevky:

Príprava podnetného prostredia pre mačku

RECENZIA hračky – Funny Butterfly

Doma vyrobené hračky pre mačky

Doma vyrobené hračky II

Recenzia: Petsafe hračka pro mačky z kolekcie FroliCat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..