Moja „nežná obryňa“ Aimme dnes úspešne absolvovala čistenie chrupu u veterinára. Zapáchalo jej z papauľky, mala už nános zubného kameňa, odhaľujú sa jej krčky a o niektoré zúbky už prišla. Pri prehliadke veterinár doporučil jeden zúbok vytrhnúť (stoličku) a ostatné iba vyčistiť. Nakoniec ale sa podarilo zúbok zachrániť a svoju funkciu by mal plniť vraj ešte niekoľko rokov.

Na zákrok sme išli o 14:00. Aimme dostala dve injekcie, medzitým som čakal v čakárni. Po prvej ju naplo raz – mala nutkanie na zvracanie, ale po druhej už pokojne zaspala. Procedúra netrvala ani celú hodinu a milú spiacu obryňu som si mohol vziať domov.
Teraz pokojne leží pod wafkami v teplúčku a pomaly sa preberá k bdelému životu. 🙂

 photo P2100009copy_zps2905ed38.jpg

Čistenie zubného kameňa absolvovali aj Kollby a Bella ešte v roku 2008. odvtedy nebolo potrebné opakovanie, hoc u Belly už nejaký nános je, ale nie je to zatiaľ tak akútne.

Podobné články:
Zubný kameň a filter na vodu BRITA

5 Comments

 1. táto procedúra čaká aj nás v dohľadnej dobe, pritom Niko bude mať v marci iba 2 roky, má na predných zúbkoch dosť veľa kameňa, ale z papuľky mu nezapácha zatiaľ.
  Zaujímavé je, že vonkajší Tigrík rovnako starý ako Niko nepapá vôbec granule a žije hlavne na mokrej strave ( kapsičky, konzervy ) a má nádherné biele zúbky bez kameňa:-)

  darina
 2. Dobrý večer Kajo, aj my sme čistili minulý rok 4 ročnému Riškovi zúbky, tiež mu páchlo z papuľky a mal kameň, domov som si ho však priniesla už prebratého, môj vet nedáva domov neprebraté zvieratko, čo si myslím je správne. Asi po hodinke začal Riško neskutočne slintať, trvalo to takmer do večera a boli to také husté biele sliny a boli všade :), je to vraj normálna reakcia po čistení zúbkov. Zatiaľ sa nám kameň neusádza nanovo a musím konštatovať, že z 5 mačiek to musel absolvovať len on, pritom sa stravujú všetci rovnako a to máme doma aj staršiu mačku ako je on, takže tam bude zohrávať svoje aj genetika určite, on je ryšavo-biely kocúrik, ostatní sú tmaví.

  zdenka sucha
 3. ja som sa mylne domnievala, že práve granulky zabránia vzniku kameňa, keďže sú tvrdé. Ďakujem za vysvetlenie, aj keď s tým asi nič neurobím, 40% stravy tvoria u nás práve granule, zvyšok je mokrá strava a surové mäso.

  darina
 4. Ďakujem za podporu, uvidíme ako to bude s Aimme ale Bella zatiaľ nemusela druhýkrát a ani zúbky jej netreba vytrhnúť.

  Čo sa týka granúl, som na tom podobne, ale konzervy nekupujem, výnimočne. Aktuálne dostávajú ráno namočené, cez deň suché a večer sa snažím aby bolo mäso či vnútornosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..