Najčastejšie po lete ale i na jeseň máme možnosť vidieř pouličné mačiatka. Sú roztomilé, hravé a nám je ich ľúto. Staneme sa hrdinom? Veď zachrániť nájducha z ulice je taký šľachetný čin. Alebo nie?

Mačiatka patria k najkrajším mláďatkám v živočíšnej ríši. Je nesmierne náročné odolať takej malej chlpatej guličke s veľkými očami. Zvlášť ak vyzerá stratene a my sme jeho hrdinami.

Mačiatko vo vysokej tráve, v stodole u babky,  na záhradke alebo na kraji lesa predstavuje skutočne veľké lákadlo. Opustené, mňaukajúce žalostne čaká na svoju záchranu?! A naraz prichádzame a máme veľké dlane do ktorých to nebohé stvorenie môžeme skryť.

Kollby mačiatko

Mačky sú neskutočne dobré matky

Je to ale skutočne tak? Áno, stane sa že si matka zabehne a už sa nevráti. Určite chcela, ale možno nemala na výber. Zdržalo ju iné mačiatko, prepadol človek, zrazilo auto, alebo sa mohlo stať tisíc iných vecí. Mačky sa radia medzi veľmi obetavé matky. Pokiaľ svoje potomstvo opustia, musia mať na to skutočne dobrý dôvod.

Málokedy sa stane, že v jednom vrhu je len jedno mačiatko a preto matka, pokiaľ svoje drobce prenáša, musí to robiť postupne. Môže sa teda stať, že to posledné, čaká samo a neúmerne dlho. Ak teda nájdete “opustené” mača, je dôležité zhodnotiť, či je naozaj opustené a nečaká len na svoju matku, až príde z lovu, pochôdzky a podobne.

Mačiatka sú hravé a veľmi živé stvorenia a často sa môžu aj vlastnou vinou niekam zatúlať. Matke naopak isto chvíľu zaberie než svoje potomstvo vypátra a prenesie naspäť do bezpečia svojho obydlia.

No a deti v zápale hry môžu taktiež mačiatka rozniesť kade tade a maminka potom bude mať veľa práce aby si všetky svoje mačence dohľadala a poodnášala.

Volať útulok nie je záchrana

Pokiaľ sa považujete za záchrancu, a ste si istý, že mačiatko je opustené a potrebuje vašu pomoc, chopte sa ho. Musíte si ale uvedomiť, že záchrana mačiatka nespočíva v tom, že sa milého stvorenia ujmete z ulice, pohrajte sa, pofotíte na sociálne siete a následne na mobile vytočíte číslo útulku kam ho víťazne odveziete. Všetky útulky a depozity sa od jari bojujú s nedostatkom miesta. Útulky a depozity primárne vznikali, aby pomáhali mačkám chorým, opusteným týraným, zraneným alebo inak znevýhodneným. Realita je ale taká, že vďaka nezodpovednosti človeka, a množiteľstvu, sa do ich starostlivosti dostávajú mačiatka, ktoré tam nepatria. Následne potom nie je dostatok miesta pre tie, ktoré by to skutočne potrebovali.

Pokiaľ beriete mačiatko z ulice, zvážte, či ste schopný a ochotný venovať mu svoj čas, peniaze  a starostlivosť. Poskytnúť mu dočasný domov a aktívne sa zapojiť do procesu jeho adopcie. To sú atribúty skutočnej záchrany najdúcha.

Kollby, Bella, Lola a Robinko sa kŕmia

Karanténa je nutnosť

Tak alebo onak, pokiaľ mačiatko z ulice beriete k sebe domov, je vždy absolútne nevyhnutné ho umiestniť do karantény. Mača z ulice je potenciálny zdroj nákazy a ohrozenia pre vaše domáce zvieratá, mačky, ale aj nás, ľudí.

Väčšina mačiat trpí parazitmi a to ako endo- tak i exo-. Z toho vyplýva, že naša prvá cesta by mala viesť k veterinárnemu lekárovi. Ten vykoná prvú preventívnu vstupnú prehliadku. Mačiatko vyšetrí a poučí nás o jeho stave. Zameria sa na jeho celkový výzor, srdce, pľúca, kožúšok, ústa a zúbky, žľazy a uši.

Vzhľadom na jeho vek a stav doporučí optimálny spôsob liečby a navrhne plán očkovania, ktorému by malo predchádzať odčervenie. Oboje sa deje na viac krát.

V tomto období by ste doma mali mať vytvorenú karanténnu miestnosť pre mačku a dbať zvýšených hygienických opatrení.

Na čo si dávať pozor?

Prižmúrené očká, viditeľné tretie viečko, mastná srsť, nafúknuté bruško, špinavé žľazy, smradľavá stolica, apatia, únava a ďalšie príznaky svedčia o veľkom začervení organizmu.

Dôležitá tu je hygiena, hydratácia a podanie účinných prípravkov / ideálne nakombinovať viac, od iných značiek so širokospektrálnym účinkom.

Mačiatka z ulice bývajú aj nositeľom vonkajších parazitov, ktorých si nemusíme hneď všimnúť. Preventívne podanie prípravkov proti nim je vždy namieste.

Pre správnu diagnostiku je najlepšie koprologické vyšetrenie stolice, kde do sterilnej nádoby s uzáverom  odkladáme malú vzorku stolice, cca 1cm, 3 po sebe nasledujúce dni a odovzdáme na veterinárnej klinike. U mačiatok to nie je problém a odčervenie je možné podávať aj preventívne. Škrkavky a pásomnica sú častým parazitom, ale je dobré dávať pozor aj na giardie, ktorých dokazovanie je oveľa náročnejšie a patria do skupiny zoonóz, takže sa nimi môže nakaziť i človek.

Mačiatka môžu okrem vonkajších a vnútorných parazitov trpieť aj desiatkami iných infekčných i neinfekčných ochorení.

injekcia
veterinárna starostlivosř

Niektoré depozitné organizácie na pomoc mačkách bez domova svojich zverencov povinne testujú aspoň na FIV a FeLV. U FIP je diagnostika náročná, ale rovnako patrí medzi tie najzákernejšie ochorenia, na ktoré by si každý mačkách mal dávať pozor. To je nesmierne dôležité, zvlášť ak máte doma iné mačky, ktoré môžete ohroziť. Záchrana by sa nemala udiať na úkor vašich domácich maznáčikov. Na ne by ste mali myslieť vždy ako na prvé.

Veľmi časté bývajú ušné parazity ako svrab, alebo kvasinky. Oboje by ste mohli odhaliť i vy ak sa v uškách nachádza tmavý povlak, zapáchajú, alebo z nich dokonca mok vyteká. Mačiatka sú obvykle nespokojné, často trasú hlavičkou a škriabu sa.

Najmä u mačiatok z ulice hrozí prenosné ochorenie bartonellóza, ktoré sa často označuje ako ochorenie z poškrabania / pohryzenia mačkou. Ochorenie spôsobuje Bartonella henselae a mačka alebo pes je jeho nositeľom, rovnako ako to môže byť aj kliešť.

U mačiatka v karanténe je vždy dôležité dodržiavať základné i zvýšené hygienické pravidlá. Čistiť v procese odčervovania celú podstielku a komplet toaletu. U vonkajších parazitov je žiadúce opakovania a dôsledná očista všetkých plôch s ktorými mačiatko prišlo do kontaktu.

Rekonvalescenia Loly po operácii nádoru

Nebyť ľahostajný k osudu iného živého tvora je skutočne veľmi šľachetné. Darovať mu milujúci domov plný lásky a pohodlia je ešte krajšie. Nie všetci máme rovnaké podmienky preto, aby sme mohli adoptovať najdúchov vo svojom okolí. Pomáhať sa ale dá aj iným spôsobom, a to materiálne, finančne, fyzickou prácou a tiež osvetou. Poučiť a informovať svoje okolie o potrebe kastrácie a sterilizácie mačiek, ich očkovania a testovanie a celkovo o zodpovednom chovateľstve môže skutočne každý. Nestojí nás to nič a efekt to má neskutočne veľký. Zmena nezačne na úrovni vlády, ani obce, zmena nastane v každom z nás, naším príkladom.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 8/2019, XVIII. Ročník. 

Podobné príspevky:

OTÁZKY&ODPOVEDE: Čo robiť, ak nám mačiatko nedá spať?

Ako sa vysporiadať s „agresívnym“ a „útočiacim“ mačiatkom?

Našiel som mačiatko bez matky, čo s ním?

Perzské mačiatko od množiteľky – alebo ako to naozaj nerobiť

Vymedzenie základných pravidiel pre naše mačiatko

4 Comments

  1. Dovolím si poznámku k vete „ideálne nakombinovať viac, od iných značiek so širokospektrálnym účinkom“ . Tento postup nie je úplne ideálny, Hlavne ak ide o voľne dostupné preparáty z lekárne. Pri niektorých dokonca hrozí pri nesprávnom podaní až úhyn, Takže doporučujem aplikáciu antiparazitík konzultovať na veterine. Prípadne sa držte aspoň tohoto obecného návodu. https://www.metropolevet.cz/service/odcerveni-kocky/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..