V posledných rokoch badať veľkú snahu o zdravší životný štýl. S ním ide ruka v ruke aj zmena v našom zažitom stravovaní. Základom je však voda. No a práve niečo málo o vode a jej vzťahu k zubnému kameňu, by som rád napísal. Ako inak, v súvislosti s našimi milovanými mačkami. Jedným z častých problémov u mačiek (dokonca častejším ako u psov) je tvorba zubného plaku a následne kameňa, ktorá vyvoláva zápal ďasien a zubný kaz.

Zubný plak a kameň

Mojím prvým kocúrom bol Kollby, ktorého som mal od mája 2005. Vo februári 2007 pribudla ešte mačička Bellinka. Chvíľu po jej príchode som si všimol, že mladej dáme zapácha z papuľky. Vtedy ma napadlo skontrolovať i Kollbyho a ten bol na tom podobne, no zápach bol oveľa menší. Podotýkam, že obe mačky boli v tom čase veľmi mladé, Bella mala 1,5 roka a Kollby 2,5.

Mačky som teda zbalil a vybrali sme sa na veterinárnu kliniku. Práve otvorili v Petržalke novú kliniku, kúsok od nášho domu. Pani doktorka miciny prezrela a skonštatovala, že ide o zubný kameň a že u kocúra je to znateľne horšie, ako u mačky.
Jej záver a celkové vystupovanie sa mi ale nepozdávalo, pretože zápach bol u mačky o poznanie silnejší. Vtedy som sa nakontaktoval na známu mačkárku Andrejku, ktorá mi odporučila kliniku Zverland. Hoc to bolo ďaleko, vybrali sme sa tam. Tam jednoznačne potvrdili, že ide o zubný kameň a s tým spojený zápal ďasien – gingivitídu. Prístup lekárov a ostatného personálu sa mi tak zapáčil, že som už nikdy nešiel inam.

29.04.2008 podstúpili obe mačky odstránenie zubného kameňa a povlaku ultrazvukom. Belle museli pri zákroku vytrhnúť i dva zúbky. Mačky dostali antibiotiká na zapálené ďasná. Následne nám doporučili veterinárnu diétu proti tvorbe zubného plaku od Royal Canin – Dental DSO. Po každom klasickom balení krmiva sme mali zakúpiť i túto diétu.
Následne na fóre Mačky SOS mi zase doporučili skúsené dámy filter na vodu BRITA, pre zmäkčenie vody.

Pri vyšetrení mi bolo povedané, že tento zákrok musia mačičky s predispozíciou k tvorbe a ukladaniu zubného kameňa podstupovať i každý rok, či každý druhý. Už to sú dlhé roky a zatiaľ nám to „opätovné opakovanie zákroku“ doporučené nebolo. 🙂

Verím, že svoje urobili nielen dentálne granulky, ale i filter na vodu BRITA.

Fontána Lucky Kitty

S rovnakým problémom zápasila aj moje posledná adoptovaná mačička Aimme, ktorá tento zákrok podstúpila v apríli 2014.

K filtrovanej vode som však v rámci prevencie pristúpil aj k čisteniu zúbkov. Najskôr sa týkalo len Aimme a Belly, ale dnes už čistím zúbky 1x za týždeň všetkým mačiakom. Vyskúšal som najskôr zubné kefky na prst látkové, potom plastové a teraz som sa vrátil k modelu pripomínajúcemu ľudské zubné kefky. Ten mi príde najlepší!

 

Filter BRITA

Spomínam si, že na chémii (ešte počas štúdia na gymnáziu, čiže mnoho rokov dozadu) sme s pani profesorkou robili projekt, v rámci ktorého sme testovali mimo iné i tvrdosť vody v rozličných častiach Bratislavy a priľahlých dedinkách. V Petržalke nám vtedy vyšla voda ako jednoznačne najtvrdšia.
Aj to bol jeden z argumentov, prečo som nakoniec filter zakúpil a dodnes ho používam, hoc už na Slovensku nežijeme.
Mačky tak dostávajú takmer roky len prefiltrovanú, zmäkčenú vodu.

Voda prefiltrovaná systémom BRITA

• Vylepšuje chuť teplých a studených nápojov.
• Je ekonomická a jednoduchá na používanie.
Zabraňovaním tvorby vodného kameňa predlžuje životnosť domácich spotrebičov.
• Je ideálna na varenie zdravých jedál.
• Dodáva plnohodnotnú vôňu a lepšiu chuť čaju a káve.

Filtračná technológia MAXTRA:

Znižuje tvorbu vodného kameňa a látok, ako napr. chlóru, ktoré ovplyvňujú chuť a vôňu.
• Natrvalo pohlcuje kovy, ako napr. olovo a meď.

Životnosť náplne MAXTRA závisí od kvality miestnej vody, ako je napr. tvrdosť vody.
Náplň MAXTRA dokáže prefiltrovať až 100 litrov v oblastiach s tvrdou vodou (založené predovšetkým na uhličitanovej tvrdosti od 12° do 14,5° nemeckej stupnice tvrdosti).
Na zabezpečenie optimálneho výkonu by ste mali náplň MAXTRA meniť každé štyri týždne. Kanvica na filtrovanie vody BRITA je vybavená indikátorom výmeny náplne, ktorý vám pripomenie nasledujúcu výmenu náplne.

Prúžok na otestovanie tvrdosti vody vám spoločnosť rada zdarma zašle.

K mojej skúsenosti s filtrom BRITA môžem povedať toľko, že jedna patróna mi vystačí (pre mačky len) na 100 dní, aj s malou rezervou. Používam pritom fontánku Lucky kitty s objemom 1,5 L vody. Každý deň vodu dolievam podľa potreby a dva krát za týždeň ju kompletne vyumývam a doplním čistou vodou.

Ani fontánka, ani samotná BRITA nemá usadeniny vodného kameňa – čo je jasný dôkaz o jej účinku! Mačkám voda chutí a čo viac odďaľuje ďalšie ultrazvukové čistenie vodného kameňa ich chrupu. 🙂 Lola a ani Robin, ktorí prišla už v čase používania filtru, problémy zatiaľ nemajú.

Samozrejme, zubný kameň nie je len o genetickej predispozícii, ale aj stravovacích návykoch, čistení zúbkov, kvalite stravy a jej zložkách a podobne. Článkom som chcel len poukázať, že jeden z pomocníkov v prevencii je napríklad i vodný filter. O granulkách a pastách napíšem inokedy. 🙂

Informácie o produkte „Filter na vodu BRITA“ sú čerpané z oficiálnej webovej stránky a návodu na použitie.

 

Podobné príspevky:

Aimme dnes úspešne absolvovala čistenie chrupu

Dentálne zdravie mačiek a čistenie zubov u bytovej mačky

Dentálne zdravie a čistenie zubov mojich mačiek

Zubné kefky na prst – TRIXIE

Návrat ku klasickej zubnej kefke

 

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..