K vianočným sviatkom neodmysliteľne patrí i vianočný stromček a výzdoba našich príbytkov. Tú môžu naše micinky vnímať ako výbornú zábavu a terč svojich útokov. Je to niečo, čo sa zrazu objaví v ich teritóriu, vonia to inak, leskne sa to, svieti, je toho veľa a cicíky to láka a priťahuje.

Bohužiaľ, naším úmyslom ale nie je zabaviť dekoráciami micky, ale potešiť naše oči. Preto mačičky odháňame, usilujeme sa stromček priviazať k nejakému stabilnému bodu a väčšinu výzdobu dávame mimo dosah šikovných labiek.

Mne sa veľmi osvedčilo postupné zdobenie bytu. Znamená to, že stromček postavím už dlho pred vianocami – včera. 🙂 Ale nepužijem zatiaľ žiadne ozdoby, iba hviezdu a svetielka.
Mačičky si stromček preskúmajú, kým je doslova holý a po pár dňoch ich prestane zaujímať. Rovnaký postup zaujmem aj pri zdobení a iných dekoráciách. Zo skúsenosti viem, že to, čo majú k dispozícii dlhšie, ich prestane zaujímať a prvotné nadšenie rýchlo opadá.

 photo PB300009copy_zpsc0ae05ba.jpg

Ozdoby plánujem zavesiť až 05.12.. Dovtedy sa stromček stane opozeraným a jeho výzdoba bude následne v bezpečí. 🙂

 photo PB300010copy_zps8d337f0e.jpg

Aké skúsenosti máte s vianočnou výzdobou vy?

Podobné články:

Zdobenie vianočného stromčeka, alebo na čo si dávať pozor

Sviatočné nebezpečenstvá

8 Comments

 1. My vianočný stromček nekladieme na zem. Bucko so Žabkom by ho mohli zhodiť púhym obzeraním, keby sa v zápale zízania prestali sústrediť na rovnováhu. Pevne ho primontujeme podstavcom o barovú stoličku, postavíme do rohu izby a prirazíme kuchynským stolom. Nie je to síce nádherné riešenie, ale je pomerne dosť mačkovzdorné – Bucko a Žabko sa k nemu nedostanú a Mima s Bobom do neho štrngajú len z parapetu.

 2. Tak toto sa mi zdá super nápad, ktorý rozhodne tieto vianoce vyskúšame. S naším kocúrom Nikom to budú druhé spoločné vianoce, tie prvé,čiže minulý rok sme stromček postavili aj ozdobili 24.12 a užili sme si ho necelé dva dni, už 26.12 sme ho odpratávali, lebo Niko by ho aj tak zrútil sám:-) ale hlavne som sa bála,že v noci rozbije a spapá nejakú ozdobu. Robil na ne neustále nájazdy.
  Tieto vianoce vyskúšam Vašu radu a dám vedieť, či sa aj u nás osvedčí:-)

 3. Dobrý deň, zatiaľ to vyzerá tak, že Vaša rada sa ujala:-)
  škoda len, že som to trochu odkladala, jednak som mala taký časový stres pred sviatkami a jednak som mala v úmysle namiesto veľkého vianočného stromčeka použiť taký len na stenu, ale keďže ma rodina prehlasovala tak máme klasický veľký stromček. Umiestnila som ho najprv neozdobený deň vopred ( viem, že je to málo, malo to byť aspoň dva týždne ). Niko si ho popozeral, ovoniaval, na ďalší deň sme ho ozdobili, spodná rada vetvičiek ostala neozdobená, estetika išla bokom, ale na rozdiel od minulého roka nerobí Niko takmer žiadne nájazdy naň:-)
  Zdá sa, že stromček pobudne u nás tieto vianoce trochu dlhšie ako tie minulé ( to boli necelé dva dni a museli sme ho odložiť ).
  Myslím si, že základom bola dobrá rada nechať nejaký čas stromček len tak, neozdobený, urobiť to postupne, jednak je Niko o čosi starší a v neposlednom rade bol oveľa viac ako stromčekom zaujatý malou mačičkou, tá je vyše týždňa po záchrane z ulice v takej striedavej starostlivosti u mňa a u susedky:-)
  Tak ešte raz vďaka za dobré rady:-)

 4. My sme stromcek davali bud vysoko na nabytok ( kde sa aj tak dostali :D) alebo vysel vo vzduchu :D..ale vcera som ho pekne nazdobila ( vsetci styria mi pritom neskutocne pomahali 😀 ) a dala som ho na zem (este je podlozeny krabicov) na ich uroven a priviazala som ho spagatom aby odolal navalom. nedala som svetielka, lebo si myslim, ze to ich dost provokuje, ked to tam vsade blika a stromcek pekne stoji neposkodeny…pekne pod nim lezkaju a sem tam sa sa onho obtru,ked idu okolo :)…zatial to vyzera ako najlespie riesenie hihi

  iwik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..