Mačiatka, ako rád opakujem, patria medzi najkrajšie mláďatká celej živočíšnej ríše. Je takmer nemožné im odolať. Sú drobné, krásne hebké, majú neskutočne veľké okrúhle očká a drobunké labky a chvostík. Sú bezbranné, hravé a vydávajú jemné mraučanie a pradenie.
Je pre mňa nepochopiteľné, že sú medzi nami „ľudia“ schopní mačence topiť, iným spôsobom zabiť, vyhodiť alebo im vedome a cielene ubližovať. Tieto osoby sú jednoznačne narušené, bez vzťahu k živým tvorom a úcte k nim, odosobnené od základných pocitov a morálky a absolútne mimo akceptovateľných hraníc správania sa daných pre civilizovanú spoločnosť za akú sa v roku 2013 považujeme.

krabica s mačiatkami

Topenie mačiat ako zaužívaný vzorec správania sa

Bohužiaľ, týranie a zabíjanie bezbranných mačiatok je stále bežnou praxou na Slovensku. Každý rok sa rodia na celom území stovky nechcených mačiat, ktoré majitelia nemajú kam umiestniť a tak sa ich najrôznejším spôsobom chcú zbaviť. Na svojom správaní nevidia nič zlé, ani abnormálne. V ich rodine sa takto správali desiatky generácií a je to teda prirodzené a bežné. Následne si tento vzorec osvojujú aj ich deti a príbuzní a každá zmena by znamenala obrovský odpor a nevôľu.

Čo nepotrebujem, to predsa vyhodím

Niektorí uprednostňujú menej náročnú cestu a svojich mačiatok sa zbavia tak, že ich odvezú na druhý koniec mesta, dedinky, niekam k lesu, do záhradkárskej kolónie, alebo ich jednoducho hodia ku kontajneru a ich problém tým považujú za vyriešený. Doma si pokojne sadnú k večeri a ich život plynule pokračuje ďalej, akoby sa nič nestalo.

Ľahká, dostupná a účinná prevencia

Trošku sa však pozabudlo, že stredovek je už dávno za nami a nie je najmenší dôvod pristupovať k takto radikálnym riešeniam „premnoženia“ mačiek. Médiami neustále skloňované slovo „prevencia“ sa netýka len medicíny, finančníctva, ale aj našich zvierat a ich chovu.

Najjednoduchšie a najúčinnejšie riešenie, dostupné naozaj každému, je pristúpiť na kastráciu/sterilizáciu svojich mačiek.

Každý rok topiť, zabíjať, odvážať či vyhadzovať mačiatka by bolo minulosťou. Vaše verné domáce spoločníčky by nemali možnosť pre rozmnožovanie. Navyše by sa držali viac pri svojom dome, vyhýbali by sa bitkám o partnerky či teritórium, na základe toho by klesol počet bojov a tým aj zranení a znížil by sa výskyt prenosných ochorení. Mačky by pravdepodobne žili dlhší a spokojnejší život.
Rovnako by ste šli príkladom pre svoju rodinu, príbuzných i široké okolie a tí by boli zase inšpiráciou pre ďalších. Všetky mačky by žili v regulovaných počtoch a zároveň si naďalej plnili svoje lovecké a ochranárske povinnosti.
Je to naozaj tak nepredstaviteľné? Utópia?

mača

Nechcené mačence, ktoré prežili

Nie všetky mačiatka sa aj napriek enormnej snahe ľudských beštií podarí zabiť či utrápiť na smrť. Mnohé z nich prežijú a snažia sa vybojovať si svoj kúsok šťastia na ulici, v blízkosti ľudí. Práve v tomto období, keď sa príroda prebúdza zo zimného spánku, je v plnom prúde aj sezóna mačiatok.
Nekastrované pouličky produkujú mačence ako na bežiacom páse a všetky útulky, depozity, organizácie a združenie praskajú vo švoch. Každému najdúchovi sa snažia nájsť miesto, aby malo šancu na nový a lepší život. V tomto období, keď mačiatka doslova zaplavujú mestské ulice a záhradkárske kolónie však prednosť dostávajú mačičky choré, hendikepované, všetky tie, ktoré potrebujú a vyžadujú akútnu veterinárnu starostlivosť a hrozí im smrť.
Je to smutné, ale kapacity ochranárskych združení sa nedajú nafukovať podľa potreby. Títo ľudia to zväčša robia na úkor osobného voľna, svojich materiálnych i finančných zdrojov a často sa nedočkajú ani pekného slova za svoju činnosť.

Ak idete po ulici a vidíte mačiatko, ako v diali skacká, čo urobíte?

Každý z nás je iný, žije, reaguje a prežíva veci inak. Niekto by si mačiatko ani nevšimol, iný by sa usmial, tretí by bežal, aby ho chytil, štvrtý by ho chcel strašne zachraňovať a piaty by si z neho (bohužiaľ) urobil loptu pre svoje hry,……

Každé mačiatko na ulici si zaslúži domov, lásku a starostlivosť. To je bez debaty!!!
Každému z nás, ale musí byť jasné, že sa všetky zachrániť nedajú, nie sú na to kapacity.

A.
Najjednoduchšie býva mačiatko vziať, s hrejivým pocitom jeho záchrany, sadnúť si na lavičku a volať jedno združenie za druhým, útulok po útulku a umiestniť ho. Ak budete mať šťastie, nakoniec si ho niekto vezme a vy môžete spokojne odkráčať domov. Problém sa ale nevyriešil. Mačiatko je stále bez domova, no z ulice bolo premiestnené do útulku, kde sa jeho osudom budú trápiť iní.
B.
V lepšom (ideálnom) prípade má mačiatko svoj deň a dostane sa do rúk svojho nového majiteľa. Ten sa doňho zamiluje a už nie je cesty späť. Tak sa mačiatko stáva členom domácnosti a snáď žije spokojným a pekným životom.
C.
Sú aj takí, ktorí na vlastnú päsť budú drobcovi hľadať nejaké to miesto pre život a častokrát, hoc to nebýva ľahké, sa im to aj podarí. Otázkou býva len čas a trpezlivosť.

Kollby a Robin pijú mliečko s probiotikami

Našiel som mačiatko, čo s ním?

1. Anamnéza

V prvom rade je dôležité zistiť, či je mačiatko naozaj najdúch a tzv. pouličný bezdomovec. Mačiatka sú šibalské a hravé, a stáva sa, že sa svojej mame vzdialia z dohľadu a potom je tu problém. Možno ich matka práve presťahovala a po jednom ich nosí do nového domova. Možno sa len zatúlalo svojmu dvojnožcovi. Možno …
Okrem toho o stave mačiatka nám môže niečo napovedať aj jeho výzor – veľkosť, váha, čisté očká, ušká, nosík, papuľka, jemná, čistá srsť, mačiatko bez zápachu, čistý análny otvor – mačiatko je aktívne, reaguje, býva kontaktné. To je opis domáceho maznáčika, ktorý si vylihuje na gauči.
Pouličné mača, ktoré bojuje o svoje miesto na zemi nebude práve ako z katalógu. Zapácha, má karpinky na očkách, parazity v kožúšku, pôsobí zanedbane a špinavo. Samozrejme aj toto môže byť individuálne a tiež je to závislé od toho či je mačiatko so svojou matkou, či je zdravé, ako dlho žije na ulici a podobne.

2. Kontrola majiteľa a pôvodu

Než mačiatko z ulice odoberiete, mali by ste si byť istí, že nikomu nepatrí. Skontrolujte okolie, hľadajte letáky a informácie o zatúlanej mačke. Opýtajte sa okoloidúcich či nevideli mačku, niekoho s mačkou,….Dobrým zdrojom informácií bývajú najmä psíčkari, ktorí majú obvykle svoje stále miesta a pochôdzky a niečo by si určite všimli.

3. Veterinárna ambulancia

Vždy myslite na to, že každý najdúch patrí najskôr do rúk veterinárneho lekára. Je to potenciálny zdroj všelijakých ochorení či parazitov. Len výnimočne prichádzajú z ulíc mačiatka v dobrom či dokonca výbornom zdravotnom stave.
Asi najčastejšie bývajú postihnuté vnútornými a vonkajšími parazitmi, čo sa odráža na ich očkách (zatiahnuté tretie viečko), zlej kvalite srsti (mastná, zlepená, vypadaná) a apatickom správaní (mačiatko je skôr zaspaté, nereaguje, je skôr pasívne a neaktívne).

Veterinár ho vyšetrí, nastolí prvú medikáciu a následne vás aj poučí, ako sa o mačiatko adekvátne postarať a čo s ním robiť v prvé dni.

4. Karanténa

Ak si beriete najdúšika domov, či už s tým, že mu nájdete adekvátne ubytovanie, alebo poskytnete svoj domov, pripravte mu najskôr karanténnu. Ochránite tak svoju domácnosť, seba i svoje domáce zvieratká. Po dohovore s veterinárom, by mača malo ostať v karanténne 7 až 14 dní.
V medzičase by malo absolvovať kompletnú vstupnú prehliadku, testy na prenosné mačacie ochorenia a tiež vyšetrenie stolice – koprológiu, aby sa vylúčili zákerné vnútorné parazity ako napríklad giardie.

5. Starostlivosť prispôsobená veku a zdravotnému stavu

Starostlivosť o každé mačiatko je závislá od jeho veku a zdravotného stavu. Základ je ale v dostatku vhodnej stravy (pre daný vek, plnohodnotná a kvalitná), vody a tepla.
Mačiatka sú veľmi citlivé na chlad, nízky príjem živín a tiež dehydratáciu!
Nemenej dôležitá je samozrejme hygiena a vylučovanie. U veľmi malých mačiat im musíme značne pomáhať my, aby boli vôbec schopné vylučovať a u starších mačiatok môžeme priamo skúšať tréning na toaletu so stelivom.
Nesmieme opomenúť podávanie predpísaných medikamentov!

Každé mačiatko na svete si zaslúži pekný život plný lásky a pohody, dostatok krmiva a zábavy. Bohužiaľ, nie každému je umožnené, aby niečo také zažilo. Každý z nás ale môže prispieť k lepšej budúcnosti pouličiek a to propagáciou a osvetou preventívnych riešení „premnoženia“ mačiek – kastráciou a sterilizáciu!

Viac o starostlivosti o nájdené mačiatko v ďalšom príspevku už čoskoro.

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 08/2013, XIII. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Rozhodnutie – chcem mačku! Čo potrebujem?

Príchod mačky do domácnosti

Vymedzenie základných pravidiel pre naše mačiatko

Sezóna mačiatok sa začína

Otepľuje sa – vetrajme bezpečne a zamedzme nechcenej gravidite

 

13 Comments

 1. och ten zaciatok sa aj tazko cital, otrasne 🙁 vsade to je bezne, dokonca som uz aj pocula ze zena si do domu doniesla maciatko a chlap ho po case utlkol lopatou lebo ze ich je vela!!!!!!!! Nie aby si dali tie svoje stare kastrovat ked uz sa tulaju kade tade, nie, on radsej utlcie nevinne zviera!!!

  treba zdielat tento clanok, nech ludia vedia co s micami (aj psikmi) ked ich najdu.

  Paci sa mi hlavne posledny bod 5., vela ludi si mysli, ze ked maciatko donesie domov, je zachranene, vybavene. Najhorsie ked vidim potom fotky macata ktore ma oci zalepene slzami, dobreze nie hnisom, tecie mu z nosa ale hlavne ze novi majitelia sa tesia z maciatka. Treba sa vzdy radsej poradit s veterinarom ze ako sa o maciatko starat a ci ho treba liecit!

  slavky
  1. treba, osveta je prvorada. A dufat, ze sa nieco nalepi na ludi.
   Kajo, mas skvely blog, som velmi rada ze existuje clovek co siri mudrosti okrem zdielania radosti s micami 🙂

   slavky
 2. Dobrý večer, naša mačka vrhla 4 mačiatka, príkladne sa o nich starala 11 dní, no už asi 6 hodín pri nich nebola. Chcela by som sa opýtať na nejaké rady, ako mačiatkam pomôcť,asi nie je vhodné čakať, kým sa vráti a či sa vôbec vráti. Mačiatka boli s matkou v pelechu, vonku na dvore.

  Katarína
 3. Dobrý deň,

  30.06.2017 som sa ujal malého mačiatka Kitty, ktoré malo vtedy asi dva mesiace. Bolo nájdené jedným malým chlapcom, ktorý si vykračoval po asfaltke pod záhradkárskou oblasťou v Lučenci s mamou, ja som išiel za nimi. Tak som ho zobral na záhradu kde je doteraz. Pred dvomi týždňami, ku Kitty pribudlo ďalšie mačiatko asi kocúrik. Bolo pred maminou záhradou a pani, ktorá išla okolo s malým psom sa ma spýtala, či to je moje. Tak som sa ho ujal.
  S Kitty sa majú veľmi radi. Mačiatka spávajú spolu.
  Budem musieť odcestovať, a vyriešiť to tak, aby som bol spokojný ako niekto kto ich má rád bojí sa o drobcov a chcel by ich vidieť spokojných.
  Kŕmené sú pravidelne: surové mäso – hydinové srdcia, žalúdky, granule, paté, konzervy Kaufland, Lidl, kapsičky Whiskas sem tam nejaká zbytočnosť s chladničky.
  Mačiatko Kitty má asi štyri mesiace váha cez dva kg.
  Mačiatko asi kocúrik má asi dva mesiace váha do 1kg.
  Spávajú v čistom interiéry. Sú čistučké.
  Hygienické návyky ako mačiatka.
  Myslím nebude problém s podstielkou pre toho kto by ich chcel mať len v interiéry.
  Sú v režime: ráno keď vstanú, tak sa napapajú, sú v záhrade doobeda, potom spia v interiéry v bezpečí kde majú granulky a čistú vodu. Som mimo záhrady cca.4 hodiny, vraciam sa dám im papať a sú vonku do zotmenia. Spinkajú dnu v chatke kde sa podlaha vytiera mopom 3x do týždňa, alebo podľa potreby a zmetáva sa to dva krát denne.

  Kitty som nahradil mamičku.

  Potrebujem mačiatkam helfnúť, lebo ich mám rád.
  Nemôžem si ich nechať z dôvodu práce mimo SR.

  Navštívil som lučenský útulok kde som priniesol dve 120 litrové vrecia plne funkčných čistých vecí pre potreby útulku ( hrnce, pekáče-plechy, paplón, návleky na paplón, plachty, hračky-plyšové…) Aj napriek tomu nemám dôveru k lučenskému útulku a rád by som ich umiestnil u Vás v Bratislave.
  Čo od toho očakávam, Váš profesionálny prístup k zvieratkám.
  Aby mačka nebola darček pre psa, alebo obed pre rómov z Telky ( obec – usadlosť kúsok od lučenského útulku ).
  A z mojej strany ak sa bude dať, tak si ich od Vás adoptujem do 2-3 mesiacov, zaočkované, začipované, vykastrované, s pet-passom.

  Ďakujem, za pomoc.

  S pozdravom,

  Kaliňák Viktor

  00421 944 909 054
  00421 944 767 045

  https://zvierata.bazos.sk/inzerat/75610788/Darujem-maciatko-Kitty-ktore-ma-asi-dva-mesiace.php

  Viktor
 4. nájdené mačiatko patrí do rúk veterinára a ten by mal byť POVINNÝ ho utratiť, ak ho záchranca nechce, alebo nesmie mať, napr. alergia a astma a pod. Prečo ale namotáva mača človeku a presviedča ho, že je životaschopné a chce ho silou mocou preličovať a nie a nie utratiť, čo je asi najhumánnejšie. Odporúčania typu „choďte k veterinároi a dajte ho utratiť, ak sa oň nechcete starať“ tak vychádzajú navnivoč a míňajú sa cieľom. Teraz práve v týchto hodinách riešim podobný problém a zajtra budem musieť nástojiť po to, čo ma preliečovanie a presviedčanie doteraz stálo cca 100€ a aj tak sa mi nepodarilo nájsť mu nejaké umistnenie, lenbo niektoré OZ nemajú ani kontaktné číslo. Nuž, už to to mača mohlo mať za sebou, aj tak mu nie a nie byť lepšie. Takže zajtra v podvečer…
  Ja si ho veru nemôžem nechať, mám alergiu a astmu a mám priam povinnosť v prvom rade chrániť si svoje zdravie. Takže milí ochranári neskučte, ale presvedčte, aby veterinári ihneď utrácali zvieratá, ak ho nik nechce a nie je ho kam dať, lebo inak ľudia neprídu a povedia si, že jednoduchšie je ich hodiť do potokoa, či kontajnera…

  puma
  1. Najlepšie bude ak sa miesto vypisovanie takýchto správ o utrácaní zvierat zameriate na riešenie situácie s mačiatkom. Tým že ste si ho vzali ste zaň prevzali zodpovednosť. Bol to pekný čin, mača asi potrebovalo pomoc. Vziať ho ale z ulice je ťa ľahšia časť. Postarať sa oň už a zabezpečiť adopciu ťažšia. Verím, že ste to mysleli dobre a preto sa prosím zamerajte na hľadanie domova alebo dočasky. Nepoznám občianske združenie, depozit, ani útulok, ktoré by nemali svoje kontaktné údaje na stránke. Stačí len vyhľadať, písať a volať. Snáď niekde nájdu miesto.

   Budem držať palce!

 5. Nasla som dvojdnove maciatko… Od vcera je unas dvakrat kakalo, par razi cikalo… Pije umele mlieko pre macky ale dnes mam pocit akoby sa malo vyprazdnovalo.. ako casto by sa malo? Stimulujem analny otvor aj grnitalie alr nrvyprazdni sa

  Romana Pisárová
  1. Dobrý deň,
   je to v závislosti na veku a objemu jeho stravy – cca každá 3-4 hodiny kŕmite a v rovnakom intervale by sa malo i vyprázdňovať.
   Ak je v teple a stimulete bruško a nedarí sa, je nutné k veterinárovi a nečekať.
   Mačiatko je citlivé na zmeny a tie by mohli byť fatálne.

   Lucián

 6. Dve maciatka v banskej bystrici behaju bez mami jedno ma zalepene očko slzami a druhe ma zranenu labku kriva na ulici POD HÔRKOU prosim pridte alebo mi pomozte kontaktovat zachranu v banskej bystrici.

  Sofia
  1. Dobrý den,

   google určitě pomůže najít depozit nebo útulek v BB, kam můžete zavolat a informvat se zda mají volno a příjem. V období, jako je teď, jsou většinou všichni přeplnéní novými koťaty. Já žiju v Prae a jsem jen bloger.

   Přeji hodně štěstí!

   Lucián & BRAG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..